KNRM waarschuwt voor pietermannen Oink oink 14 ZEELAND BEACH CLEANUP TOUR Vakgroep LTO zoekt oudste melkkoe In 31 etappes wordt het Noordzee strand schoongemaakt. Op zoek naar afval en bewustwording. e Domburgse dokter Johann Georg Mezger, door zijn patiënten 'de man met de gouden duimen'ge- noemd, was fysiotherapeut. In het najaar van 1908 ging hij (traditiegetrouw) naar Parijs waar hij begin 1909 overleed. Hij is begraven in Oost- Kapelle. 1908-1909 Montessorischool De Basis Goes Scholen schrijven geschiedenis li ttf tfcgf -«rtlPZC maakt een boek over 200jaar ffSSfJÊm Zeeland in samenwerking met leerlingen B W van 74 basisscholen. B U krijgt dagelijks een voorproefje. De gevlekte vis hoort tot de gif- stigste dieren in Europa. In de eer ste rugvin zitten gemene stekels. Gaat een zwemmer daar per onge luk op staan, dan gaat dat gepaard met een felle pijn en een zwelling rond de plek. Een steek is voor een mens in het algemeen niet do delijk, maar wel zeer pijnlijk. Bij sommigen mensen kan het leiden tot hartklachten, ademhalings stoornissen of bewusteloosheid. De behandeling is over het alge meen echter simpel: het gestoken lichaamsdeel moet ongeveer een kwartier in zo heet mogelijk wa ter worden gedompeld. Het gif van de pieterman bestaat name lijk uit eiwitten die bij temperatu ren boven 40 graden Celsius snel worden afgebroken. Pietermannen graven zich in, in het zand, loerend op prooivissen. Naast de Noordzee zwemmen ze ook in de Middelandse Zee en de oostelijke Atlantische Oceaan. VUSSINGEN - De vakgroep LTO Melkveehouderij is op zoek naar de oudste melkgevende koe in Ne derland. De zoektocht houdt ver band met het streven van de melk veesector om de gemiddelde leef tijd van melkkoeien te verhogen. Kandidaten kunnen tot 1 septem ber worden aangemeld. Een hogere gemiddelde leeftijd van melkkoeien leidt ook tot min der jong opfokvee. Per saldo bete kent dat minder mest, broeikas gassen en ammoniak. Twee jaar geleden werd de ruim twintig jaar oude Anna 49 van de familie Sikkema in Harkema uitgeroepen tot de oudste melkkoe. maandag Als je geluk hebt, kun je hem spotten in de Herengracht in Mid delburg. Een aller vriendelijkste zeehond, die door heeft dat hij in de binnen wateren van Walcheren makke lijker aan vis komt dan op zee. Het vaakst vertoont hij zich in het Kanaal door Walcheren. Hij schijnt precies te weten hoe de sluizen werken. Zwemt met de plezierbootjes mee naar bin nen als hij trek heeft in een lek ker Middelburgs maaltje en weer naar buiten als hij op zee zijn makkers zoekt. Hij is wel een egoistje, denk ik, die zijn visrijke plekjes niet aan zijn vriendjes verraadt, anders zagen we er wel meer rond zwemmen. „Oink, oink... lekker gegeten?" „Nou en of... oink." „Je ziet er ook voldaan uit de laatste tijd. Heb je nog tips?" „Eehhh... nee, gewoon geluk." „Oké. Zie je hè. Oink." „Oink, oink." Tot twintig jaar geleden waren de Zeeuwse wateren - en die niet alleen - zo vervuild, dat de zeehondenpopulatie flink was afgenomen. Het waren gouden tijden voor de zeehonden crèche van Lenie 't Hart, die zich ontpopte als bekende Ne derlander. Nu stikken we weer van de zee honden, wat er op wijst dat ze goed gezond zijn en niet met uitsterven bedreigd. Toch schie ten juist nu de crèches als pad denstoelen uit de grond. Naast Pieterburen en Ecomare op Texel hebben we sinds dit weekend de eerste bassins in Stellendam, terwijl er ook plan nen zijn voor een opvang in Oostvoorne, op een steenworp afstand. Dat voorkomt dat zieke zeehonden van zuid naar noord worden gesleept, is het argu ment, maar ik denk eerder dat de bedoeling is kapitaalkrach tige toeristen een ritje naar Gro ningen of Texel te besparen. Een dag na het nieuws over de zeehondencrèches meldde de PZC dat de kliniek van ZorgSaam in Hulst dreigt te sluiten - weer minder zieken huisbedden. Misschien zouden we eens moeten verzinnen hoe ménsen die zorg behoeven een aaibaarder imago krijgen. Ik vrees dat 112 bellen en 'Oink oink' roepen niet genoeg is. VROUWENPOLDER - Het schamele zakje dat Jeroen Dagevos vrijdag nog omhoog hield als buit bij de aftrap van de Beach Cleanup Tour in Cadzand-Bad, is na drie dagen struinen langs de Zeeuwse kust uitgegroeid tot 350 kilo rotzooi. En dan horen de stranden van Zeeland nog tot de schoonste van het land, zegt directeur Eelco Lee man van Stichting De Noordzee. „Hoe verder naar het noorden, des te meer afval je vindt. Dat heeft deels met stromingen te ma ken. Vooral op de Waddeneilan den is het een bende. Vorig jaar hadden we alleen al op Schier monnikoog in één dag 500 kilo verzameld." Maar zelfs dat is slechts een povere indicatie van wat er aan plastic soep en troep in de zeeën drijft. De Beach Cleanup reikt dan ook verder dan een gro te schoonmaak, benadrukt afval- expert Dagevos. Leeman: „Het draait vooral om bewustwording. Vorig jaar vonden we een berg aan blauwe en oranje plastic draadjes. We kwamen er achter dat ze worden gebruikt door vis sers om netten te verstevigen. Nu zijn we samen met de visserij en overheid op zoek naar een ander materiaal dat daarvoor kan wor den gebruikt." Diana en Kees van Minnen uit Middelburg nemen hun taak ui terst serieus. Bijna voetje voor voetje schuifelen ze door het rulle zand, de blik steevast omlaag ge richt. Zij zet streepjes op de turf lijst bij ieder stuk afval dat onder één van de zes benoemde catego rieën valt. Hij hanteert grijpstok en vuilniszak. „Een dop, met het rietje er nog in. Dat zijn er dus UNIVERSITY Or APPÜCO SCIENCES ///DELTA twMndi IJMUIDEN - De KNRM waarschuwt voor pietermannen in de Noord zee. De reddingsdienst stelt vast dat deze zomer opvallend meer badgasten langs de stranden wor den gestoken door de kleine zand- kruiper. De KNRM lifeguards moe ten wekelijks meerdere mensen helpen. Zeeuwse kust Het resultaat van 1 dag opruimen op het Zeeuws-Vlaamse strand. Ernst Jan Rozendaal Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Marcel Modde De oogst wordt verzameld in een strandkar die meerijdt. Het soort afval wordt nauwgezet geregistreerd op een turflijst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 50