Geheimen leiden tot familiedrama ZOMERKRANT 3 Leestip 66 Veere is een droomstadje. Het is een wonderschoon gezicht om alles te zien binnenvaren. 4onita Avenue' is de de- ■C buutroman van Peter AJ Buwalda. Hij won met dit boek verschillen de belangrijke literaire prijzen. Bo- nita Avenue heeft drie hoofdper sonages: Siem Sigerius, rector magnificus van Tubantïa Universi ty, waar zijn stiefdochter Joni en haar vriend Aaron Bever stude ren. Aaron en Joni lijken twee voorbeeldige studenten, maar dra gen een groot geheim met zich mee waar niemand ooit achter mag komen. Zeker Siem Sigerius niet. Hij geeft zijn stiefdochters al les wat ze willen, maar schaamt zich voor zijn criminele zoon uit een eerder huwelijk. De spanning loopt op naarmate je verder leest. De zoon van Siem komt vrij en zorgt voor proble men. En tijdens de vuurwerk ramp van Enschede komt Joni's vader erachter met welke activitei ten zijn stiefdochter en vriend hun geld verdienen. Dit leidt tot een aangrijpende ont knoping van dit psychologische noodlotsdrama. De stijl van Buwalda is erg beeldend en de personages komen vanaf de eerste bladzijde tot leven. Voor dit boek is het wel een vereiste om goed ge concentreerd te blijven. Ieder hoofdstuk wordt door een van de drie hoofdpersonages ver teld. Daarbij worden stappen in de tijd gezet en ook binnen de hoofdstukken zijn er flashbacks en uitweidingen. Maar als het ver haal je eenmaal in zijn greep heeft, wil je dit 543-pagina's tel lende boek in één keer uitlezen. is er 's avonds in ieder geval altijd druk. Als onze boot gerepareerd is, gaan we weer naar Arnemuiden. Maar we komen sowieso zaterdag nog terug, voor de markt." Aan de andere kant van de Kaai loopt een groep Duitsers net een rondvaartboot op om een tocht op het Veerse Meer te gaan maken. De Duitse Josef en Ilona Merkel- bach kijken vanaf een hoger gelegen muurtje toe hoe de boot wegvaart. „Zelf zouden we ook graag een keer mee gaan met zo'n rondvaart, maar dat gaat echt niet. Ik word ontzettend misselijk van varen", vertelt Ilona spijtig. „Maar het is ook leuk om vanaf hier naar de bootjes te kijken, hoor. En naar die gro te jachten van die arme mensen daar", lacht Josef. Voor het Duitse stel is hun va kantiebestemming al twintig jaar hetzelf de: Domburg. Een groot voordeel daar van is dat het vanuit Duitsland maar een paar uurtjes rijden is. „En vanuit Dom burg kunnen we overal met de fiets naar toe. Veere slaan we*nooit over." Het stadje roept warme gevoelens op bij Ilona en Josef. „Veere is een romantisch dorpje. Het is klein en er staan heel mooie huisjes. Het mooiste plekje van Veere vinden wij het terras onder het Ha venhoofd, bij de CampVeerse Toren. En de Zeeuwen zijn vriendelijke mensen. We hebben nog nooit problemen met hen gehad." Opeens komt een jongen met hoge snel heid aanrennen en springt van de muur voor het havenhoofd. Toeristen kijken verbaasd naar hem. Twee van zijn vrien den kijken lachend toe. „Eigenlijk mag je hier niet zwemmen, nee. Maar als we ons een beetje gedragen en niet in de buurt van de boten springen, zien ze het door de vingers." Jelte Maljers en Alex Bakker zijn in Veere geboren en getogen, vertellen ze terwijl ze bezig zijn met het overschoppen van een voetbal. Alex: „Ik heb het hier altijd naar mijn zin gehad. Veere is een heel leuke plek om als kind op te groeien. Het stadje zeifis ook bijzonder, het staat be kend om zijn boeiende geschiedenis. De Grote Kerk bijvoorbeeld, die is eigenlijk heel mooi. En de haven ook, natuurlijk. Maar als je hier vandaan komt, zie je dat niet meer." De jongens vermaken zich prima rond de haven. Jelte: „Lekker van het weer genie ten, voetballen, zwemmen, ijs eten, dat soort dingen. We zijn dus eigenlijk een soort toeristen in eigen stad." MAANDAG 4 AUGUSTUS 2014 door Joanne Karkdijk ben ik fan van Zeeland Er liggen verschillende boten in de haven van Veere, maar verschillende plaatsen zijn ook nog leeg. Dat is volgens de havenmeester te wijden aan de crisis, foto's Lex de Meister Jan Bruining komt al veertig jaar in Veere

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 35