interview SPECTRUM 11" IRENE HEMELAAR e heeft de uitstraling van een showbizz- vedette en praat honderduit over van alles. Met energie als wapen. „Je krijgt zó veel voor elkaar als je gewoon een glimlach opzet en vrien delijk blijft. Gewoon mensen groeten geeft de dag al een kleurig randje", vertelt Irene Hemelaar, één van de di recteuren van Amsterdam Gay Pride. Ze weet hoe het werkt, want ooit gaf ze flirtcursussen. Daar leerde ze zelf ook veel, vertelt ze. Kom op, even een tipje. „Ik gaf mezelf een opdracht: je gaat naar dat café, je blijft minstens een half uur binnen en je spreekt mi nimaal twee mensen aan. Weet je dat het altijd werkt? Want iedereen wil aanspraak, verkering en seks. Dus moet je nooit met een boos gezicht aan de kant blijven staan, maar actief contact zoeken. Gewoon doen dus. Ik word nooit teleurgesteld in de dapper heid die ik mezelf aanpraat." Toen Hemelaar als tiener vertelde dat ze op vrouwen viel, dacht haar moe der 'dat gaat wel weer over'. Want dwepen met een leuke juf en een aar dige leidster bij de scouting had haar moeder zelf ook gedaan. Dat hoort er toch een beetje bij? Het ging dus niet over. „Toen ik 19 was, werd ik voor het eerst echt verliefd op een vrouw, inclusief de seksuele aantrekkings kracht. Op dat moment wist ik zeker dat ik lesbisch was. Dus heb ik mijn moeder verteld dat het toch blijvend was, die passie voor vrouwen." Haar moeder moest het haar vader maar vertellen. Nadat pa het had ge hoord, belde hij zijn dochter huilend op. Tranen van angst, omdat hij vrees de dat ze bang zou zijn voor een afwij zing. Veel woorden vielen er niet. Het was goed. En daarmee uit. Haar vier oudere broers, haar beschermengelen, leken het eigenlijk vooral handig te vinden dat hun enige zus op vrouwen viel. „Anders zou toch geen zwager goed genoeg zijn voor mij." Ze voelde zich gesterkt toen één van haar broers haar nog even apartnam voor een be moedigend woord. „Hij liet merken dat ik op hem kon rekenen als ik het ooit moeilijk zou krijgen met het oor deel van anderen. Dat was precies wat ik nodig had." Na het gymnasium dacht ze aan een carrière in het cabaret of de musical wereld. Ze studeerde een jaar theater wetenschappen, deed een paar jaar En gels en werkte in theaterrestaurants en bij de FNV. Op de universiteit had ze medestudente Mireille leren ken nen. „Eerlijk gezegd heb ik een beetje jacht op haar gemaakt. Ze woonde in een huis zonder telefoon, dus ik fiets te maar door de stad om bij haar in het vizier te komen. Twee maanden la ter moest ze haar huis uit en trok ze bij mij in. Dat is typisch voor lesbi sche vrouwen, om ongeveer bij de tweede afspraak de verhuiswagen al te bestellen." Ruim zes jaar bleven ze samen. Tot ze elkaar in de weg gingen zitten. „We waren zó aan elkaar verknocht dat we onze eigen identiteit kwijtraakten. Toen hebben we met veel hartenpijn een punt achter de relatie gezet. Maar we zijn nog altijd hartsvriendinnen en gaan samen op vakantie. We ble ven de pilaren onder eikaars bestaan." Haar 'aangepraatte dapperheid' kwam goed van pas toen ze actief werd voor Amsterdam Gay Pride. Eerst als vrij williger. „Maar er was zo veel te doen dat het al mijn tijd opslokte." Twee jaar geleden vloog het haar aan. Haar moeder overleed. Als enige dochter re gelde ze het afscheid. Tegelijk kwam ze om in het vrijwilligerswerk, zon der er een cent aan te verdienen. Ze bedacht dat afstand nemen haar uit eindelijk zou kunnen helpen om te be slissen hoe ze verder wilde. De nacht na de uitvaart van haar moe der ging ze in haar eentje op vakantie naar Spanje. Daar schreef ze een plan voor de toekomst van Amsterdam Gay Pride. Met daarin de conclusie: 'Dit kan ik niet volhouden. Als jullie me willen houden, moet het een be taalde functie worden.' Nu is ze direc teur content, een betaalde baan voor twee dagen per week. „Die andere da gen zijn vrijwilligerswerk." Ze noemt zichzelf beklimmer van ro ze barricaden. Maar is zo'n evene ment nog wel nodig nu de homo emancipatie lijkt voltooid? Het ant woord is een overtuigd 'ja'. „Zolang we het feest verbinden aan inhoud is Gay Pride belangrijk. Want we moe ten laten zien dat we staan voor tole rantie en acceptatie. Die is nog lang niet bereikt. Homo is nog altijd een scheldwoord. Iedere dag krijgt de poli tie aangiftes van homogerelateerde toestanden. Gelukkig blijft het meest al bij woorden, maar soms gaat het om lichamelijk geweld. „In Amsterdam, vind je een luisterend oor als je zoiets overkomt. Dan staan de gemeente, de politie en alle instan ties achter je. Dus als je strijdt, strijdt de gemeenschap met je mee. Dat ver haal vertel ik graag aan de activisten die deze week uit de hele wereld naar Amsterdam komen. Voor het buiten land hebben we daarmee een voor- e krijgt zó veel voor elkaar als je gewoon een glimlach opzet en vriendelijk blijft beeldfunctie. Dat is hard nodig. Want je hoeft maar een paar uur naar het oosten te vliegen en je ziet dat de ver draagzaamheid ver te zoeken is." Qua inkomsten is Gay Pride voor een belangrijk deel afhankelijk van spon soren. Zijn die ook nog trots als er bo ten met halfnaakte, dansende man nen in het Journaal verschijnen als ambassadeurs van de homobeweging? „Ach, dat plaatje van de leerjongens met hun kettingen valt op omdat de media graag iets laten zien wat anders is. Maar dan heb je het over vijf van de tachtig boten. Het zou jammer zijn als dat plaatje andere, nog aarzelende jongeren kopschuw maakt om uit de kast te komen. Maar die leerjongens die op tv komen, hebben ook een functie. Ze laten zien dat er plaats is voor iedereen en dat ook zij ruimte krijgen om hun boodschap uit te dra gen. Die diversiteit laat mijn hart snel ler kloppen. En trouwens: als ik naar het zomercarnaval in Rotterdam ga, zie ik overal halfnaakte meisjes rond lopen. Ik hoor nooit iemand die dat een schande vindt." Ze mijmert wat over het leven. Hoe ze haar tijd verdeelt tussen haar klus sen als zangeres, als directeur van Gay Pride en familie en vrienden. „Juist daardoor kom ik alleen maar mensen tegen die de wereld mooier willen ma ken. Daarmee laad ik mijn accu steeds weer op." Maar niet altijd. Ze vertelt over de zo mer van 2003, toen blinde verliefd heid haar geluk dwarsboomde. „Ik was een bloedmooie vrouw tegenge komen. Echt prachtig! Dat ze psychi sche problemen had, zag ik niet. Al thans: niet meteen. Ze eiste al mijn aandacht op en trok me daarmee hele maal leeg. Misschien is het begrijpe lijk dat ik die types een beetje aan trek, want bij mij brandt altijd een ge- luksvlammetje dat de motor draaien de houdt. Daardoor zit er altijd wel energie in de batterij, ook voor men sen in mijn omgeving." Ze kenden elkaar nog maar net toen Hemelaar in haar eentje naar Frank rijk op vakantie ging. „Vanaf de eerste dag stuurde ze me telkens paniekerige sms'jes. Of ik haar zo snel mogelijk wilde bellen. En dat deed ik ook nog. Uit pure verliefdheid hoorde ik haar verhalen dan maar weer aan en liet ik me compleet door haar meeslepen. Zo verstierde ze, zonder dat ze erbij was, mijn vakantie. De relatie duurde acht maanden. Tijdens een gezamenlijke reis naar Thailand gingen mijn ogen open. Ze eiste zo veel van me dat ik ka-1 pot thuiskwam. Ik dacht: hoe kan ie mand die zó van me houdt me wil lens en wetens zó stukmaken? Ze dreigde zelfmoord te plegen als ik het uit zou maken, maar ik heb er toch een punt achter gezet. Ik kon het niet meer opbrengen en moest weer op zoek naar mezelf." Na thuiskomst was het Gay Pride in Amsterdam. Ze zat met haar beste vriendinnen op een boot tijdens de parade door de grachten. „De dag be gon met een regenbui, maar zodra we onder de eerste brug door voeren, brak de zon door. De dj draaide perfec te muziek en de mensen langs de kant stonden te juichen. Het voelde alsof ze daar allemaal stonden om mij aan te moedigen, om het verdriet uit me weg te zwaaien. Mijn vlam brand de weer. Ik was weer van mezelf." ZATERDAG 2 AUGUSTUS 2014 door Jan Vriend i Irene Hemelaar doet de foto graaf voor hoe haar foto ge maakt moet worden. „Je moet altijd actief contact zoeken." foto Marcel Rob Irene Hemelaar (Amsterdam, 1967) studeerde na het gymnasium Theater wetenschappen en Engelse Taal- en Letterkunde aan de Universiteit van Amsterdam. Daarna werkte ze in de horeca en was ze onder meer secreta resse bij de FNV. Sinds 2004 verzorgt ze (solo en als Duo Wilde Orchidee) muzikaal thea ter. Ze leidt debatten en presenteert conferenties voor ideële instellingen en het bedrijfsleven. Hemelaar houdt zich bezig met vrou wen- en LHBT- (Lesbisch, Homo-, Bi-, en Transgender) emancipatie. Verder geeft ze media- en stemtraining, orga niseert ze evenementen met als uit gangspunt diversiteit, creativiteit en community building. Hemelaar was tot 2013 directeur van de Stichting ProGay. Sinds begin dit jaar is ze directeur content van Am sterdam Gay Pride. ©reageren? spectrum@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 59