Ze was slechts 7 seconden in beeld, het meisje dat vanuit een goederenwagon op weg naar Auschwitz naar buiten keek. Het beeld werd iconisch voor de Holocaust. In 1994 kreeg ze een naam: Settela Steinbach. Nu weten we ook wie haar familie was. 4 SPECTRUM holocaust die wist wie het meisje was. Tot in 1994 een journalist van de Haagse Courant, Aad Wagenaar, het resultaat van een jarenlange speurtocht naar haar identiteit bekendmaakt. Het meisje was niet Joods, maar Sinti. Een zigeunerkind. Een kind met een naam: Anna Maria (Settela) Stein bach. Geboren op 23 december 1934 onder een woonwagen langs de weg van Grevenbicht naar Buchten, niet ver van Sittard. Bijna 70 jaar later woont Rob Hen- drikx (59) in het Belgische Lanaken als hij in een artikeltje uit de jaren '40 een zin tegenkomt die zijn aandacht trekt: 'Op het voormalige woonwagen kamp Heksenberg woonde een oude zigeunervrouw die de toekomst kon voorspellen door je hand te lezen'. Hendrikx (wiens wortels in Sittard/Geleen liggen): „Die woorden werkten als een ingeving die me het gevoel gaf dat ik meer te weten moest komen en iets moest schrijven over de plek waar ik vroeger dagelijks speel- Een meisjesgezicht, bleek, grote donkere ogen. Ze staart - ver ward, angstig? - naar buiten vanuit een goe derenwagon waarvan de deur nog net niet helemaal dicht is geschoven. Het is 19 mei 1944. Het meisje staat aan het be gin van een treinreis die haar en hon derden lotgenoten van Westerbork naar Auschwitz zal brengen. Haar laat ste reis. In de nacht van 31 juli op 1 au gustus 1944 komt in de gaskamers een einde aan haar leven, ze is dan 9 jaar oud. Zeven seconden slechts is het meisje gefilmd door de eveneens in Wester bork verblijvende Joodse filmer Ru dolph Breslauer. Maar haar beeld is iconisch geworden voor de verschrik kingen van de jodenvervolging tij dens de Tweede Wereldoorlog. Een halve eeuw lang was er niemand Settela werd bi] toeval gefilmd toen ze op 9 mei 1944 in een trein vanuit Westerbork naar Auschwitz uit een goederenwagon keek. foto Rudolph Breslauer Settela heeft nu familie Oktober 1935: De 10 maanden oude Settela op de arm van haar zus Elisabeth (9). Rechts van haar een van haar andere zusjes, de 5-jarige Johanna Cornelia. foto Familiealbum Steinbach Kerkrade door Guus Urlings

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 52