staken RUSLAND VLIEGRAMP MH17 5 Oekraïense soja in de ban Verdachte selfies Russische soldaat RAMPPLEK Rusland stopt vandaag met de invoer uit Oekraïne van soja, sojameel en zonne bloempitten. Dat meldde het persbureau Interfax gisteren. Eerder schortte Rusland al de invoer op van vruchtensap uit Oekraï ne en groente en fruit uit Polen. Hrabove Petropavlivka ozsypne Shakhtyorsk Snizhne Gebied onder controle van pro-Russische rebellen MOSKOU - Er zijn veel vragen over de foto's die soldaat Alexander Sotki van zichzelf maakte met zijn smartphone en deelde via In- stagram. Deze selfies zouden aan tonen dat hij, en dus Rusland, op Oekraïens grondgebied was toen de MH17 werd neergehaald. Sotki stuurde zijn vrolijke selfies vanuit een militair voertuig en schreef erbij dat hij in Rusland was. Maar volgens de locatiegege vens die aan de Instagramfoto's gekoppeld zijn, zijn de selfies ge maakt op Oekraïens grondgebied in het dorpje Krasna Talychka. Dat zou volgens sommigen een 'bewijs' zijn van Russische steun aan de separatisten in Oekraïne. Overigens zijn er ook accounts van soldaten gehackt. anders werden alle omliggende steden één voor één aangevallen en ingenomen? Volgens Lysenko kwam dat offensief er omdat sepa ratisten zich in die plaatsen verza melden. Het was nooit de bedoe ling om de rampplek zelf in te ne men, stelt hij. „Wij hebben niets aan die locatie, het is een stuk open veld, geen strategisch punt." Volgens Lysenko zijn de separatis ten als de dood dat experts nog de tails vinden die de waarheid over MH17 boven tafel halen. „Ze be grijpen heel goed dat ze mogelijk lang niet alle bewijslast tegen hen hebben verwijderd", smaalt hij. Blijft de vraag waarom de rebel len blijven schieten, ook al wor den ze - zoals Lysenko beweert - niet bestookt door de Oekraïners. Lysenko: „Omdat ze provoceren. Ze schieten altijd." Volgens critici is dat antwoord te gemakkelijk. Zij stellen dat het Oekraïense leger simpelweg geen belang heeft bij een snel onder zoek naar het neerschieten van MH17. Plat gezegd: het leger is in de winning mood en de zoektocht naar meer slachtoffers (die toch al dood zijn) zou alleen maar een snelle overwinning in de weg staan. Bovendien zouden de sepa ratisten anders de kans krijgen om zich te hergroeperen. Volgens veiligheidsdeskundige van het gerenommeerde Razoem- kov-instituut Oleksi Melnyk is dat een verkeerde redenering. „De enige manier om de Neder landers überhaupt toegang tot het rampgebied te verschaffen, is door de rebellen te verdrijven. Met hen kun je, zoals je nu al ziet, geen afspraken maken. Ga je ak koord met een staakt-het-vuren, dan zal dat het onderzoek alleen maar vertragen", stelt Melnyk. Met andere woorden: zodra het rampgebied in Oekraïense han den is kunnen de experts begin nen? Dat ook weer niet, zegt Mel nyk. „We hebben informatie dat de rebellen boobytraps hebben aangelegd in het gebied. Die moe ten natuurlijk eerst worden opge ruimd." Kolonel Lysenko zegt dat Oekraï ne juist alle medewerking ver leent aan een snel onderzoek. „Vandaag (donderdag) heeft het Oekraïense parlement besloten Nederlandse troepen toe te laten. Zelfs met wapens, als ze willen." Rebellen-'premier' Aleksandr Bor- odaj zei vorige week exact hetzelf- VRIJDAG 1 AUGUSTUS 2014 www.pzc/vliegramp en www.bndestem.nl/vliegramp Bekijk de speciale pagina voor meer artikelen, achtergronden en video's en lees een overzicht van de gebeurtenissen in de tijdlijn. Staartstuk in de velden bij Hrabove. Achterste deur van MH17 bij Hrabove, iiijHiwpwi.niuilijiwwiiii.iiiiiiiiniiiiimnj.u jui, i. n Stuk van de aluminium huid van het vliegtuig bij Petropavlivka. Landingsgestel en delen van de romp van MH17 bij Hrabove. Het was nooit de bedoeling de rampplek in te nemen, zegt een kolonel, maar de seperatisten gingen erheen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 5