Met het tehuis op vakantie Laat jongeren in een klassiek bejaardenhuis slapen en vertellen wat er aan schort. In Voorst en Loenen is het gedaan. Sterk verouderde tehuizen krijgen er nu een doorstart. 10 VERDIEPING OUDERENHUISVESTING Ik zit opgesloten. Dit gevoel be kroop Marije Brans (28) meteen toen ze een nacht bleef slapen in verzorgingshuis 't Kampje in Loe nen aan de Vecht. De receptie ging om vier uur 's middags dicht. „Als je na die tijd naar binnen wilt, moet je aanbellen en doet een zuster open. Binnen hangen camera's." Op de gesloten afdeling met bewoners met dementie kreeg Brans het helemaal be nauwd. „Natuurlijk moeten deze mensen worden beschermd, want ze kunnen de straat op dwalen. Maar als je alleen op en neer kunt lopen door een dichte gang van 35 meter en een luchtje mag scheppen op een binnenplaats achter een hoog hek, lijk je eerder gedetineerd dan ziek", zegt ze. Kan het anders? Ja, zegt Brans. „Je kunt ook een binnentuin maken met hertjes er in. Dan staat dat hek er niet voor jou, maar voor die diertjes. Dan is dat hek een natuur lijke barrière en niet langer een grens van: tot hier en niet verder." Brans is student aan de Academie van Bouwkunst in Amsterdam. Met vier me de-studenten is ze uitgenodigd door wo ningcorporatie Habion die twee oude zorg- gebouwen in Voorst en Loenen verhuurt. Samen met de huurders (zorgorganisaties Trimenzo, 's-Heerenloo en zorggroep De Vechtstreek) was besloten tot een experi ment: zoeken naar mogelijkheden om de tehuizen een tweede jeugd te geven. Daar voor wilden ze te rade gaan bij jongeren. De optie om de gebouwen te slopen, stond de studenten tegen. Toch werd daar bij voorbeeld in Voorst al achttien jaar over ge sproken. Verzorgingshuis de Benring, dat in 1971 werd gebouwd, is een begrip in het dorp. „Na veertig jaar sloop je je huis toch ook niet?", zegt Brans. Niks doen is geen optie. Dan is sluiting van de oude verzorgingshuizen onvermij delijk. Dit komt door veranderingen in de zorg. Alleen ouderen die heel veel manke ren kunnen nog op kosten van het Rijk naar een verzorgingshuis. Maar die kun je niet goed verzorgen in benepen kamertjes. Vaak zijn ze aangewezen op een rolstoel of tillift om hen in bed of douche te takelen. Ook zijn de complexen ongeschikt voor een nieuwe trend waar zorginstellingen op Zorginstellingen broeden massaal op andere bronnen van inkom sten. In de toekomst zijn ze er niet alleen voor zorg, maar ook steeds nadrukkelijker voor wel zijn. Naar het theater of op vakantie met het tehuis? Dit past bij het verzor gingshuis nieuwe stijl, zegt woord voerster Bernadet Naber van Actiz, de brancheorganisatie voor zorgonderne- mers. „Marketeers van Unilever zouden ja loers zijn op de kennis die zorgorgani saties van hun cliënten hebben. Ze ko men immers achter de voordeur en weten wat bijvoorbeeld hun hobbies zijn. Daar kun je allerlei diensten en services op afstemmen. Als meerdere mensen graag naar het theater willen, kun je voor eemgroep bij het theater korting bedingen." Nederland telt 2200 verzorgingshui zen. Daarvan zullen er naar schattin gen van Actiz 400 tot 600 sluiten door veranderingen in de zorg. Ze zijn te oud om nog geschikt te maken voor ver pleeghuiszorg of voor Verzorgd wonen'. Dit wil zeggen dat mensen zelf de huur be talen van een appartement bij een zorg organisatie en er bijvoorbeeld thuiszorg af nemen. In verschillende wijken en dorpen zijn brede initatieven om tehuizen open te kunnen houden. Zelfstandige onderne mers gaan bijvoorbeeld het restaurant ex ploiteren. Daar kan iedereen die dat wil, ook van buitenaf, eten. Naber: „In Drenthe huurt een diabetesverpleegkundige een ruimte voor een prikpost. Je kunt ook den ken aan een kleine supermarkt in het te huis of een tandarts die er een dag in de week een kamer huurt om spreekuur te houden voor zijn oudere klanten." Zoals de ouden zongen,4 door Wilma de Cort illustratie Censuur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 10