I FZC Fietsen Woningmarkt krijgt Stroom uit getij op gevarieerder aanbod zee bij Walcheren Financiering Kliniek Hulst onder druk 12 SPECTRUM Terwijl ik dit schrijf razen de ren ners van de Ronde van Frank rijk door het centrum van Pa rijs, want daar wilden ze heen. Een enkeling wil nog per se de etappe winnen, maar de meeste renners zijn blij dat ze de barre tocht overleefd heb ben en niet ergens dood neergevallen zijn in een ravijn of doodziek naar een ziekenhuis zijn afgevoerd Het fietsen hoort eigenlijk wel bij Pa rijs. Dat begon daar eind negentiende eeuw en het werd in die stad een rage toen de fiets met ketting werd uitgevon den. Parijs was de stad waar men wilde opvallen en dat ging uitermate goed per fiets. Vooral in het Bois de Boulogne werd gefietst, zowel door mannen als vrouwen, maar er waren er ook die zich in de straten van de stad wilden laten zien. Een van de meest opvallende fietsers was de schrijver Alfred Jarry, hier mis schien vooral nog bekend door zijn to neelstukken over Père Ubu. Jarry be woog zich meestal voort per fiets, hij stond er mee op en ging er mee naar bed. Dat laatste deden sommige renners van de Tour de France later ook. Ze wa ren bang voor sabotage. Alfred Jarry schreef ook over fietsen. Hij was gefascineerd door de combinatie mens en machine en zag de fiets als het externe skelet van de mens. Het laatste boek dat hij schreef heet Surmale, in het Nederlands vertaald als Superman. Er komt een lang stuk in voor over een wedstrijd tussen een vijf- persoonsfiets en een exprestrein over een lengte van meer dan tienduizend ki lometer door Europa en Azië. Er zit een commerciële kant aan de race, de ren ners krijgen een speciaal gevaarlijk drankje en halen daardoor gezamenlijk de snelheid van driehonderd kilometer per uur. Een van de renners sterft in het zadel, maar blijft toch doorfietsen. Het boek is uit 1902, maar het is alsof Jarry ver in de toekomst kon kijken. Hij trok trouwens ook wel eens met zijn fiets een karretje met iemand erin vooruit. Dat was toen ook nieuw. En dat hij daar bij knalgele damesschoentjes droeg was toen eigenaardig, maar dat is nu bij wiel renners en andere sporters heel ge woon. Foto van de week 'De zon optillen bij Dishoek' foto Dick van Gilst, 's-Gravenpolder UW MENING 338 reacties eens rnmtr si% De stagnerende woningmarkt heeft er voor gezorgd dat er meer 'goedkopere' woningen te koop staan. De meeste koop woningen van een ton of minder staan in de gemeente Vlissingen (154), daarna komt de gemeente Terneuzen met 167. Die woningen staan overigens vooral in de dorpen. Boven de Westerschelde ligt de prijs voor een huis ongeveer |p.ooo euro hoger dan in Zeeuws-Vlaanderen. Sluis doet het net als de andere kustge- meenten Veere en Schouwen-Duiveland goed. Noord-Beveland scoort drie keer hoger in de goedkope categorie dan de buurgemeenten aan de kust. Het windpark dat voor de Walcherse kust moet komen, is één van de ge schiktste plekken voor de productie van getijde-energie. Op één vierkante kilometer passen honderd drijvende ge tijde-turbines. Daarmee kan stroom aan dertigduizend huishoudens wor den geleverd. Het Rijk zoekt naar moge lijkheden om groene stroom op te wek ken. Met provincies .fijn afspraken ge maakt over de bouw van grootschalige windparken op land. Ook op zee moe ten meer windparken komen. Een er van is gepland op een afstand van 22 ki lometer voor de kust van Walcheren. De financiering van de voorziening voor lichte verpleegkundige zorg is ver anderd. ZorgSaam moet op zoek naar oplossingen om de kliniek Hulst van ZorgSaam op het terrein van De Blaau- we Hoeve in stand te houden. In Kli niek Hulst worden mensen opgevangen die geen zware ziekenhuiszorg meer no dig hebben na een behandeling, maar die nog wel behoefte hebben aan lichte verpleegkundige zorg (low cure). De kli niek heeft acht bedden. Een oplossing zou kunnen zijn de 'low cure-bedden om te zetten in 'hostel-bedden', waar voor nog wel een vergoeding geldt. Wateroverlast door noodweer Volkert is staat te slim af 1. Noodweer leidt tot overlast in Zee land 2. Vinder vraagt in Schoondijke geld voor gsm 3. N57 versperd bij Middelburg 4. Oplichter stroopt Zeeland af 5. Stremming spoor na dodelijk onge luk bij Krabbendijke Zeeland schrok maandagmorgen wakker van zwaar onweer. Dat ging gepaard met hevige regenval. De overlast in Zeeland bleef be perkt tot ondergelopen straten en kelders. In de rest van Nederland was er meer hinder: snelwegen werden afgesloten, er waren veel files en het vliegverkeer liep vertraging op. Volkert van der G., de moordenaar van Pim Fortuyn, hoeft van de rechter geen enkel band meer te dragen. Volgens de rechter is hij 'een gewone veroordeelde' en mag hij gaan en staan waar hij wil, net als andere vrijgelaten moordenaars. Justitie lijdt met de uitspraak een pijnlijke nederlaag. Groen licht voor missie MH17 De weg is vrij voor een grote Nederlands- Australische politiemissie in het oosten van Oekraïne. Het parlement in Kiev stemde daar donderdag mee in. Precies twee weken na de ramp met Malaysia Airlines vlucht 17 zijn veel stoffelijke overschotten en spullen nog altijd niet geborgen. Massaal meeleven helpt nabestaanden ONEENS am 19% IN BINNEN- EN BUITENLAND MEEST GELEZEN OP WWW.PZC.NL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 60