Half miljoen was in week binnen IcdGrCGfl 5 juli 2015 3! 34 SPORT SUPERCROSS Aagtekerke loopt wederom uit voor de Supercross. Het evenement heeft voor ieder wat wils. Kousemaker kiest voor Capelle Kerkhove dwingt sterke opponente tot driesetter Voor sommige ambtenaren is het jammer dat het Tour-project op een laag pitje staat. De provincie kwam tot veler verbazing sterk uit de startblokken, nadat Tour baas Christian Prudhomme tij dens een geheime bijeenkomst op 3 april op Neeltje Jans zijn voor keur uitsprak voor een finish op het eiland in de monding van de Oosterschelde. Na het Zeeuwse gejuich kwam het besef dat er heel veel moest ge beuren om aan de voorwaarden van Prudhomme te kunnen vol doen. Tot ieders verbazing was er maar een maand nodig om dat voor elkaar te krijgen. De spon sors stroomden toe en het mini mumbedrag van 500.000 euro was binnen een week binnen. De concurrentie om de etappe vanuit Grand Départ-stad Utrecht te ontvangen was enorm, meldde Prudhomme destijds. Met name Duitsland lag goed in de markt. Daar is de media-aandacht voor de Tour minimaal sinds de vele dopingschandalen. Er is dus een grote markt te herwinnen. „Dat Prudhomme toch voor Zee land koos, komt misschien omdat ze ons kennen via de World Ports Classic", vermoedt Tjitte van den Buijs, die momenteel de lopende Tourzaken in het provinciehuis af handelt. „En het is bekend dat Prudhomme uitdagende parkoer sen zoekt, door mooie gebieden. Dus is hij aan het goede adres." Aan één verzoek kon Prud- homme niet voldoen. De Zeeuw en vonden het traject door Zee land - van de Brouwersdam naar Neeltje Jans - aan de korte kant. Kon de route niet via de Zee- landbrug en Noord-Beveland naar Neeltje Jans? De Tourbaas wilde wel, maar kwam in het ge drang met afspraken die hij eer der met Utrecht maakte. Daar rijdt het peloton een lus van der tig kilometer alvorens naar Zee land af te zakken. Met een lus van zo'n 45 kilometer door Zeeland er bij, kwam de lengte van de etap pe boven de 200 kilometer. Dat kan wel, maar volgens de regels van wereldwielerbond UCI mag maar een beperkt aantal Touretap pes boven de 200 kilometer uitko men. Na 3 april ging de provincie hard aan het werk. „Een eis van Prud homme was dat niemand iets van zijn toezeggingen mocht weten", aldus Van den Buijs. „We zijn stil aan het werk gegaan. Prioriteit was om dat half miljoen op tafel te krijgen. Dat was het bedrag dat Prudhomme vroeg voor de finish op Neeltje Jans." Commissaris van de Koning Pol man en de gedeputeerden De Reu en Van Beveren boorden hun bronnen bij grote Zeeuwse bedrij ven aan met de vraag of ze wil den sponsoren. Met name Room- pot/Arkus was enthousiast. Het recreatiebedrijf stelde voor spon- sorpaketten samen te stellen. Het werden er drie: 'geel', 'groen' en 'bolletjes', ter waarde van respec tievelijk 70.000,45.000 en 25.000 euro. In ruil daarvoor kregen spon sors onder meer een verblijf op Roompot Noord-Beveland en hos pitality bij de finish aangeboden. Op 13 mei kwamen de geïnteres seerde bedrijven in alle stilte in het provinciehuis bijeen. Binnen een week was er meer dan 500.000 euro toegezegd. Op 21 mei klonk het 'go' in het provin ciehuis. Drie dagen later werd de Tourfïnish op Neeltje Jans wereld kundig gemaakt. Die 500.000 euro's zijn natuurlijk niet genoeg. Bovenop het bedrag dat Tourorganisator ASO krijgt, worden veel kosten gemaakt. Ook dat probleem lijkt getackled te kunnen worden. Inmiddels is 650.000 euro sponsorgeld toege zegd, heeft de provincie zelf een potje van circa 65.000 euro en wordt subsidie aangevraagd bij VWS. Van het ministerie wordt een substantiële bijdrage ver wacht voor de organisatiekosten. Financieel staat all^s in de stei gers. Organisatorisch is er alleen een raamwerk. Het plan is om vier of vijf werkgroepen op te richten, met daarboven een stuur groep. De werkgroepen moeten zich bezighouden met wegen en vergunningen, de finishlocatie, marketing en promotie, side- events en misschien ook hospitali ty. Ook ligt een globaal tijdplan klaar. Er wordt niet alleen toege werkt naar de 5e juli 2015. Er zijn zoals gezegd allerlei side-events in de aanloop naar de Tour. „En na 5 juli is het ook nog niet afgelo pen", voorspelt Van den Buijs. „We moeten de zaken goed eva lueren, we moeten de financiële zaken afwikkelen en er komt ook een periode van after-sales. Zee land is wereldwijd op het netvlies van vele mensen gekomen. Dat moet je benutten. We moeten die mensen naar onze provincie zien te krijgen." Maar er zijn ook zaken waar de Zeeuwse organisatie geen omkij ken naar heeft. Tal van zaken neemt de ASO voor zijn rekening. Veel voorwaarden zijn gebundeld in een boek van veertig pagina's. Zo ligt de inrichting van de finish locatie al tot op de vierkante me ter vast. Hetzelfde geldt voor de persruimte en tal van andere voor zieningen. AAGTEKERKE - In het anders zo rus tieke Aagtekerke gaat één keer per jaar de volumeknop vol open. T\is- sen de minicampings klinken op deze zonovergoten vrijdag vanaf elf uur 's ochtends gierende ban den en knetterende motoren. Voeg daar een grote Bassie en Adriaan-tent, frietkraam, biertaps en stevige rockmuziek aan toe en je hebt de Supercross in een no tendop. Zeg maar de Zwarte Cross van Aagtekerke. „Maar dan wel honderd keer kleiner", voegt Leo Francke, voorzitter van MC de Pekelinge, er snel aan toe. Deel nemers van allerlei pluimage staan aan de start. DE RECORDHOUDER Startnummer 62 wordt vandaag extra goed in de gaten gehouden door het talrijke publiek. Achter het stuur zit namelijk Ad Geldof. Het is vandaag de 24e keer dat de Supercross in Aagtekerke wordt gehouden en 24 keer staat de Oostkappelaar aan de start. Dat mag op zich een klein wonder he ten, zeker in een blessuregevoeli- ge sport als de motorcross. „Eén keer m'n schouder, twee keer m'n sleutelbeen en drie keer m'n been op drie verschillende plaatsen", somt Geldof zijn breuken op. „Valt best mee toch voor iemand die al 37 jaar crosst? Ik ben in '78 al begonnen." De Supercross is voor de inwoner van Oostkapelle een speciale wed strijd. „Ja, er staan natuurlijk al tijd veel bekenden langs de baan, dat maakt het extra mooi. Maar 'riën' moet je toch hé, dus waar dat dan is, maakt niet zoveel uit." Twee keer kwam de 53-jarige als eerste over de finish in Aagteker ke, bij de veteranen, de klasse waar hij vandaag ook in rijdt. „Wat het gaat worden? Ik kan tiende worden, maar ook derde", zegt hij voor de start. „We zullen wel zien." Het wordt uiteindelijk de 21e plek. COWBOYS VAN DE DAG Op de hoek van het terrein aan de Pekelingseweg staat Sander in 't Anker met zijn camper. „Hier is het kofïïehoekje voor de vrijwilli gers", vertelt de inwoner van Veere. Zelf rijdt hij mee bij de lo cal heroes, of, zoals organisator Leo Francke ze noemt, 'de cow boys van de dag'. „Haha, ja dat is wel een mooie benaming", vindt In 't Anker. „En het klopt ook wel." De inwoner van Veere crosst op een Suzuki uit 1991. „Een oud din getje. Ik heb er een paar keer op gereden op een stuk land van m'n broer, even kijken of de motor nog goed was. Ik rijd toch ergens achteraan, dus als-ie 't maar doet, da's het belangrijkste", vertelt de 35-jarige In 't Anker. „Het is de enige wedstrijd die ik rijd in een jaar." Bij de local heroes kan alles, erva ring is geen vereiste. Ook hoeven Kousemaker belandde enkele we ken geleden op een zijspoor bij FC Dordrecht. Er bleek voor hem ondanks een doorlopend contract geen plek meer bij de Zuid-Hol landse eredivisieclub. „Ik heb daarna nog wel wat rondge vraagd, zodat ik elders bij een profclub aan de slag kon, maar daar wilde ik niet langer op wach ten", vertelt Kousemaker. „Ik heb vervolgens de keus gemaakt om het amateurvoetbal in te gaan. Ca pelle was de eerste club die zich meldde." De overgang was snel beklonken, ook al omdat Capelle niet ver van zijn woonplaats Rid derkerk is verwijderd. Kousemaker trainde donderdag avond voor het eerst mee en maakt vandaag in de oefenwed strijd tegen AFC waarschijnlijk zijn eerste minuten bij de Zuid- Hollandse club. „Ik ben topfit", zegt hij. „Ik heb in het begin de voorbereiding met FC Dordrecht meegemaakt en toen ik te horen kreeg dat er geen plek meer voor me was in de eerste selectie, heb ik met het tweede meegetraind." Saillant detail: Capelle opent de competitie op 23 augustus met een uitwedstrijd bij Hoek. de coureurs niet over een wed strijdlicentie te beschikken. Zodra het starthek valt, hebben de toe schouwers zich maar één zorg: als dit maar goed afloopt... DE SUCCESFORMULE Het succes van de Supercross? Voorzitter Leo Francke van de or ganisatie hoeft er niet lang over na te denken. „De gemoedelijke sfeer. Iedereen telt hier mee, ons kent ons. Wereldkampioenen worden hier vandaag niet gebo ren." Hoogtepunt voor Francke is het voorstellen van de rijders voor de grote finale. In de dagen vooraf gaand aan de cross is hij al druk plzen - Tennisster Lesley Kerkho ve heeft de Oekraïense Anastasiya Vasylyeva net niet op de knieën gekregen in de kwartfinales van de challenger van Plzen. In de Tsjechische stad boog de Zierik- zeese na drie sets het hoofd voor de nummer twee van de plaat singslijst: 1-6 7-5 4-6. Kerkhove was in de partij de un derdog. Zij staat 229e op de we reldranglijst, Vasylyeva 142e. Aanvankelijk zou Kerkhove de ko mende week in Koksijde een chal lenger spelen, maar met het oog op de kwalificaties voor de US Open, later deze maand, laat ze dat toernooi schieten. door Koen de Vries MIDDELBURG - Het is stil in het pro vinciehuis in Middelburg. Het over grote deel van het personeel heeft vakantie. Pas eind augustus gaat het ambtelijk apparaat weer op vol le toeren draaien. Dan wordt ook een doorstart gemaakt met het plannen van de finish van de twee de etappe van de Tour de France op Neeltje Jans, op 5 juli 2015. i een held in Aagtekerke door Maurice Steketee CAPELLE AAN DEN IJSSEL - Wilmer Kousemaker zet zijn loopbaan voort bij topklasser Capelle. De 29-jarige voetballer, die uit Tholen afkomstig is, zegt hiermee het prof voetbal vaarwel. „Nu ik bij Capelle ga spelen, krijg ik de ruimte om ook aan mijn maatschappelijke car rière te gaan werken", zegt de mid denvelder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 34