Geirnaert zonder zwembroek naar Vlissingen Kim Huige houdt SPORT 25 de wat schuchtere Brabander we ten. „Ik ben er eerder al wel een paar keer dichtbij geweest. Twee de, derde, vierde of vijfde, maar nog nooit werd ik eerste." Met die eindzege rondde Van den Oetelaar zijn al zo succesvolle weekeinde in de Zak van Zuid-Be veland fraai af. Naast die gedeelde eerste plaats bij de 'six bars' werd hij ook nog tweede in de nationa le rubriek 1,30 meter, nota bene achter zijn zusje. „Och, ik wist dat zij een snel beestje heeft en dat het moeilijk zou zijn om haar eraf te rijden. Het was in elk geval mooi dat we samen bovenaan ein digden." De door Louis Konickx gebouwde omloop vroeg kracht en stuur manskunst. Toch lukte het zes tien combinaties door te stromen naar de barrage. Als eerste starter stuurde Margot Vermue de Mura- no-dochter Uniek in 40,83 secón- den foutloos rond. Daarmee mocht de combinatie uit Kwadendamme tot de laatste sprong de hoop op de overwin ning koesteren. Maar het venijn zat in de staart. Kort wendend en in de hoogste versnelling vlogen Kim Huige en haar merrie Dame de Coeur als een raket in 39 secon den naar de fel begeerde overwin ning. „Hier ben ik ontzettend blij mee. Winnen met een eigen gefokt en opgeleid paard en ook nog op de boerderij waar je bent geboren en opgegroeid, geeft een apart ge voel", vertelde Huige. „Maar het was wel spannend. Het bleek niet gemakkelijk om Margot te ver slaan. En ongemerkt speelde ook nog mee dat het de twee voor gaande wedstrijden het net niet lukte om te winnen." „Ik had wel enkele combinaties zien rijden. Wist dat er op de lan ge lijn van hindernis vier naar vijf en de wending naar de voor laatste hindernis tijd was te win nen. Gewaagd, maar mijn paard gaf mij in het basisparkoers aan dat het kon. Ze groeide in de wed strijd, sprong super, liet zich ge weldig schakelen en alles klopte." In de wedstrijd nationaal 1.30m twee fasen kwam Yenka Sips en haar merrie Toplevel's Bella Fortu- na een fractie tekort voor de over winning. Met een bloedstollende rit stuurde de amazone uit Ter- neuzen de als een vlo over de hin dernissen wippende Ukato-doch- ter in 30,72 seconden door de tweede fase. Het leek voor de op nationaal ni veau debuterende combinatie vol doende voor de zege, maar Jack Ansems stak daar een stokje voor. De internationaal gelouterde prof uit Poppel reed de schimmelruin Remmits Copacabana in 30,56 se conden naar de overwinning. „Jammer", was de eerste reactie van Yenca Sips. „Het was best een pittig parkoers. Lange lijnen en bochten volgden elkaar snel op. En het stond be hoorlijk aan de maat. Ik kwam als dertigste binnen en toen waren er nog maar twee combinaties met dubbel nul. Maar Bella had er geen moeite mee. Ze liet zich fijn sturen en dacht goed mee. Ik ben toch wel tevreden. Met een twee de plaats in een deelnemersveld van ruim honderd combinaties kan je toch wel thuiskomen." Tevredenheid heerste er ook bij Carolein van de Plasse. De amazo ne uit Wemeldinge eindigde met de Querlybet Hero-zoon Delta Mossel Daddy Cool op een fraaie vierde plaats in 31,91 seconden. „Daddy Cool is een sterk paard en is daardoor soms wel eens moei lijk te rijden. Maar dat gaat steeds beter. Ook gedurende dit con cours toonde hij weer veel pro gressie." In de barrage van de finale zetten Yenka Sips en Bella Fotuna de snelste tijd neer. Maar op de laat ste hindernis kreeg de combinatie een pechfout aan de broek en ein digde als achtste. De overwinning ging naar de zestienjarige Brabant se Micky van de Oetelaar met de merrie Amber. „Jammer", treurde Yenka Sips, student aan de Hoge school Zeeland, na. „Ik had graag gewonnen. Maat ik heb bij mijn debuut ook veel geleerd." bij- Het imago van het schaken mag de laatste jaren flink zijn opge waardeerd, veel niet-kenners den ken nog steeds dat de sport vooral om slimheid en zitvlees draait. Maar da's lang niet alles, bena drukt Geirnaert nog maar eens. Hij is één van de 250 deelnemers aan de achttiende editie van het HZ-Schaaktoernooi en weet dat hij een week lang met bijna niets anders bezig zal zijn dan met de denksport op de 64 velden. De Bruggeling die in de Nederlandse competitie voor Het Witte Paard uit Sas van Gent uitkomt, legt zich tot en met volgende week za terdag een strak regime op. Na het opstaan en het ontbijt gaat hij hardlopen, daarna evalueert hij zijn partij van de dag ervoor, be reidt hij zich enkele uren voor op de tegenstander die hij aan het be gin van de avond treft, doet een middagdutje, eet, speelt de wed strijd en gaat weer slapen. „Nee, ik ben geen prof', voegt de nummer vier van België eraan toe. „Ik heb een fulltime baan maar ik heb wel m'n ambities. Ik heb nu een rating van iets boven de 2400 en wil graag terug naar 2450." Geirnaert denkt dat negen schaak partijen in acht dagen tijd hem niet in de koude kleren zullen gaan zitten. „Ik verwacht dat ik aan het eind van het toernooi heel moe zal zijn. Al zal dat voor al van m'n resultaten afhangen. Als je slecht speelt, ga je slecht sla pen en kom je in een neerwaartse spiraal. Daar kom je moeilijk uit. Je gaat uitgeput naar huis." Geirnaert is op papier de num mer zeventien op de sterktelijst van de 250 deelnemers. Hij twij felt er niet aan dat de eerste zes tien net zo serieus zullen schaken als hij. „Maar ook een heleboel zwakkere spelers komen hier met ambities naartoe. Natuurlijk zijn er die de toerist uithangen, maar een groot deel is sterk gemoti veerd. Ze trekken niet voor niets een week uit om te schaken. En dat kost hen heel wat geld. In de eerste partijen ontmoet je minde re tegenstanders. Dan zou je krachten moeten sparen voor de zwaardere partijen aan het eind van de week. Maar dat zal nog niet meevallen." Yochanan Afek is kind aan huis in het HZ-toernooi, en hoewel hij is afgezakt naar de 35e stek van de plaatsingslijst, pakt hij de zaken toch nog serieus aan. De 62-jarige Israëlische schaker, schaaktrainer, schaakschrijver, schaakarbiter, schaakjournalist en wat al niet meer, gaat op tijd naar bed en be reidt zich terdege voor op z'n vol gende tegenstander. Fysiek doet hij niet veel meer, alhoewel hij aangeeft dat schaken niet alleen een 'clash of brains', maar ook een 'clash of bodies' is. „Voor schaken heb je een goede conditie nodig. Ik heb voormalig wereldkampioen Anand in het krachthonk bezig gezien en de huidige wereldkampioen Carlsen sport heel veel. Trouwens, Bobby Fisher tenniste en zwom al." Afek hoopt natuurlijk op een goede vorm. En op goed weer. Het mag niet te warm zijn. „The heat is a killer", vindt hij. En verder hoopt hij komende zaterdag hartstikke moe te zijn. „Als dat niet het ge val is, heb ik iets niet goed ge daan." Toernooileider Hans Groffen be gon zaterdag al moe aan het toer nooi, al was het in voorgaande edi ties wel eens erger geweest. De voorbereiding eist elk jaar zijn tol. „Het was fijn dat de simultaan van de Chinees Bu vrijdag al om tien uur klaar was", meldt Grof fen. „Het is ook wel eens half twee geweest. En dan moest je de volgende morgen gewoon weer vroeg aan de slag. Natuurlijk, ik ben nu niet op m'n fitst. Maar als het toernooi eenmaal loopt, is het zwaarste achter de rug." door Lucien Roelandt I Tim van den Oetelaar met Wallstreet gaat in de barrage over de tweede hindernis. Hij wint uiteindelijk met bijna drie seconden verschil, foto Izaak Verkeste NISSE - De druk voor Kim Huige in de zaterdag verreden finale van de klasse L op Jumpin' De Weel was groot. Als laatste starter in de bar rage had ze haar voorgangers zich allemaal stuk zien bijten op de prestatie van Margot Vermue, net als Huige lid van de organiserende vereniging De Weelruiters. Boven dien greep de nu in het Limburgse Kessel wonende Zeeuwse in de aan loop naar de eindstrijd al twee keer net naast de overwinning. Maar Huige hield het hoofd koel. Met een uitgekiende rit stuurde ze haar merrie Dame de Coeur naar een terechte overwinning. door Koen de Vries VLISSINGEN - Of hij een zwembroek heeft meegenomen naar Vlissin gen? Steven Geirnaert kijkt een tik keltje verontwaardigd om die vraag. „Nee", zegt de Belg dan reso luut. „Ik kom hier om te schaken. Niet om vakantie te viererv. Ik heb trouwens wel hardloopschoenen van het weekend het hoofd koel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 25