Granaat met spoed onschadelijk gemaakt Zuurstoftekort oorzaak vissterfte Zierikzee I I Tarwe is belangrijk gewas voor voedsel én vruchtwisseling -\€ill T%# Toertocht Giro di Schouwen-Duiveland viert haar eerste lustrum 28 SCHOUWEN-DUIVELAND LUSTRUMTOERTOCHT MIDZOMER- NACHTMARKT fl*»®1 R0 SÜSDDIVELANO 4* EF De granaat was 'verschoten', maar niet ontploft en dat betekent een verhoogd risico op alsnog ontplof fen. „De springstof is verouderd en dan kan het bij het open schroeven spontaan ontploffen", zegt Wil van Meuren van de EOD. „Ik heb begrepen dat kinde ren ermee gespeeld hebben en de combinatie van die dingen heb ben ons doen besluiten direct af te reizen. Zo'n besluit nemen we altijd in overleg met de politie." Het feit dat het nu hoogseizoen is en het erg druk is in de Boswach terij Westerschouwen speelde daarbij ook een rol. De granaat is gevonden door een voorbijganger. Deze zag de ernst van de situatie in en is direct naar de excursieschuur van Staatsbos beheer gereden om de vondst te melden. „Ik ben gaan kijken en heb direct alarm geslagen", zegt Dirk Fluijt, boswachter van Staats bosbeheer. De granaat is vlakbij de vindplaats onschadelijk ge maakt. Tijdens de Tweede Wereldoorlog zaten de Duitsers in de Boswach terij en de duinen. Ze hebben daar een verdedigingslinie opge bouwd die deel uitmaakte van de Atlantikwall. Af en toe komt er nog oude munitie naar boven. De EOD waarschuwt met klem om daar niet mee te gaan sjou wen, omdat veel projectielen in stabiel zijn geworden door de ouderdom. ZIERIKZEE - Zeker honderd vissen zijn vorige week dood aangetrof fen in water dat grenst aan de Noorderpolder. De sterfte is een gevolg van zuur stoftekort. Ondiep water in combi natie met aanhoudend hoge tem peraturen is daarvan waarschijn lijk de oorzaak. Ook is vermoede lijk sprake van blauwalg. Dat heeft echter niet tot de dood van de vissen geleid. Waterschap Scheldestromen heeft metingen verricht en er is ook een visuele inspectie uitgevoerd. Nog niet al- VAN DAAG 1 AUGUSTUS BOULEVARD VLISSINCEN met groots VUURWERK le uitslagen zijn binnen. De ge meente Schouwen-Duiveland vraagt via haar website of mensen een oogje in het zeil willen hou den en ook alert te zijn op zieke eenden. 'Om de kans op een uit braak van botulisme zo klein mo gelijk te maken." Het waterschap onderzoekt jaarlijks 150 meetpun ten - steekproefsgewijs - om een algemeen beeld van de waterkwa liteit te hebben. Mensen wordt ge adviseerd alleen te zwemmen in de door de provincie aangewezen zwemwaterlocaties. RENESSE - Zondag start voor het vijfde jaar op rij de Giro di Schou wen-Duiveland. In de aanloop naar het fietsevenement dat vorig jaar zo'n zeshonderd deelnemers trok, maakt een gezonde span ning zich meester van organisator Eveline de Lange van Stichting Zeeuwse Wielerevenementen. „Vorig jaar waren er weinig voor inschrijvingen. Te weinig naar ons idee. Toen kwamen er op de dag zelf ineens honderden aan meldingen bij. Ik ben dus heel be nieuwd hoe het dit jaar loopt." Het idee voor een Schouwse ron de ontstond toen bekend werd dat de Giro d'Italia in mei 2010 het eiland zou doorkruisen. De ei genaren van camping Groene- woud in Burgh-Haamstede orga niseerden het evenement de eer ste twee keer. In 2012 nam de Stichting Zeeuwse Wielerevene menten, die ook de Ride for the Roses organiseert, het over. Net als bij de ronde van Italië hullen veel fietsers zich van top tot teen in het roze. Dat gegeven in combi natie met de mooie, natuurlijke omgeving maakt deze tocht bij zonder, vindt de organisator. Hoewel voornamelijk Zeeuwen zich tot nu toe inschreven, ko men deelnemers uit het hele land, ziet De Lange. Van Hel mond tot Rotterdam. „Het is een bont gezelschap, ook qua leeftijd. De jongste fietser is acht jaar. De oudste 82. Door de verschillende afstandmogelijkheden kan eigen lijk iedereen meedoen." Ook dit jaar weet De Lange niet goed hoeveel fietsers zij kan ver wachten. „Veel mensen wachten denk ik tot ze weten wat voor weer het wordt. De teller van het aantal voorinschrijvingen staat nu op 154. Dat is 53 procent meer dan op dezelfde dag vorig jaar." Als fanatiek wielrenster weet De Lange wel dat ze een hoop Zeeuw se bekenden zal tegenkomen. „Bij veel clubs staat De Giro net als veel andere wielerrondes op de tourkalender. Die doen zo'n tien tot vijftien tochten per jaar." De Lange verzorgt het evenement samen met zo'n twintig vrijwilli gers. Het blijkt namelijk nog een hele klus om een route van in to taal 175 kilometer uit te zetten. „Vanochtend om 9.00 uur zijn we begonnen met het plaatsen van de 1.600 routepijlen." Een tourtocht organiseren voor ei gen gewin, dat kan tegenwoordig niet meer, denkt De Lange. „Clubs fietsen voor de clubkas, wij doneren aan een goed doel." Een deel van de opbrengst gaat net als in 2012 en 2013 naar het Zierikzeese Hospice Kaaskens- huis, dat mensen begeleidt in de laatste fase van hun leven. „Vorig jaar gaven we het hospice een che que van duizend euro. Daar heb ben ze nieuwe meubels van ge kocht. Het is fijn dat je kunt zien waar het geld dat je ophaalt naar toe gaat." Andere goede doelen kunnen zich overigens ook altijd aanmelden, benadrukt De Lange. „Ik sta altijd open voor andere, mooie initiatieven. „Ik wil dit jaar dan ook doneren aan de Stichting Leergeld op Schouwen-Duive land. We kiezen bewust voor doe len op het eiland, zodat de eigen inwoners er ook echt iets aan heb ben." jwj SCHOUW £N- KERKWERVE - „Tarwe is een be langrijk gewas voor consument én boer." Dat zegt Ko Smalheer Uit Kerkwerve. Van tarwe wordt meel gemalen voor bijvoorbeeld brood. En voertarwe - de naam zegt het al - wordt gebruikt in vee voer. „En voor de boer is het voor de vruchtwisseling noodzakelijk om tarwe te hebben." Een boer kan niet jaar in, jaar uit bieten, uien of aardappelen op dezelfde percelen hebben staan. Dat put de grond uit. Daarom wordt er vruchtwisseling toegepast. Smalheer is hobbyboer. Hij is ver tegenwoordiger voor de gebroe ders Westrate in Goes, een bedrijf in landbouwmachines. Daarnaast Op de akker boert hij 's avonds, op zaterdag en op vrije dagen op zijn boerderij achter de Delingsdijk. „En dat is goed te combineren", zegt hij. Smalheer verbouwt dit jaar uien, suikerbieten en acht hectare tar we. Wintertarwe en zomertarwe, al zal de leek het verschil niet kun nen zien. „Wintertarwe zaai je aan het einde van het jaar", legt hij uit. „Van oktober tot decem ber." Zomertarwe wordt in de eer ste maanden van het jaar gezaaid. Wintertarwe is meestal eind juli begin augustus oogstrijp. Zomer tarwe komt eind augustus begin september. Hoewel veel boeren een loonbedrijf inschakelen om de tarwe van het land af te halen, doet Smalheer het allemaal zelf. Hij heeft een eigen, kleine combi ne. Een ouwetje; een Clayson M103 uit 1961. „Ik ben de laatste met zo'n machine op Schou wen-Duiveland." Het lijkt tegen strijdig. Een man die de mooiste en modernste machines verkoopt aan collega's en zelf een heel oud beestje heeft. Smalheer lacht. „Dan kan ik laten zien dat ze ja ren meegaan", grinnikt hij. door Melita Lanting WESTENSCHOUWEN - De granaat die woensdag gevonden is op een fietspad in de Boswachterij Wester- schouwen is nog dezelfde avond met spoed onschadelijk gemaakt omdat het projectiel te veel risico opleverde. VAN 1 9.00-01 .OO UUR OM 0030JJUR 175 kilometer door Sharon van Oost Start/finish, Oost 2 te Renesse charendijke Reness Brouwershave Serooskerke Zonnemaire Nieuw- Burgh- Haamstede \\V u,amstede Kerkwerve Bruinisse 100 km (looprichting met de klok mee) 50 km (looprichting tegen de klok in) 25 km (looprichting tegen de klok in) Nieuwerkerk Oosterland Ouwerkerk 1» i infographic Rolant Quist bron Giro di Schouwen-Duiveland door Melita Lanting We rijden er langs, maar wat groeit er nou eigenlijk op de akkers? I Ko Smalheer op zijn oude combine, foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 54