Tholen werkt aan een beter eigen imago Gemeente Veere gaat Grote Kerk De burgemeester die voorlopig zelf huren Kapelle niet wilde Niet de grootste, wel gezelligste 16 BEVELANDEN en THOLEN ONTVANGSTRUIMTE VIJF GEBROEDERS Oplevering van ontvangstruimte bij molen De Vijf Gebroeders Heinkenszand half september. Deze inspanningen zijn bedoeld om het toerisme en de recreatie op Tholen te stimuleren. Er zijn al concrete ideeën waaronder een overkoepelende website om toeris tisch Tholen op de kaart te zetten. Bij camping Kruytenburg vond onlangs de startbijeenkomst plaats. Tijdens deze bijeenkomst werden diverse suggesties gedaan. Zo werd gesproken over de mogelijk heden van een eigen Oerol-festi- val alsmede een toeristische bus verbinding, een routeapp, een acti viteitenkalender en dus de over koepelende website. Over de identiteit van Tholen zijn veel mensen het eens. Als be langrijkste kernwaarde kwam zeer overtuigend het eilandkarak ter naar voren. Wat het gewenste imago betreft kwam tijdens de bij eenkomst overduidelijk de ligging in het nationaal park Oosterschel- de naar voren. Met deze ingrediën ten wordt een naam en slogan be dacht voor de campagne. In het najaar wordt bekendgemaakt wel ke suggesties de meeste potentie hebben. De overkoepelende websi te wordt als meest kansrijk be schouwd. Er zijn op Tholen overigens al di verse initiatieven in voorberei ding. Een groep kunstenaars en creatieve ondernemers en inwo ners is bezig met 'Kunst op de Kaart', een project om kunstuitin gen op Tholen beter voor het voet licht te brengen. Daarnaast komen binnenkort op diverse landbouwpercelen grote informatieborden met uitleg over het betreffende gewas. Er bestaan tevens plannen voor een digitaal winkelplatform van uit de Thoolse Ondernemers Fe deratie (TOF). De Meestoof werkt aan vernieuwing van de website en wil daar alle cultuuraanbie ders in meenemen. Ook wordt gedacht aan de organi satie van een Thools festival. En een tuinderij in Tholen heeft het idee voor een bloemenpluktuin. HEINKENSZAND - Molenaar Bas Quist was zaterdag weer op zijn post. De korenmolen De Vijf Ge broeders aan de Slaakweg in Hein kenszand. De wieken draaiden. Zoals iedere zaterdag. Een lang gekoesterde wens van de gelijknamige stichting, de exploi tant van de molen, is in vervul ling gegaan. De bouw van een ont vangstruimte op het eigen ter rein. Die is bijna klaar. „De molen is vrij rank en dus ei genlijk te krap voor het ontvan gen van bezoekers. Voordat we ze rondleiden willen we ze graag iets over de functie en werking van onze molen vertellen. Bij mooi weer kunnen we dat aan de picknicktafel doen, maar bij slecht weer, zoals vorige week maandag, is dat een stuk lastiger. Ook voor schoolkinderen is het beter ze in een rustige omgeving te ontvangen dan in de molen waar ze dan direct aan allerlei tou wen gaan sjorren. Dat wil een mo lenaar liever niet hebben." De stichting wil ook de dames die de meelproducten inpakken een comfortabeler werkplek aan bieden. „In de molen moet je im mers eerst een steile trap op." Ondanks een gezonde exploitatie en Europese subsidie lukte het niet voldoende sponsors te vin den om de bouw van het bezoe kerscentrum geheel uit eigen mid delen te betalen. „Mede dankzij een leerwerkproject van Bouwop leiding Zeeland is het toch ge lukt." Het gebouw ziet er aan de buiten zijde uit als een gepotdekselde Zeeuwse schuur. Binnen bevin- Dit type molen mag je ais molenaar geen moment alleen laten. MOLEN DE VIJF GEBROEDERS den zich een ontvangstruimte om groepen tot dertig personen te kunnen ontvangen. Verder is er een bescheiden werk- en opslag ruimte ten behoeve van de vrij willigers, die wekelijks onder houdswerk aan de molen uitvoe ren. Bas Quist is samen met zijn colle ga molenaars Ko Kodde en Step- han Meeusen trots op de molen aan de Slaakweg. „Na de laatste restauratie staat onze molen er weer prachtig bij. In tegenstelling tot de moderne windturbines kun je dit type molen als mole naar geen moment alleen laten. De apparatuur in een moderne windmolen verandert de schoep stelling bij verandering van de wind. Dat doe je bij deze molen met de hoeveelheid zeil op de wieken. Een" molenaar dient conti nu alert te zijn op het weer, de wolken en de lucht. Zodra het hard gaat waaien, ben ik eigenlijk al te laat. Voordat ik ga draaien, maak ik daarom altijd een studie van de weerkaarten." De oplevering van de nieuwe ont vangstruimte is vermoedelijk half september. HEINKENSZAND Daarmee zet Veere een eerste stap naar de uitvoering van het plan van de Amsterdammer Ernst Veen. Die ziet mogelijkheden om van de kerk een 'nationale cul tuurtempel' te maken, waarin in ternationale topkunst wordt ge programmeerd. Het is de bedoeling dat het Mu- ziekpodium Zeeland de Grote Kerk nog tot eind volgend jaar in beheer houdt, en er tot die tijd nog enkele tientallen concerten programmeert. Daarna, per ja nuari 2016, wil Veere het beheer van de kerk overdragen aan een nieuw op te richten stichting die de plannen van Veen moet uitvoe ren. Vooruitlopend daarop starten mogelijk volgend jaar al nieuwe activiteiten in de kerk. Aan Mu- ziekpodium Zeeland is het ver zoek gedaan daar rekening mee te houden. Dat blijkt uit een besluit van het college van B en W om de kerk voorlopig zelf te gaan hu ren. Tot 1 juli van dit jaar verhuur de het ROVB (de voormalige Rijksgebouwendienst) de kerk aan het Muziekpodium Zeeland, dat daar geld voor kreeg van het provinciebestuur en de gemeente. De gemeente Veere gaat de kerk nu huren, voorlopig voor een pe riode van tweeënhalf jaar, en be taalt daar in totaal 70.000 euro voor. Komend jaar (2015) denkt het College van B en W daar onge veer 23.000 euro van vergoed te krijgen, deels van het provinciebe stuur, deels van Muziekpodium Zeeland. Vanaf 2016 wil de ge meente zaken doen met de nieuw op te richten stichting. KAPELLE - Wat was de gemeente raad van Kapelle boos op minister Hans Wiegel en commissaris van de koningin Kees Boertien. De raad schetste in 1978 niet alleen unaniem een profiel voor een nieuwe burgemeester, maar noemde er ook een naam bij: ge meentesecretaris Izaak Haver- hoek. Vandaag de dag zou het niet meer gebeuren, maar minister en cdk legden de dringende aanbeve ling gewoon naast zich neer. En zo kreeg Kapelle een burge meester die niemand wilde: de vo rige week overleden en begraven Groninger Gerrit Huitsing. Tus sen de burgemeester en Kapelle is nooit veel hartelijks ontstaan. Huitsing toonde zich vooral een boekhouder. Het predikaat 'de Ru- ding van de regio' - naar de toen malige flink bezuinigende minis ter van Financiën - werd zijn deel. Dat hij niet de moeite nam de Franse taal beter onder de knie te krijgen, was onhandig voor een burgemeester met een Franse be graafplaats binnen de gemeente grenzen. Zodra hij met de vut kon in 1986, vertrok Huitsing weer naar Groningen. Praat j e van molenaar op betere plek door Frank van Cooten THOLEN - Onder de werknaam Tho len beter bekend' is regiocoördina tor Sandra Dekker met zeventig be trokkenen bezig met het beter pro fileren van Tholen. door Frank van Cooten Bas Quist De Vijf Gebroeders is een molen uit 1851. De molen volgde zijn voorganger op die op 19 augustus 1849 door de bliksem werd getrof fen en afbrandde. De stellingmolen is van binnen te bezichtigen. Er is te zien hoe de molen functioneert als korenmo len. De Vijf Gebroeders heeft drie gedi- plomeerde molenaars. Bas Quist, Ko Kodde en Stephan Meeusen. De molen maalt biologisch geteel de tarwe tot brood- en bolusmix. Wat in de mix zit, wordt niet ver teld. Dat is het geheim van de mo lenaar. De nieuwe ontvangstruimte wordt waarschijnlijk half september op geleverd. BATH - De rommelmarkt in Bath is niet de grootste, maar wel de gezelligste van Zeeland. Dat is althans het credo van de organisatoren. Rondom buurt huis 'De Tobbe' was het afgelopen zaterdag weer te doen in het dorpje. De braderie bood diverse attracties zoals live muziek, een schiettent, een spring kussen en nog veel meer. foto Izaak Verkeste door Henk Postma DOMBURG - De gemeente Veere gaat de Grote Kerk in Veere voorlo pig zelf huren, en staakt over an derhalf jaar de subsidie aan het Mu- ziekpodium Zeeland voor het be heer van de kerk en de organisatie van concerten. NECROLOGIE Gerrit Huitsing 1928-2014

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 46