SPECTRUM 9 Joost Bosman is sinds vorig jaar correspondent voor deze krant in Rusland. Daarvoor werk te hij als eindre dacteur bij De Persdienst. Nederlandse collega's en vrienden", zegt Irina. Op het treinstationnetje van Torez zijn de eerste Nederlandse forensisch experts aangekomen. Zij bekijken de koelwagens waarin de eerste ongeveer tweehonderd lichamen naar Charkov zullen worden vervoerd. Het is bloed heet en onder de journalisten hangt een opgewonden sfeer. Maar iedereen beseft tegelijkertijd wat er in die wa gens ligt. Op het plein voor het sta tion staan gewapende rebellen. Maar ook echte militairen, en dat zijn in dit gebied geen Oekraïense jongens. Het zijn precies dezelfde figuren als in maart op de Krim. Dat bleken uitein delijk Russen te zijn. Duiken die hier nu ook op? Een zoveelste aanwijzing - geen bewijs - dat Rusland zich ac tief met Oost-Oekraïne bemoeit. Dinsdag 22 juli We proberen naar Charkov te komen om de trein met lichamen, die 's nachts uit Donetsk is vertrokken, op te wachten. Het zal een lange, moeiza me rit worden om nog iets te zien van de wagons die om 12.00 uur 's mid dags zullen arriveren. Maar we zijn de stad nog niet uit of de chauffeur be sluit terug te keren. Er wordt gevoch ten op de weg naar Charkov, bij Kon- stantinovka en Artjomsk. Er is geen doorkomen aan. Woensdag 23 juli De burgemeester van het plaatsje Ro- sipnoje hurkt neer op de plek waar de cockpit van MH17 ligt. Vóór hem lig gen de door zijn dorpelingen gebrach te bloemen, kaarsen en foto's. Hij was als een van de eersten op de plaats van de ramp. Een Nederlands televi sieteam haalt hem voor de camera. Op de vraag of hij nog iets tegen de nabestaanden van de Nederlandse slachtoffers wil zeggen, breekt hij. Een dikke traan hangt aan zijn neus. „We hebben hier al zoveel ellende meegemaakt. In 1976 een mijnramp, negentien doden. De burgeroorlog en nu dit weer", snottert de burgervader. Ineens voel ik zelf ook tranen opwel len. De kleine, donkere man toont zich ongewild zo kwetsbaar, ik klop hem in het voorbij gaan op de schou der. Als klein teken van begrip. Vrijdag 25 juli Op het terrasbalkon van het hotel zijn in de verte de inslagen van de Oe-> kraïense artillerie hoorbaar. Met foto graaf Pjotr praat ik over de vraag wat je krantenlezers wel en niet aan ellen de toont. Pjotr gaat daarin heel ver. „Ik heb alle lichamen gefotografeerd", zegt hij met enige stoerheid. „Als je echt wilt dat een oorlog afloopt, moet je haar ergste verschrikkingen tonen. Alleen dan zullen burgers hun regerin gen onder druk zetten actie te onder nemen." Maar hoe zit het met de pri vacy van de slachtoffers? „De doden zijn dood. Het gaat erom hoe de leven den verder moeten, zonder oorlog", stelt Pjotr hardvochtig. Hij stuurt de link met zijn foto's. Tot op heden heb ik ze niet bekeken. Zaterdag 26 juli Hissen de grauwe, zwartgeblakerde wrakstukken in Grabovo staan Jerzy en Angel Dyczynski uit Australië, om geven door een clubje verslaggevers en fotografen. Ze zijn de eerste nabe staanden van slachtoffers die hier neerstrijken. Vier dagen hebben ze er over gedaan om de omgeving te bezoe ken waar hun 25-jarige dochter Fati- ma om het leven is gekomen. Althans, zo luidt het officieel. „Wij denken dat ze het heeft over leefd", zegt Angela hoopvol. „Ze was in goede conditie en bovendien: ze was een zweefvliegster." De verslagge- •*- vers kijken Angela peinzend aan en beseffen dat de Dyczynski's, logischer wijs, nog volop in de ontkenningsfase zitten. Maar Angela weet het zeker: „Fatima ligt in coma." Dinsdag 29 juli De OVSE, de Nederlandse forensisch experts en de marechaussee wachten net als gisteren op vertrek naar het rampgebied. Maar opnieuw kunnen 4». ze er niet heen. De gevechten zijn te hevig. En opnieuw zijn er onderhan delingen tussen de OVSE, de rebellen en een Russische vertegenwoordiger. „Die verlopen keihard", weet com mandant Kees Kuijs van de mare chaussee. Hij verbijt zich. „Of het nou een staakt-het-vuren heet of niet, kan me niet schelen. Als de omstandighe den maar zodanig zijn, dat we ons werk kunnen doen. Ik ben hier op een humanitaire missie. De lichamen moeten terug naar de families." Woensdag 30 juli Aankomst met de nachttrein in Kiev. De stad is alweer maandenlang rustig. Voor de zoveelste keer loop ik over het Onafhankelijkheidsplein, de Maj- dan, waar de Oekraïense opstand in november vorig jaar begon. Toen was het ijskoud, nu bloedheet. De tenten staan er nog, maar het plein heeft nu meer weg van een kermis. Hande laren verkopen plaatjes, vlaggetjes en andere parafernalia die herinneren aan de revolutie tegen de verdreven president Viktor Janoekovitsj. Kiev is een vriendelijke stad, zeker in de zo mer. Maar ineens besef je, als het hier niet was losgegaan vorig jaar, hadden de inzittenden van vlucht MH17 waar schijnlijk nog geleefd. Die gedachte doet me een moment duizelen. Dan loop ik verder. Ti reageren? ZATERDAG 2 AUGUSTUS 2014 'Vertel je collega's dat het ons spij t V spectrum@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 57