66 Al twintig tot dertig jaar worden de voordelen van een vaste baan onderschat WERKEN 17 te baan voor werkgever én werk nemer nog altijd nuttig is. Een langdurige arbeidsrelatie staat voor continuïteit, stabiliteit en lo yaliteit, vindt Deklcer. „Dat wordt vaak over het hoofd gezien." Daar komt bij dat kennis in mensen zit. Bij een groot verloop vervliegt die kennis. „Dat soort voordelen geven werkgevers niet graag toe. Die voordelen worden stelselma tig onderschat." Maar ondanks het nog altijd forse percentage werknemers met vast werk, is er dus wel degelijk sprake van een geleidelijke flexibilise ring van de arbeidsmarkt. Daar door dreigt ook een stuk (sociale) zekerheid te verdwijnen. Er is wel iswaar een wet aangenomen die dat moet indammen (de Wet Werk en Zekerheid), maar in ie der geval de vakbonden zijn daar niet gerust op. Werkgevers daar entegen roepen om nog meer flexibiliteit en wijzen op de nade len van de nieuwe wet, zoals twee jaar doorbetaling bij ziekte en de binnenkort verplichte t-ran- sitievergoeding bij ontslag. Een 'echte baan' is in de ogen van de FNV een baan met zekerheid en een stabiel inkomen. Vast werk dus, of een tijdelijke baan met uitzicht op een vast contract. Daar zit wat in, vindt Dekker. „Voor mij zijn contracten voor on bepaalde tijd niet heilig. Het gaat er vooral om dat mensen perspec tiefhebben. Maar er is niks op te gen als een werkgever een aanbod doet en zegt: 'Een vaste baan zit er niet in, maar je kunt je bij ons wel fantastisch ontwikkelen'." Dat inzetten op zogenoemde em- ployability (optimale inzetbaar heid) gebeurt volgens Dekker bij flexkrachten te weinig. „Dat is jammer, want daardoor wordt een steeds groter deel van de be roepsbevolking niet meer bij- of omgeschoold. Mensen krijgen va ker minder betaald en worden va ker werkloos. Dat vind ik een zorgwekkende ontwikkeling." Als de economie weer op volle toeren draait, zullen de machts verhoudingen enigszins verschui ven, voorziet Dekker. „In een sterkere economie is een con- ff tract voor onbepaalde tijd ge makkelijker af te dwingen. Ze ker als je een gewild type werk nemer bent. Of dat op macroni veau tot een stijging van het aan tal vaste banen leidt, durf ik niet te zegge. Maar het zal in ieder ge val de groei van de flexibilisering wat afremmen." BLIJF WERKFIT zakgeld is en waar je kind het wel en niet aan mag uitgeven." Moet je kind bijvoorbeeld zelf verjaar dagscadeautjes kopen voor vriend jes en vriendinnetjes? Dan kun je iets meer zakgeld geven. Nog een conclusie uit het onder zoek van het Nibud en ING waar ouders hun voordeel mee kunnen doen: goed voorbeeld doet goed volgen. Het Nibud raadt aan kin deren stapsgewijs meer vrijheid te geven. Begeleid kinderen in het begin bijvoorbeeld als ze een aan koop zelf willen afrekenen. Helaas is opvoeding niet zaligma kend. Het karakter van kinderen en jongeren speelt ook een rol. De Stichting Weet Wat Je Besteedt (een initiatief van onder meer Ni bud, SNS Bank en het pensioen fonds PGGM) onderscheidt ver schillende types jongeren als het gaat om hoe ze hun geld uitge ven. Die types variëren van de le vensgenieter (iemand die het geld laat rollen) tot de regelaar (ie mand die al jong hecht aan finan ciële zekerheid). Merk je dat je kind het zakgeld over de balk smijt? Help dan met het maken van een plan, zegt Bet- tonville. „Formuleer samen doe len. Als er over een paar weken bijvoorbeeld kermis is, spreek dan af hoeveel je kind daarvoor gaat sparen. Als je ergens naar uitkijkt, wordt sparen ook leuk." ZATERDAG 2 AUGUSTUS 2014 Jt illustratie Nourdin Kouch Werkgevers moeten zorgen dat medewerkers 'werkfit' blijven. Wie geen vaste baan heeft, doet er goed aan daar alvast zelf aan te gaan werken. Zorg ervoor dat je sociale media en andere vormen van digitalise ring voldoende beheerst voor je werk. Kijk naar de opleidingsmogelijkhe den binnen je vak. Vaak zijn er budgetten voor opleiding en (bij)scholing, maar die potjes wor den lang niet altijd opgemaakt. Vanaf 1 juli 2015 heeft iedere werknemer bij ontslag recht op een transitievergoeding voor het zoeken van een andere baan. Het is niet verplicht om de vergoe ding aan scholing te besteden, maar dat kan wel verstandig zijn. Als je een andere baan zoekt, doe dan een loopbaanscan of assess ment om te zien of je nog interes sant bent voor de arbeidsmarkt. Houd er rekening mee dat het tel kens opnieuw aanbieden van tijde lijke contracten sinds 1 juli niet meer mag. Na drie opeenvolgen de contracten in twee jaar tijd mag je werkgever (ook het uit zendbureau) je geen nieuw tijde lijk contract meer aanbieden. Al leen een vast dienstverband is dan nog toegestaan. reageren? W geld@depersdienst.nl 3 Kan ik ook aankloppen bij een schuldhulpverlener als ik een koophuis heb? Ja, met een koophuis kunt u ook in aanmerking komen voor schuld hulpverlening. Er wordt dan onder meer samen met u gekeken of u in de woning kunt blijven. Iln uw artikel over het slim aflos sen van schulden schrijft u dat je 30 procent meer betaalt voor de ba sisverzekering bij een betalingsachter stand van meer dan zes maanden. Hoe zit dat precies? Als u langer dan zes maanden geen zorgpremie betaalt, noteert het Zorg- instituut Nederland u als wanbetaler. Vanaf dat moment betaalt u voor de basisverzekering 130 procent van de standaardpremie. Uw werkgever, uitke ringsinstantie of pensioenfonds houdt het bedrag in en betaalt dit aan het Zorginstituut. U betaalt niet aan uw verzekeraar, maar blijft wel verzekerd. Als u een aanvullende verzekering heeft, kan de verzekeraar deze stopzet ten. Pas als u de achterstand hebt inge lopen, betaalt u zelf weer de normale premie aan uw verzekeraar. Arbeidseconoom Ronald Dekker 2 Mijn vriend heeft financiële pro blemen en hij komt er zelf niet uit Waar kan hij terecht voor hulp? Op www.zelfjeschuldenregelen.nl staat een stappenplan om schulden weg te werken. Wanneer het niet lukt een oplossing te vinden, kan uw vriend terecht bij een schuldhulpverle ner (kijk daarvoor op www.nwk.eu). Die brengt de situatie in kaart en kijkt of een betalingsregeling getroffen kan worden met schuldeisers. Lukt dat niet, dan kan de schuld mogelijk wor den overgenomen door een gemeen telijke kredietbank. Uw vriend moet de kredietbank wel terugbetalen. Een minnelijke regeling is een derde optie. Er wordt dan een minimum maandbe drag bepaald om van te leven. Inkom sten boven dat bedrag gaan naar de schuldeisers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 17