Plaatval Neeltje Jans basis voor onderzoek naar haaien Ruzie mondt uit in poging tot doodslag Celstraf voor overval Hulst commentaar ZEELAND 27 Expo over 1914 De Plaat van Walsoorden is afgeschoven. De veiligheid en de bevaarbaarheid zijn niet in het geding. - -i door Ben Jansen WALSOORDEN - De opvarenden van schepen in de vaargeul naar Antwerpen wreven zich begin deze week de ogen uit. Bij laag water te kende zich tussen Walsoorden en Baalhoek aan de rand van de Plaat van Walsoorden een enkele meters hoge klif af. Er had zich een for se plaatval voorgedaan. Het zand is in de aan grenzende vaargeul geschoven. Op zichzelf is een plaatval niets bijzonders. Sterker: in een- riviermond met een voortdu rend wisselend geulen- en platenpatroon hoort zo'n abrupte verandering van het on derwaterlandschap er af en toe bij. De vraag is wel wat de oorzaak van de plaatval is. Op de Plaat van Walsoorden is tien jaar geleden - eerst bij wijze van proef - begonnen met een nieuwe manier van storten van uit de vaar geul opgebaggerd zand. Slim storten heet dat: niet langer in de nevengeulen maar op de ran den van platen. De plek waar dat op de Plaat van Walsoorden gebeurde, ligt drie kilometer van de plaats waar de plaatval zich heeft voortgedaan, zodat een verband onwaar schijnlijk is. „We zullen nog bekijken of het zinvol is dat uit te zoeken", zegt woordvoer der Edwin de Feijter van Rijkswaterstaat Zee en Delta. „Het is lastig daar iets over te zeg gen nu bijna iedereen met vakantie is." Logisch is zo'n onderzoek wel. Een Neder- lands-Vlaamse commissie van waterbeheer ders, morfologen en ecologen komt eens in de twee maanden bij elkaar om het nieuwe stortbeleid aan de hand van allerlei meetgege vens te beoordelen en waar nodig bij te stu ren. Een nader onderzoek naar de oorzaak en de omvang van de plaatval past daarin. Volgens De Feijter doen plaatvallen zich wel vaker voor in de Westerschelde. Zo is er niet lang geleden één op de Platen van Ossenisse geweest. Behalve plaatvallen kunnen ook dijk- vallen plaatsgrijpen. Die zijn gevaarlijker. Dan schuift een deel van de vooroever van een dijk in een geul. Dat heeft vaak wel gevol gen voor de veiligheid van het achter de dijk liggende gebied. Met bestortingen moet de si tuatie dan worden gestabiliseerd. Bij de plaatval van deze week is de veiligheid achter de Westerscheldedijk niet in het ge ding geweest. Dat geldt ook voor de bevaar baarheid van de geul naar Antwerpen. Die is op de plek van de plaatval meer dan vijftien meter diep. Ook Yi-Ban Shan, hoofd maritieme toegang van het Vlaams ministerie van Mobiliteit en Openbare Werken, maakt zich geen zorgen over de diepte van de vaargeul waar zij ver antwoordelijk voor is. „Maar we gaan wel uit gebreid peilen waar het zand van de plaatval precies terecht is gekomen om te zien of er toch wat baggerwerk nodig is." De gepensioneerde waterbouwkundige Wil Lases uit Tiel heeft zich de afgelopen jaren ontpopt als een kritisch volger van het Wes- terscheldebeleid. Eén van zijn stellingen is dat het estuarium te ruim aan het worden is door al het baggerwerk, waardoor een situa tie dreigt te ontstaan die vergelijkbaar is met de zandhonger in de Oosterschelde. Lases kent de Westerschelde goed genoeg om te we ten dat het niet mogelijk is nu al iets te zeg gen over de oorzaak van de plaatval. „Onder zoek moet uitwijzen of we de Westerschelde te ruim hebben gemaakt, of de flexibele stort- strategie een rol heeft gespeeld of dat het ge woon een natuurlijk proces is." Vanaf woensdag 13 augustus wordt in drie dagen tijd gepro beerd zoveel mogelijk haaien te vangen met een hengel. De vissen worden gemerkt en teruggezet. De afgelopen twee jaar zijn op de ze manier al ruim 2000 haaien van een merkteken voorzien. Daarvan zijn er tot dusver 60 nog een keer gevangen. Volgens Pieter Beelen van het Sharkatag project nemen haaien- populaties wereldwijd sterk in aantal af, maar komen verschillen de soorten weer vaker voor langs de Nederlandse kust. Daarbij gaat het vooral om de (gevlekte) glad de haai, hondshaai en ruwe haai. Deze laatste soort kan een lengte van twee meter bereiken en is daarmee de grootste haaiachtige in de zuidelijke Noordzee. Hij struint vooral de bodem af naar krabbetjes, kleine vissen, schelp dieren en dode beesten. De ruwe en gevlekte gladde haai staan op de rode lijst van bedreigde dier soorten. Sharkatag pleit voor spe ciale beschermingsmaatregelen en aangepaste visserij. De verdachte is een 50-jarige man uit Middelburg. Hij loopt woens dag in het begin van de avond, rond kwart over zes, met een an dere Middelburger (34) vanuit het centrum van Middelburg rich ting de Stromenwijk. Op de Lan- gevielebinnenbrug krijgen ze ru zie. Daarbij wordt geslagen. Iets verderop, bij de bushalte aan de Lange viel weg en het Karei Door manplein, steekt de 50-jarige man de ander met een mes in zijn zij. De verdachte belt zelf de politie en wordt op de Langevieleweg aangehouden. Het 34-jarige slacht offer wordt bloedend aangetrof fen op het grasveld bij de bushal te. Ambulancepersoneel verleent eerste hulp en brengt hem naar het ziekenhuis. De omgeving is enige tijd afgezet geweest voor onderzoek. Ook is met enkele getuigen gesproken, maar volgens de politie hebben meer mensen gezien wat er is ge beurd. De recherche roept ook de ze getuigen op om zich te melden via 0900 8844. Een flink stuk van een zandplaat verdwijnt plotseling in de Wes terschelde. Is dit de zo gewenste natuurlijke dyna miek of het gevolg van alle in grepen in de bedding van de ri vier? Joost mag het weten. Vooralsnog lijkt de plaatval geen grote gevolgen te hebben. De schepen kunnen gewoon va ren. En een verband met het zo genoemde 'slim storten' van baggerslib lijkt er ook niet te zijn. Toch is iedereen die met de rivier is begaan, meteen wakker. Die alertheid is een ge volg van de slepende discussie over het behoud van natuur waarden terwijl de rivier steeds verder wordt verdiept. De Westerschelde ligt onder een vergrootglas. Dit zal nog wel even zo blijven. Toch is het beter om een beetje ontspannen naar de Wester schelde te kijken. Niet meteen de scheepvaart naar Antwer pen heilig verklaren. Maar ook niet meteen moord en brand schreeuwen als er iets in de na tuur verandert. Twee minderjarige Hulstenaren (inmiddels 18 jaar) tegen wie jeugddetentie was geëist, kregen een taakstraf van 170 en 240 uur. Kevin R. (19) uit Sint Jansteen werd in plaats van de geëiste twee jaar cel waarvan zes maan den voorwaardelijk, veroordeeld tot 84 dagen cel en een taakstraf van 185 uur. Het trio kreeg ook een voorwaardelijke celstraf van een jaar en moet 3373 euro schade vergoeding betalen. Vermomd en gewapend storm den de twee minderjarigen de winkel binnen. R wachtte buiten in de auto. Een weekendhulp werd aan haar haren naar de kassa gesleurd en kreeg de loop van het pistool tegen haar hoofd gedrukt, een andere weekendhulp kreeg een klap met het pistool en de be drijfsleidster werd met een ge weer in haar rug gedwongen de kluis te openen. De politie slaag de erin het drietal al snel na de overval aan te houden. Stichting Cultuurbehoud Westka- pelle wijdt volgende week in ge bouw Westkapelle Herrijst een fo totentoonstelling aan het oorlogs jaar 1914 in het dorp. Open 16-21 uur, woensdag 13-21 uur. VRIJDAG 1 AUGUSTUS 2014 -r' *4 SÊ^»KjK?<}SSi2iÈé<<i 'a j:-.;iz. Westerschelde verzakt NEELTJE JANS - Ruim 300 sportvis sers gebruiken volgende week Neeltje Jans als uitvalsbasis voor onderzoek naar de haaienpopulatie voor de Nederlandse kust. MIDDELBURG - De Middelburger die woensdagavond een plaatsgenoot met een mes in zijn zij heeft gesto ken, wordt vervolgd voor poging tot doodslag. Dat heeft de politie bekendgemaakt. HULST - Drie jongeren die op 9 fe bruari De Schoenenreus in Hulst overvielen, zijn gisteren door de rechtbank in Middelburg veroor deeld tot celstraffen gelijk aan het voorarrest en tot taakstraffen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 57