iör. 44 We waren 18 jaar en begonnen net van de wereld en van ons le ven te houden; toen moesten we op dat zelfde leven schieten 32 DIZZIE Dizzie reportage Het is het ultieme anti-oorlogs boek: lm Westen nichts neues van Erich Maria Remarque. Honderd jaar na het uitbreken van de Eerste Wereld oorlog is het manus cript van de omstre den bestseller te zien in Osnabrück, de ge boortestad van de au teur. Dat is voor het eerst sinds 1995. i ia gpigr mm ttttli irttt trol De mooiste boeken ontdek je samen! Win het nieuwste boek van John Boyne Rechercheur Lois Elzinga ondoordacht MN NOVEDAD EN EL FRENTE et ligt normaal gespro ken in een kluis van de plaatselijke bank. Ont trokken aan de open baarheid, in het veilige duister van de Nieder- sachsische Sparkasse in het hart van de stad. „De kwetsbaarheid is ontzettend groot", zegt Thomas Schneider. „Veel groter dan bij andere manuscripten. Remarque schreef met potlood. Als je dat te lang blootstelt aan daglicht, dan is er straks geen tekst meer over." Schneider, directeur van het Remarque Friedenszentrum in Osnabrück, spreekt van een historisch moment. Voor het eerst in bijna dertig jaar is het manuscript van een van de beroemdste en meest omstre den boeken uit de geschiedenis weer voor het publiek te zien. Im Westen nichts neues is de even simpele als sprekende titel van de tentoonstelling waarvan het korte tijd het middelpunt is. „Tot de jaren 80 was Remarque in Duits land een besmette figuur. Vooral de oudere generaties zagen hem nog steeds als een landverrader en nestbevuiler, als de schrij ver van literaire pulp die de herinnering aan de Eerste Wereldoorlog had bezoedeld. Pas de laatste decennia is dat beeld geleide lijk gekanteld. De aankoop van het manu script door zijn geboortestad in 1995 past daarin. Er werd bij Sotheby's 650.000 mark voor betaald, destijds een reusachtig be drag. Drie jaar later, in het herdenkingsjaar 1998, ging dit centrum open." Voor Schneider, spil in het onderzoek naar Remarque, betekende de ontdekking en aankoop van het manuscript een belangrijk moment in de beeldvorming rond lm Wes ten nichts neues. „Remarque heeft altijd be weerd dat hij het boek in zes weken zon der één doorhaling heeft geschreven. Als je echter dit manuscript vergelijkt met latere getypte versies, dan zie je dat dat onzin is. Hij heeft er jaren aan gewerkt en boven dien, in overleg met zijn uitgever, van alles aan veranderd. Alles was erop gericht om het effect van dit boek zo groot mogelijk te maken. Dit was hét ware verhaal van de loopgraven, het ware verhaal van een gene ratie die cfoor de Eerste Wereldoorlog was ontwricht en nooit meer een plek zou kun nen vinden in de samenleving van toen." Im Westen nichts neues verscheen in 1929 en was onmiddellijk een ongekend succes. Al leen al in het eerste jaar werden er dankzij een uitgekiende pr-strategie meer dan drie miljoen exemplaren van verkocht. Tegelijk was de weerstand groot. Niet alleen tegen het boek zelf, maar ook tegen de schrijver: tot dan toe een volslagen onbekende figuur in de Duitse literatuur. „Het boek was een roman, maar dat werd compleet over het hoofd gezien. De beteke nis ervan was onmiddellijk politiek. Hier sprak zich iemand openlijk uit op een ma nier die volkomen indruiste tegen de posi tieve, verheerlijkende termen waarin door de overgrote meerderheid in de Weimar ELAYReaarque Republiek over oorlog werd gesproken. Niet alleen de nazi's, maar ook andere, ge matigde partijen beschuldigden hem van een tweede dolkstoot in de rug van de Duitse frontsoldaat. Bij de boekverbran ding in 1933 werd hij beschuldigd van ver raad aan de gesneuvelde helden uit de oor log." De controverse kwam tot een hoogtepunt toen het boek in 1930 in Amerika werd ver filmd. All quiet on the western front werd ech ter overal een succes, behalve in Duitsland. Daar werd de vertoning van de film, onder invloed van de door de nazi's georgani seerde protesten, verboden. „Hun eerste grote politieke succes. Met democratische middelen bereikt", zegt Schneider. „Uitein delijk was een meerderheid in het parle ment het eens met het verbod, dat overi gens massaal werd ontdoken. Zo werden er vanuit Osnabrück busreizen georganiseerd naar Hengelo en Enschede om de film daar te bekijken." Remarque zelf kwam nooit meer los uit de schaduw van zijn eerste grote succes. In 1931, verbitterd over de kritiek, verliet hij Duitsland. Een periode van ballingschap, in Zwitserland en later in Amerika, begon. Pas in 1958 zou hij definitief terugkeren naar Europa. „Hem overkwam wat wel meer bestsel ler-auteurs gebeurde: dat je altijd maar weer wordt geassocieerd met dat ene boek. Remarque zelf wilde dat niet. Hij was in één klap wereldberoemd, maar had tegelijk het gevoel dat hij als schrijver nog moest beginnen. Dat verklaart ook de eeuwige tweespalt in zijn leven: schatrijk door het succes en altijd omringd door mooie vrou- Dizzie is hét online boekenplatform van deze krant en staat vol nieuws, re censies, interviews en informatie over boeken en schrijvers. Lezers vinden elkaar op Dizzie en de len daar hun liefde voor boeken. Ga naar Dizzie.nl JOHN BÖYM De jongen die zijn vader zocht LOTERIJ Dizzie.nl verloot tien stuks van De jongen die zijn vader zocht. Alfie speurt naar zijn vader die in de Eer ste Wereldoorlog vocht. Hij vindt hem toevallig in een ziekenhuis en wil hem meenemen naar huis. RECENSIE In de derde thriller van Simone van der Vlugt over rechercheur Lois Elzin ga gaat haar hoofdpersoon opnieuw ondoordacht te werk. Dat stelt Alice Plekkenpol in haar recensie van dit boek Vraag niet waarom op Dizzie.nl. door Herman Haverkate ERICH MARIA REMARQUE Rmataurt if! fcaJ £*nfmat nnftwS uoftrfuiuKeR 2!o!fcatai Wkn afltn Soten «(frfcrutta HtinTwiw tinKO» lififii» urm -Mn MAOfif ERICH MAIUA REMAHOUB VAN 1IET WESTFJ.UK FRONT GEEN NIEUWS Van het westelijk front geen nieuws Erich Maria Remarque Vertaling Ronald Jonkers 240 blz. Erven J. Bijleveld 19,95 euro Ontheemd voor het leven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 32