Van Aartsen verdedigt zich Literaire Lunch met Herman Koch BINNENLAND 7 Wie ziek is en weinig geld heeft laat zich niet meer snel behandelen. Ziekenhuizen zoeken dus nieuwe inkomstenbronnen. BURGERS' ZOO VERHUIZINGEN Caljouw Rademaker DEN HAAG - Voor het eerst sinds 1970 krimpt de zorgsector. Zieken huizen merken dat ook, en probe ren hun terugvallende inkomsten te compenseren door in te zetten op kwaliteit. Opereren ze beter dan in het buitenland, dan levert dat nieuwe patiënten en dus extra inkomsten op. Uit een gisteren verschenen rap port van ING blijkt dat de krimp vooral komt door de teruglopen de bestedingen van particulieren. Die kijken meer dan voorheen of een behandeling wel echt nodig is, omdat ze een hoger eigen risi co hebben dan lang gebruikelijk was. Ze moeten dus meer zelf be talen dan vroeger. Door de achterblijvende inkom sten slinken ook de personeels budgetten in de gehele zorgsec tor, en daarmee het aantal banen. Nu zijn dat er nog circa één mil joen. Veel ziekenhuizen kiezen ervoor te besparen en te fuseren, en daar naast met kwaliteitsimpulsen nieuwe groepen patiënten te trek ken, onder meer uit het buiten land. Daarop heeft minister Edith Schippers (Volksgezondheid, WD) eerder al gezinspeeld, toen ze reageerde op een dit voorjaar verschenen rapport: „Het aantrek ken van betalende buitenlandse patiënten door Nederlandse kan voordelen bieden voor de kwali teit, toegankelijkheid en betaal baarheid van zorg voor Nederland se verzekerden. Bovendien kan hoogwaardige zorgverlening aan betalende buitenlandse patiënten een waardevol onderdeel zijn van ons verdienvermogen." Het aantal buitenlanders dat naar Nederlandse ziekenhuizen komt, was in 2012 met 13.500 mensen cir ca 0,3 procent van het totaal aan tal patiënten. Zij brachten samen 46 miljoen euro in het laatje. Daartegenover staat een veel gro tere medische consumptie van Ne derlanders in vooral Duitsland en België, maar ook in Spanje en 1\ir- kije. Zij brengen zeker 763 mil joen euro naar het buitenland. Vooral ziekenhuizen in de grens streek zien zeer geregeld buiten landse patiënten. Woordvoerders van het Radboud UMC in Nijme gen, Medisch Spectrum Twente en Atrium in Heerlen zeggen dat de kwaliteit van een aantal behan delingen tot ver over de grens zorgt voor een toestroom van pa tiënten. In de regio Eindhoven is het aantal Belgische patiënten bo vengemiddeld, zonder dat daar ge richt voor geworven wordt. Maar ook verder van de grens ko men patiënten van ver. Het in brandwonden gespecialiseerde Rode Kruisziekenhuis in Bever wijk bijvoorbeeld geniet interna tionale aantrekkingskracht. En bij het VUmc in Amsterdam wordt er nu over gedacht om ac tief 'zorgtoeristen' aan te trekken, al zegt een woordvoerder dat die ideeën nog in een heel pril sta dium verkeren. De petitie waarin het vertrek van de Haagse burgemeester Jo- zias van Aartsen wordt geëist, is gebaseerd op een uitspraak die niet is gedaan. Dat stelde een woordvoerder van Van Aartsen gisteren. De petitie is 17.000 keer ondertekend, met de toe lichting: „Wij accepteren geen burgemeesters die oproepen tot volkerenmoord niet grensover schrijdend (laten) noemen." De oproepen zouden zijn gedaan tij dens een pro-Gazademonstratie. Volgens Van Aartsens woord voerder is gezegd dat de politie tijdens de demonstratie geen strafbare feiten heeft geconsta teerd. „Later zijn die wel gecon stateerd, op basis van videobeel den." Twee demonstranten zijn donderdag opgepakt. 0118-626 649 www.caljouw-rademaker.nl Middelburg Burgh-Haamstede Goes Terneuzen ZATERDAG 2 AUGUSTUS 2014 door Paulus Smits miljoen euro besteedden buitenlan ders in 2012 aan ziekenhuiszorg in Ne derland. Nederlandse patiënten brach ten dat jaar samen 763 miljoen euro naar ziekenhuizen in het buitenland. DEN HAAG i {"ptl Izi 1 Tl Tl PU ARNHEM - De Aziatische olifanten van dierentuin Burgers' Zoo in Zodra de schoonmaakploeg de zwempoel weer heeft vrijgegeven, neemt AAAalALtIVLTlllltll Arnhem kunnen weer in bad. De poel is de afgelopen dagen ze op deze hete dag een duik in het frisse water. AA/PPT" j|-% leeggepompt, schoongemaakt en gevuld met schoon water. WCCI L'cTvT Vrouwtjesolifant Pinky laat geen minuut onbenut. foto Luuk van der Lee/HH Ziekenhuis aast op buitenlander

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7