14 15 Turkije Sportief langs de Lycische Weg Slapen kon al, sloepvaren ook. Maar met een gehuurde sloep nagenoeg geheel verzorgd een paar dagen de Zuid-Hol landse plassen op, is nieuw. En er blijkt weinig zo ontspannen als varen onder de zon. Pure mazzel. Op de dag dat we de jachthaven van Marina Rijnsburg binnenrijden, mel den KNMI en Weeronline dat er twee topdagen komen. Weercijfers van 10 en 9! Als we dat sloepvaren onder de knie krijgen, staat niets een ontspannen minivakantie op het water in de weg. Lia Remmelzwaal van Marina Rijnsburg ontvangt ons in de jachthaven aan de Noordwijkervaart in Rijnsburg. De jacht haven verhuurt al jaren sloepen voor een of meer dagen, maar sinds kort is de servi ce uitgebreid. Lia biedt onder de naam Sloep en Slaap meerdaagse tochten aan in het Hollandse plassengebied, met over nachtingen in pittoreske bed breakfasts in de streek. Bij een kopje koffie neemt ze de vaarregels globaal door. Ook krijgen we een map met praktische informatie over de sloep, waterkaarten en - niet on belangrijk - een korte kennismaking met alle restaurants langs het water. Lia laat op de kaart de voorgestelde vaar route zien. Als we stug dóórvaren, zijn we in zo'n vier uur op de ovërnachtingsplek, De Hertog-Inn in Rijpwetering, aan de ge lijknamige vaart. Maar stug doorvaren is niet de bedoeling. We willen alles uit de ze dag halen en hebben geen haast. Dus doen we eerst een ommetje in Leiden. De ze historische stad heeft na Amsterdam het meeste water binnen de stadspoorten. Daar moeten we van profiteren. Het varen gaat verrassend makkelijk. We zijn snel gewend aan de sloep, die wend baarder is dan we dachten. Wat zien de grachten, de kades met terrassen en de historische gevels er mooi uit vanaf het water. We verbazen ons erover hoe ont spannen het is, dat voortkabbelen op een boot. Het zachte gebrom van de motor, de wind om het hoofd en de zon in het ge zicht maken loom, ook middenin de stad. Dan is het tijd naar de Kagerplassen te va- WAAR EN WAT ren. Daar kunnen we vast wel ergens een verfrissende duik nemen. En misschien een hapje eten bij de Kaagsociëteit of bij een van de vele andere restaurants langs het water. Via de Zijl bereiken we het vaar- gebied dat vanwege zijn vele eilanden en het prachtige Hollandse landschap bij uit stek geschikt is voor sloepen. Zeilers kun nen het beter een plas verderop zoeken, op het Braassemermeer. Dat uitgestrekte open water lijkt op hun lijf geschreven. Na een fijne lunch en dito duik varen we rustig richting de overnachtingsplek in Rijpwetering. We meren aan voor de deur van de monumentale zeventiende-eeuwse boerderij waarin onze B&B is gevestigd. We leggen de boot vast met het hangslot. Knopen zijn nog niet zo 'ons ding'. En met een sloep van 32.000 euro wil je toch rustig kunnen slapen. Karen van de Ven van De Hertog-Inn ziet ons stuntelen en doet een (vergeefse) poging ons de mastknoop te le ren. Van de Ven is een watersporter bij uit stek. Als onze gastvrouw de sloep met mastknopen heeft vastgelegd, gaat ze ons voor naar de paardenstal. Die is prachtig verbouwd tot twee sfeervolle slaapkamers, met badkamer en een keuken annex woon kamer. Boven in de boerderij heeft ze nog een aantal gastenkamers, allemaal in een andere stijl ingericht. Van de Ven is de B&B negen jaar geleden begonnen. Gaandeweg volgden meer ver bouwingen en werd de bedrijvigheid steeds groter. De grote keukentafel is, net als de immense zitkamer, te huur voor ver gaderingen. De gastvrouw geeft kookwork- shops en organiseert handwerkkringen. Nadat is genoteerd hoe laat we willen ont bijten, stappen we weer in de boot voor een overtocht je naar het dorpscafé annex restaurant De Vergulde Vos. De boerderij waarin het restaurant zit, is zeker zo oud als die van Van de Ven. Op de weg naar Leiden langs de plassen kwam hier vroe ger veel volk langs. In het pand huisde sinds 1600 dan ook een herberg, een waag en een regthuys met gevangenis. De zaak op het hoekje van de Ripselaan zit vol. Een paar frisse Ripse jonge vrou wen bestiert de zaak alsof het hun huiska mer is. Snel, vrolijk en kordaat voorzien ze het volle terras van het soort gerechten waar je na een dag op het water zin in hebt. Dus geen ingewikkelde kleine liflaf- jes, maar een mooie rib-eye met asperges, een vers visje of een aantrekkelijke dag schotel. Smakelijk en zeer scherp geprijsd. We begrijpen heel goed dat het hier zelfs op een doordeweekse avond zo druk is. Uitbuiken doen we op het water, een om metje in de avondzon. We passeren wat zwemmende kinderen bij een rijtje woon boten, halen twee kanoënde mannen in, bewonderen een koppel ganzen dat naast onze boot opstijgt en proberen te achter halen welke roofvogel we boven een ei landje zien vliegen. Veel meer reuring dan dat is er eigenlijk niet, zo 's avonds op de plassen. We worden er stil van. „Het lijkt alsof we al heel lang weg zijn, hè mamma", zegt zoon Mart. „Ja", zeg ik. „En morgen heb ben we nog een hele dag!" Wat een geluk. tekst en foto's Marijn Kramp Foto boven: De Koppoel bij Rijpwetering is onderdeel van het Hollandse plassengebied. Foto midden: Bij Karen van de Vens bed breakfast De Hertog-Inn, gevestigd in een monumentale boerderij, is het verblijf heel aangenaam. Foto onder: Als de peperdure sloep goed vastligt, is het beter slapen. MMWAKivt. Marina Rijnsburg biedt een twee- en een driedaags Sloep en Slaap-arrangement aan in Leiden en het Zuid-Hollandse plassenge bied. Twee dagen varen met overnachting in een luxe bed breakfast, met ontbijt voor 2 personen, kost doordeweeks 395 eu ro. In het weekeinde is het wat duurder. Meer informatie: www.marinarijnsburg.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 61