SPORT m 3 2 22 en 23 24 en 25 PEC Zwolle wint met 1-0 in de Arena en grijpt ook de Johan Cruijff Schaal Mollema spoelt nare smaak weg Van den Oetelaar de man van het weekend AMSTERDAM - PEC Zwolle deelde Ajax voor de tweede keer in paar maanden tijd een gevoelige tik uit. Op de winst in de bekerfinale (5-1) volgde gisteren een zege in de strijd om de Johan Cruijff Schaal (1-0). Het tempo lag laag, de onderlinge verstandhouding liet te wensen over en bijna niemand wilde zijn ledematen in gevaar brengen. De seizoensouverture tussen Ajax en PEC Zwolle ontsteeg geen mo ment de status van een opgedirkt oefenpotje. Vooral de kampioen van de eredivisie maakte een ver moeide en futloze indruk. Alsof de spelers in de Arena strafregels moesten schrijven, terwijl de rest van de klas op het strand lag. Als een grote verrassing kwam de ze plichtmatigheid niet. De strijd om de Johan Cruijff Schaal vorm de voor trainer Frank de Boer het sluitstuk van een zorgvuldige voorbereiding op het nieuwe sei zoen. Na trainingskampen in Oos tenrijk en De Lutte kwam het me rendeel van de A-selectie vorige week pas voor het eerst negentig minuten in actie. Snakkend naar adem en met kramp in de benen werd toen gewonnen van Benfica (1-0). Anders dan in Lissabon ontbrak het tegen PEC Zwolle aan kracht en finesse om het publiek te ver maken met een wervelende show. In Estadio da Luz imponeer de Ajax in de eerste helft met fraai voetbal om na de rust op ka rakter de verliezend finalist van de Europa League op afstand te houden. Tegen de bekerwinnaar bleef de werkelijke kracht van de ploeg in nevelen gehuld. De wil om zich zo kort voor het begin van de competitie te revan cheren voor de pijnlijke nederlaag in de bekerfinale in De Kuip (5-1) viel niet te ontwaren. PEC, gemo tiveerder maar niet op een strafex peditie, liet evenmin het achter ste van de tong zien. Het bevestig' de de status van de strijd om de Johan Cruijff Schaal onomwon den. Het duel wordt gezien als een voorafje zonder veel prestige. De naamgever van de prijs kwam al veel eerder tot deze conclusie. Net als in vele eerdere edities liet Cruijff zijn gezicht niet zien. De KNVB, als organisator, hield nog lang de schijn op. Totdat afgelo pen vrijdag werd besloten verlen gingen af te schaffen. De super cup, zoals de wedstrijd voorheen heette, gold vanaf dat moment zelfs in Zeist als het laatste oefen potje van de zomer. De matte vertoning gaf wel te denken. Met ontmoetingen tegen Vitesse (thuis) en AZ (uit) voor de boeg maakte Ajax een kwetsba re indruk. Nicolai Boilesen ruzie de met de bal. Ruben Ligeon liet zich in defensief opzicht telkens verrassen. Nieuwkomer Arek Mi- lik kwam in de spits nauwelijks in het spel voor. Ricardo Kishna verslikte zich in zijn acties. Alleen Lucas Andersen ontsteeg de mid delmaat af en toe. Thulani Serero, zijn concurrent voor de positie van linkermidden velder, deed dit niet. De Zuid-Afrikaan, ingevallen voor de geblesseerd geraakte Viergever, leidde na getalm de enige goal van de avond in. Kamohelo Mo kotjo, de beste man van het veld, pikte de bal af, combineerde en bracht Stef Nijland met een afge meten voorzet in stelling. De spits rondde zakelijk af (1-0). PEC Zwolle legde zodoende ver diend beslag op de Johan Cruijff Schaal. Tot vreugde van coach Ron Jans. „De club bestaat 104 jaar en nu winnen we in korte tijd de beker en de Johan Cruijff Schaal", sprak hij. „Dat is gewel dig, ook omdat we twee keer ver diend hebben gewonnen." Of Jans nog lang gebruik kan ma ken van Mokotjo, zijn beste spe ler, valt te bezien. Als Daley Blind vertrekt bij Ajax, geldt hij als eerst keus om hem op te volgen. Blind en de overige WK-gangers waren gisteren nog niet van de partij. Ook in de eerste paar speel ronden zullen ze nog niet in actie komen. Die wetenschap maakte het duel met PEC tot een lastig vraagstuk. Door de ontmoeting als het sluitstuk van de voorberei ding te benaderen, valt weinig te zeggen over de werkelijke kracht van Ajax. De Boer, chagrijnig maar verre van nerveus, maakte zich geen zorgen. „Dit moet een goede les zijn." Met Zwolle als strenge meester. JZC MAANDAG 4 augustus 2014 21 I Joost Broerse (links) en Kamohelo Mokotjo zijn verguld met de Johan Cruijff Schaal, foto Pieter Stam de Jonge/VI Images Opnieuw gevoelige tik voor Ajax door Geert Langendorff

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 21