Strijd om CruijfF Schaal is veredelde oefenwedstrijd Hiddink Wil Dressuuramazone Van Here Nederlands kampioene in ZZ Zwaar Dennis de Nooijer 1 Henderikse houdt Bu op remise 32 SPORT NEDERLANDS ELFTAL Etappewinnaar Boom stapt over van Belkin naar Astana Bondscoach geeft Blind prominentere rol bij Oranje Nieuwe bondscoach vindt zichzelf ook verantwoordelijk voor toekomst van het Nederlandse voetbal. „Een compliment aan de KNVB", reageerde Ron Jans van Zwolle. Gevrijwaard van de lichte druk om de prijs een grote status toe te dichten, lichtte hij zijn woorden toe. „Wij beginnen het seizoen vrijdag tegen FC Utrecht. Dan zit je niet te wachten op 120 minuten voetbal." Frank de Boer kon zich eveneens goed vinden in de beslissing. „Spe lers kunnen dan zo een blessure oplopen." Deze redenatie zat ook achter de keuze om bij een gelijke stand de winnaar te laten bepalen door een strafschoppenserie. „Dat kan gunstig zijn voor hun prestaties in de aankomende nationale en in ternationale competities", gaf een woordvoerder van de voetbal bond aan. „In veel andere Europe se landen wordt voor eenzelfde format gekozen voor het spelen van de supercup." Het bespaart De Boer, die de fysie ke belasting van zijn spelers nauwkeurig in de gaten houdt, hoofdbrekens. Secuur bouwde hij in de aanloop naar het nieuwe sei zoen de conditie van de voetbal lers op. Vorige week speelde de kern van de A-selectie in Lissa bon tegen Benfïca voor het eerst een hele wedstrijd. Tegen PEC had hij eenzelfde scenario in ge dachte. „Als je dan ineens 120 mi- nuten moet volmaken, kan je pro blemen krijgen." Jans gaf ruiterlijk toe geen halszaak van de Johan CruijfF Schaal te willen maken. „Na tuurlijk wil ik die prijs winnen, maar om heel eerlijk te zijn vind ik het duel met FC Utrecht een stuk belangrijker." De Boer, die de verloren bekerfinale in De Kuip (5-1) nog op zijn netvlies had staan, kwam iets strijdvaardi ger over. „Eergevoel speelt mee", vertelde hij. „We willen ons re vancheren." Nadat aanvoerder Bram van Polen van PEC had aangeven de Johan CruijfF Schaal wel heel graag te willen winnen, gaf Jans een draai aan zijn eerdere opmerking. „Mis schien is dit wel de laatste keer dat Zwolle om deze prijs mag spe len. We gaan ons best doen." Bij succes zal de euforie daarover in het niet vallen bij die over de be kerwinst. „Ik sta nog steeds elke dag met dat fijne gevoel op." ASTANA - Lars Boom heeft een tweejarig contract getekend bij de Kazachse wielerploeg Astana. De 28-jarige wielrenner komt over van Belkin. Na Lieuwe Westra is Boom de tweede Nederlander bij de ploeg van kopman en Tour winnaar Vincenzo Nibali en ploegleider Alexander Vino- koerov. Het grootste succes uit zijn loop baan behaalde Boom afgelopen Tour de France met. winst in de kasseienrit van leper naar Aren- berg. In 2009 won hij een etappe in de Vuelta. Boom zegevierde daarnaast in de eindklassementen van de Ster ZLM Toer (2013), de Eneco Tour (2012) en de Ronde van Groot-Britannië (2011). Eer der maakte hij furore in het veldrijden. Astana legde gisteren ook de Span jaard Luis Léon Sanchez (ex-Ra- bo) en de Italianen David Malacar- ne en Diego Rosa vast. ZEIST - Het Nederlands elftal gaat onder Guus Hiddink voort op de koers die Louis van Gaal tijdens het WK uitzette, met daarbij een kleine nuance. „We zullen in de regel proberen iets eerder het ini tiatief te pakken in wedstrijden. Dat moet ook kunnen in de ko mende kwalificatieduels", zo stel de de nieuwe bondscoach. Hiddink stelde nadrukkelijk dat hij zeer te spreken was over de prestaties en presentatie van Oran je op het WK. „Laten we eerlijk zijn, vooraf waren de verwachtin gen niet bepaald hooggespannen. Er was ook een grote mate van on zekerheid over de kracht van het elftal. Oranje was nog geen 'uitge- nast' elftal. Daarom snap ik heel goed dat er naar zekerheid werd gezocht in de speelwijze. En Oran je heeft in fases van de verschillen de wedstrijden ook aantrekkelijk gespeeld. Dat gebeurde inderdaad in fases dat de stand aanvallender voetbal noodzakelijk maakte. Dan werd er geschakeld in de speelwij ze en dat bleek ook effectief." Hiddink presenteerde zich als een kalme, beheerste bondscoach, een man die zich niet gek laat maken, maar toch 'ook weer een beetje kriebels kreeg' bij het vooruitzicht op de nieuwe klus met Oranje. Hiddink vertelde vooral enthou siast te zijn geworden door de ge sprekken met zijn nieuwe assisten ten Danny Blind en Ruud van Nis- telrooij. „Bij Ruud is het mooi om te zien hoe gedreven hij is om snel na zijn spelerloopbaan een carrière als trainer te starten. Als je dat hoort en ziet krijg ik zelf ook weer energie." Hiddink vindt overigens dat zijn verantwoordelijkheid verder gaat dan Oranje naar het EK en moge lijk een Europese titel te leiden. Hij ziet ook een taak ten aanzien van de verdere toekomst van het Nederlandse voetbal. „Het voor bije WK heeft weer eens laten zien dat er meer nodig is dan al leen talent. Het gaat ook om de overlevingsdrang. Wat dat betreft is het jammer dat er zo'n verschil is tussen de prestaties op het het WK en meteen daarna de kwalifi catieduels voor de Europese club- toernooien van FC Groningen, Feyenoord en PSV. Er dreigt een scenario als vorig jaar. En dat is doodzonde. Jonge voetballers heb ben wedstrijden in een toernooi als de Europa League nodig. Daar spelen ze onder weerstand." Hiddink wil daarom dolgraag sa men met zijn staf een rondje ma ken langs alle voetbalacademies van de profclubs. „We moeten iets doen in de talentscouting en ta lentontwikkeling. Daar bij de jon gens van vijftien tot negentien jaar moet die wil om te overleven er al ingebracht worden." ZEIST - Danny Blind krijgt onder Guus Hiddink een nog prominent ere rol dan onder Louis van Gaal bij het Nederlands elftal. De Sou- burgse 'rechterhand' van de bondscoach zal niet alleen op het veld, maar ook daar buiten af en toe het voortouw nemen. „Danny was al prominent aanwe zig bij Oranje, maar ook voor de buitenwereld zal hij dat nu nog meer worden", zei Hiddink bij zijn presentatie. „Hij zal soms ook voor de camera gaan staan." Blind wordt de komende twee jaar onder Hiddink klaarge stoomd voor het grote werk. Na het EK van 2016 schuift de Soubur ger door naar de functie van bondscoach. Volgens directeur betaald voetbal Van Oostveen is Blind er dan klaar voor. „Iedere trainer kan wat leren van Hiddink, ik denk dat Blind over twee jaar dus nóg beter zal zijn." De amazone van Stal Hexagon uit Schore won met haar paard Du- vals Capri Sonne na de eerste twee proeven op woensdag en donderdag ook de finaleproef. Met de zwarte hengst bleef ze op nieuw alle concurrenten ver voor. Stephanie de Frel uit Koewacht werd met VMF Winston vijfde. De uit Westkapelle afkomstige dressuurruiter Hans- Peter Min- derhoud neemt na het eerste on derdeel van het Nederlands kam pioenschap Grand Prix de plaat sen drie en vier in. Met Glock's Jo hnson scoorde hij in Hoofddorp 76,04 procent, met Glock's Flirt haalde hij 74,70. Edward Gal gaat met Glock's Undercover met 81,07 aan kop. Laurens van Lieren van Stal Hexa gon uit Schore is met Ulysses la Haya voorlopig de nummer tien. Jeanine Nieuwenhuis is op het eer ste onderdeel van het NK dres suur bij de Young Riders als twee de geëindigd. De amazone uit Serooskerke (W) had met haar paard Hexagons Baldacci 0,16 pro cent achterstand op winnares An ne Meulendijks met Presidents Avanti. Vandaag is het tweede on derdeel van het NK Young Riders. „Door mensen bij FC Twente werd me een tijdje geleden ge vraagd Of het iets voor mij zou zijn", legt De Nooijer uit. „Ik heb contact opgenomen met Jelle Goes, die hoofd jeugdopleiding is bij de KNVB. Daarna heb ik ook een afspraak gemaakt met Edwin Petersen. Het was snel geregeld. Ik zie dit echt als een mooie kans. We werken met de grootste Ne derlandse talenten in hun leef tijdscategorie en ik kan opnieuw ervaring opdoen. FC Twente staat er ook volledig achter." door Geert Langendorff ZEIST - Het besluit van de KNVB om de strijd om de Johan Cruijff Schaal per direct zonder verlengin gen af te werken, haalde het laat ste restje hypocrisie rond de tradi tionele opening van het seizoen af. De ontmoeting tussen de lands kampioen en de bekerwinnaar heeft vanaf nu officieel het karak ter van een veredelde oefenwed strijd. De trainers van Ajax en PEC Zwolle, die morgen in een matig gevulde Arena de primeur krijgen, slaakten een zucht van verlichting. VLISSINGEN - De Middelburgse schaker Bert Henderikse heeft gisteravond als enige de Chinese grootmeester Bu Xiangzhi op een remise gehouden. Hij was één van de twintig denksporters die het tijdens een simultaan in het Vlissing- se stadhuis opnamen tegen de nummer één van de plaatsingslijst bij het Hoge school Zeeland schaaktoernooi. De achttiende editie van dat evenement begint vandaag. Henderikse doet daar niet aan mee. foto Lex de Meester door Jaap van Essen door Koen de Vries HOOFDDORP - Dinja van Liere uit Kapelle is gisteravond Nederlands kampioene dressuur in de klasse ZZ Zwaar geworden. Amazone Dinja van Liere uit Kapelle is tijdens het NK in Hoofddorp een klasse apart in het ZZ Zwaar. door Barry van der Hooft ZEIST - De trainerscarrière van Den nis de Nooijer heeft voor de twee de keer in korte tijd een opvallen de wending gekregen. Nadat de 45-jarige oud-prof deze zomer de C1 van JVOZ verruilde voor de B2 van de FC Twente Voetbalacade mie, gaat hij nu ook aan de slag als assistent-trainer bij de KNVB. De Nooijer wordt de rechterhand van coach Edwin Petersen bij het Ne derlands elftal voor spelers tot zes tien jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 80