Zakgeld is voor kinderen ook leergeld 'Bekenden die krap zitten, help ik geld en goed 16 WERKEN Daar zit je dan aan de keu kentafel. }e voert een ver hitte discussie met je 8-jarige zoon. Onder werp: de hoeveelheid zakgeld. En natuurlijk: de rest van de klas krijgt veel meer zakgeld dan hij. „Minstens het dubbele!", roep hij. Het zal veel ouders bekend in de oren klinken. De hoogte van het zakgeld is een heikel onderwerp. Want vanaf welke leeftijd geef je zakgeld? En hoeveel? „Het zijn vragen waar veel ouders mee worstelen", zegt Gabriëlla Bettonville van budgetorganisatie Nibud. Het Nibud heeft samen met ING onderzoek gedaan naar de geldzaken van kinderen. Daar uit blijkt dat bijna een op de vijf kinderen van 10 jaar nog geen zak geld krijgt. Bijvoorbeeld omdat de ouders alles voor het kind beta len. Onverstandig, vindt het Nibud. Want zakgeld is namelijk leer geld, zegt Bettonville. Uit diverse onderzoeken komt naar voren dat kinderen die jong met geld Ieren omgaan later minder risico lopen om in financiële problemen te ra ken. Bettonville: „Kinderen die zak geld krijgen, kunnen de waarde van geld en spullen beter inschat ten en ze sparen vaker. Ze leren dat er grenzen zijn aan wat ze kunnen kopen en dat ze soms eerst moeten sparen." Het Nibud adviseert om kinderen vanaf 6 jaar zakgeld te geven. Bet tonville: „Vanaf hun 6e leren kin deren rekenen en schrijven. Vanaf die leeftijd leren ze ook onder scheid te maken tussen verschil lende bedragen en tussen mun ten en biljetten." De hoogte van het zakgeld hangt af van onder meer de leeftijd. Kin deren van 6 jaar krijgen tussen de en 2 euro per week, blijkt uit het Nibud/ING-onderzoek. Kinderen van ïo jaar krijgen tussen 1,70 en 2 euro per week. Daarna loopt het bedrag iets op. Een 12-jarige krijgt tussen de 3 en 4,30 euro per week. Het is belang rijk dat kinderen zakgeld op een vast moment krijgen. Kleine kin deren vinden een week al lang du ren. Geef jonge kinderen daarom in ieder geval eens per week zak geld. Als kinderen wat ouder worden - en ze bijvoorbeeld naar de middel bare school gaan - kunnen ouders ook eens in de maand zakgeld en eventueel kleedgeld geven. Maak altijd duidelijke afspraken over de manier waarop en aan welke zaken het geld mag worden uitgegeven. Bettonville adviseert ouders een zakgeldcontract te maken. „Leg daarin samen vast hoe hoog het Alleen zijn voornaam is ge noeg. Sinds Jamai Loman (28) in 2003 Idols won, weet de tv-kijker wie Ja mai is. Hij speelde in musicals en is bekend als inval-presentator van RTL Boulevard. In The voice of Holland volgt hij de deelnemers achter de schermen. Waarop zou je nooit bezuinigen? „Op gezelligheid. Ik ga graag uit eten omdat ik vrienden, familie en mezelf wil verwennen. Daar om heb ik ook altijd genoeg te eten en te drinken in huis. Gast vrijheid en genieten van een goed maal heb ik van huis uit meege kregen. Maar er schuilt een risico in. Als ik de koelkast vol lekkers heb, eet ik gauw te veel. Als het om voedsel gaat, ben ik net een kliko: gooi alles er maar in. Het valt altijd goed." Waarop kun je best bezuinigen? „Eigenlijk kijk ik altijd goed uit waar ik mijn geld aan uitgeef. Zo heb ik een tweedehands Audi A3. Die koos ik bewust omdat ik voor mijn werk veel kilometers rijd. Geen patserbak, maar gewoon een degelijke wagen die waar voor zijn geld biedt. Ook woon ik niet overdreven luxe. Ik heb een lekker, praktisch appartement aan het IJ in Amsterdam. Daar ben ik heel gelukkig. Het idee dat ik alles financieel kan overzien, vind ik prettig. Maar natuurlijk zijn er ook dingen waarop ik kan bezuini gen. Ik zou bijvoorbeeld wel wat minder aan kleding kunnen uitge ven." Wat was je beste aankoop? „Ik ben nog altijd erg gelukkig met mijn piano. Die heb ik een jaar of tien geleden gekocht voor 12.000 euro. Dat geld had ik bij el kaar gespaard van mijn eerste theaterklussen. Op die piano speel ik elke dag. Dat is mijn mo ment van ontspanning, terwijl ik er ook nog wat van leer. Daarom is het een geweldige investering." Wat was een miskoop? „Mijn scooter. Het is een prima ding, maar ik gebruik hem nauwe lijks. Hij leek me handig voor rit- jes in de stad, maar in de prak tijk pak ik toch liever de fiets. Dus staat de scooter maar een beetje stof te vangen." Welk goed doel steun je? „Ik hou van goede doelen dicht bij. Naar mijn idee gaat het bij inzamelingsacties veel te vaak over verre, onbekende landen. En over organisaties waarvan de directeuren vette salarissen en grote auto's hebben. Dan denk ik: er zijn in Nederland toch ook veel gezinnen die niet genoeg geld hebben om rond te komen? Laat staan dat ze naar het theater kunnen. Die mensen verdienen een steun tje in de rug! Dus bekenden die krap zitten, help ik." Wat wil je nog kopen? „Ooit zou ik aan één van de Amsterdamse grachten willèn wonen, maar dat kost nogal wat. Daarom moet ik voorlopig nog maar even blijven werken. Zo'n huis is een aardige wens droom. Ook al komt het er nooit van, het blijft gewoon leuk om het als doel voor ogen te hebben." Wie een vaste baan zoekt, komt nogal eens bedrogen uit. Het toverwoord is tegenwoor dig flexibel. Een term voor alle soorten werk, zolang het maar niet vast is. De moderne werknemer is steeds vaker zzp'er, uitzend kracht of wordt ingehuurd op projectbasis. Ik zoek een vaste baan, met vaste kantooruren en vast salaris, liefst 32 tot 36 uur. Licht administratief werk om te beginnen. Het mag ook een tijdelijke baan zijn, van zes maanden naar vast', schrijft ene Patricia aan een re- cruitmentbureau in Bilthoven. De eerste gedachte die opkomt bij het lezen van die vraag: op welke planeet leeft deze sollicitante? Vas te banen worden nauwelijks nog vergeven. Alleen voor moeilijk vervulbare vacatures krijgen men sen nog een vast contract. Sneu voor Patricia, maar kandidaten die 'licht administratief werk' aan kunnen, zijn er genoeg. De vaste baan is op z'n retour, hoezeer vakbonden en minister Asscher van' Sociale Zaken en Werkgelegenheid dit ook betreu ren. In plaats daarvan werkt een groeiend aantal mensen als zzp'er of uitzendkracht, op payrollbasis, via detachering of voor de duur van een project. Anders gezegd: van een baan voor het leven naar een leven vol banen. „De flexibilisering van arbeidsrela ties is een structurele ontwikke ling, maar die gaat beduidend minder hard dan de huidige cij fers suggereren. Alle getallen zijn nu sterk gekleurd door de crisis", zegt de Tilburgse arbeidseco- noom Ronald Dekker. „Er wordt vaak sterk overdreven in hoeverre het aantal vaste banen terugloopt. Tegelijk wordt onderschat hoe veel vaste banen er nog zijn." Volgens Dekker zijn er onvoldoen de betrouwbare cijfers om over een langere periode terug te kij ken. „Halverwege de jaren negen tig bestond het werkaanbod voor 70 tot 75 procent uit vaste banen. Dat is nu gedaald naar ongeveer 68 procent." Een percentage dat voldoende is om te veronderstellen dat een vas- door Irene van den Berg Vragen over de geldkwestie in deze rubriek kunt u sturen naar geld@depersdienst.nl Wij proberen in de volgende aflevering antwoord te geven. Hoe gaan BN'ers om met hun geld? Elke week snuffelen we in het huishoud boekje van een nationale bekendheid. Vandaag Jamai. door Jan Vriend Jamai. foto Jordi Huisman/HH Vaarwel vaste baan door Yvonne Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 16