Amsterdam is vies en te vol J De jachthaven van Veere is een geliefde toeristische bestemming. Bezoekers van het historische stadje kijken vanaf terrasjes naar de boten. et mooiste plekje van Veere vind je hier. In de haven, op een boot." Remco Mange is de haven meester van de stadshaven van Veere. Hij zorgt er onder meer voor dat alle boten op de juiste plaats komen te liggen. Mange vertelt dat er vijftig lig plaatsen in de stadshaven zijn. „De meeste mensen blijven een dag. Dan gaan ze bijvoorbeeld mee met een rond vaart, bekijken ze de oude gebouwen in Veere of bezoeken de historische markt. Maar het mooiste is natuiirlijk om met de boot het Veerse Meer op te gaan." Hij merkt dat de crisis invloed heeft op het aantal bezette ligplaatsen. In vorige ja ren lag de haven bijna altijd helemaal vol. Nu zijn er nog verschillende plekken leeg. Tot spijt van Mange, want Veere en het Veerse Meer zijn hem dierbaar. „Ik ben op het Veerse Meer opgegroeid. Mijn ouders hadden een boot en in mijn jeugd deed ik aan watersport. Nu heb ik zelf een boot. Daarmee vaar ik altijd op het Veerse Meer, om dan bijvoorbeeld met vrienden op een eilandje te zitten. Ja, het is perfect. Ik woon hier bijna." Voor lan Bruining en zijn zoon Oene is het de tiende dag dat ze met hun boot in de haven van Veere liggen. Jan vertelt dat ze hier al meer dan veertig jaar komen. „Veere is een droomstadje", zegt hij ter wijl hij een glas cola inschenkt en er uit een fles een doorzichtig laagje alcohol aan toevoegt. „Ik vind dit het heerlijkste dorpje van Zeeland. De sfeer is gezellig, ik hou van dit haventje. Het is een won derschoon gezicht om 's middags alles te zien binnenvaren." Ook in het clubhuis van de jachthaven vermaken vader en zoon zich prima. „We zitten elke dag aan de bar. Daar hoor je de prachtigste verhalen. Die kan ik je zo niet vertellen, daar moet je bij zijn. Daar om kan ik iedereen die hier is, aanraden om daar eens wat te gaan eten en drin ken. Het is het gezelligste en intiemste clubhuis van Nederland." Het enige nadeel van Veere vindt Jan het ontbreken van een kruidenier. „Nu moe ten we met de boot naar Middelburg of naar de supermarkt in Kamperland." Ook Esmeralda en Micha Hoiting liggen in de haven. Het was de bedoeling dat ze een dag in Veere zouden blijven om daar na terug te varen naar hun ligplaats in Ar- nemuiden, maar ze kregen motorpech. Op dit moment werkt een reparatiebe drijf aan de motor van hun 'Dream' en verkent het Brabantse stel het Zeeuwse stadje. Micha: „Sinds we de boot hebben, ben ik fan van Zeeland. Het is ideaal om hier met de boot te liggen. Door het zoute wa ter heb je hier namelijk geen last van spinnen op de boot en daarnaast vang je hier maximale zonuren." Esmeralda vertelt dat ze in Veere meer een vakantiegevoel krijgt dan in Arne- muiden. „Dit is echt een vakantiestadje. Het is hier druk, maar wel gezellig. De markt met Zeeuwse producten op zater dag vind ik super. Daar kun je lekker mos sels en oesters eten en streekproducten proeven." Voor vandaag staat er niet zo veel meer op het programma, behalve vanavond uit eten in het clubhuis van de jachthaven. „Daar schijnt het erg gezellig te zijn, het irecteur Wim Pijbes van het Rijksmuseum vindt Amsterdam „vies en te vol". De hoofdstad kan de aan zwellende stroom bezoekers en toeristen amper meer aan, schrijft hij vrijdag in een briefin NRC Next. Op en rond het.Museum- plein komen inmiddels meer dan vijf miljoen bezoekers per jaar. „Binnen afzienbare tijd worden de grenzen van deze groei be reikt", stelt Pijbes. „Iedereen die dagelijks de stad bezoekt, ziet dat: het zwerfvuil, de irritaties, de rijen. Amsterdam wordt vies, vuig en te vol. Het is tijd voor een Del taplan Toeristisch Amsterdam." Pijbes komt zelf al met enkele sug gesties voor zijn 'Deltaplan'. Hij wil dat de gemeente Amsterdam onder meer de ambulante straat handel, de coffeeshops, de wantoe standen in de prostitutie, de ille gale verhuur van kamers aan toe risten, de taximarkt en de cruise vaart aanpakt. De charme en het vrijgevochten karakter van Amsterdam „is al lang verbleekt", concludeert hij. „'I Amsterdam' is ontaard in 'eerst ik en dan de stad'." Sinds we een boot hebben, door Joanne Karkdijk Remco Mange is havenmeester van de jachthaven in Veere. -M«r Amsterdam, foto HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 34