a Steeds meer verhuizers bieden aanvullende diensten aan, gericht op senioren. Ontzorgverhuizingen zijn een groeimarkt. 30 ZEELAND ONTZORCVERHUIZINCEN gen huis vaarwel te zeggen als je naar een verzorgings- of verpleeghuis moet. Dan is het belangrijk om invoelend te zijn bij het verhuizen. Het gaat niet al leen om het verplaatsen van spullen, je moet met mensen om kunnen gaan, em- pathisch zijn. Verhuizen is afscheid van een stukje leven. En bij de laatste verhui zing, vaak van zelfstandig leven." Een van zijn klanten moest van een koophuis naar een verzorgingshuis. „Ik heb hem aan een goede makelaar gehol pen en gevraagd welke verzorgingshui- Zorgruim, heet het 'ontzor- gend verhuisbedrijf dat André van Dongen in april begon. Ouderen die geen zin hebben in al het gedoe dat met een verhui zing gepaard gaat, of dat niet meer zelf kunnen, kunnen voor een uitgebreide verhuisservice kiezen. Het is een groeimarkt, zegt Anton Vis van de branchevereniging Erkende Verhuizers. „Het traditionele verhuizen is onder druk komen te staan. We zien dit steeds meer. Grote verhuizers hebben zelfs spe ciale afdelingen Zorg. Die doen verhui zingen waarbij het naast de spullen, heel erg om de mensen gaat. Je hebt het dan meer over dienstverlening. Zeker bij kwetsbare groepen zoals ouderen moet je niet alleen spierballen voor hebben, maar ook sociale vaardigheden." Verhuizen is fysieke inspanning, emo ties en veel, heel veel geregel. Bij ont zorgverhuizingen kan dat allemaal wor den overgenomen van de klant. Redelijk gebruikelijk, ook bij gewone verhuizers, is bijvoorbeeld het aansluiten van de ap paratuur in het nieuwe huis, zodat alles gebruiksklaar is. Veel mensen zijn zich niet bewust dat verhuizers op verzoek nog veel meer kunnen regelen. Van Don gen van Zorgruim: „Moeten er in het oude huis dingen gebeuren, zoals schil deren of het dichtplamuren van gaatjes? Wil de klant dat ik zorg dat de kabelaan sluiting verhuisd wordt, dat de verzeke ring ingelicht wordt, gas water en licht geregeld worden, meterstanden doorge geven? Moet het oude huis verkoopklaar gemaakt worden? Zijn er speciale maatre gelen nodig? Ik heb pas nog een huis weer fris gemaakt waarin een verstokte roker woonde. Dat was één grote asbak. In een ander geval zat het vol vlooien van een huisdier. In zo'n geval moet je met professionele middelen gaan wer ken, dat krijg je niet even weg door de ra men open te zetten. Voor speciale klus sen huur ik specialisten in. Zo heb ik ook een keer een schoonmaakbedrijf in de arm moeten nemen om een huis weer op orde te krijgen." In Zeeland bieden grote bedrijven als Mondial Vogel en Geijtenbeek Verhui zingen het ontzorgende verhuizen als extra service aan. 'Specialist in senioren- verhuizingen', Geijtenbeek mag zich er op beroemen al twintig jaar geleden in dit gat in de markt te zijn gesprongen. Het bedrijf heeft zich onder meer gespe cialiseerd in verhuizingen uit woonzorg- Ervaringen van klanten zeggen altijd nog meer dan een keurmerk centra, waar vaak als regel geldt dat het appartement binnen twee werkdagen leeg en bezemschoon moet worden op geleverd. Dat is steeds vaker een probleem voor de bewoner in kwestie. Voormalig hypo theek- en verzekeringsadviseur André van Dongen kwam door zijn werk bij veel mensen over de vloer en merkte daar dat het gebrek aan helpende han den groot is. „Een jaar geleden is mijn schoonvader overleden. Toen zag ik weer eens hoeveel werk er komt kijken bij de ontruiming van een huis. Veel ouderen zijn op zichzelf teruggeworpen. Ze hebben lang niet allemaal mensen om zich heen waarop ze terug kunnen vallen. Kinderen gaan achter studie of werk aan de provincie uit en hebben het druk met hun eigen leven. De families zijn kleiner dan vroeger, er woont lang niet altijd meer iemand om de hoek waar je een beroep op kunt doen. En ie dereen heeft het druk met zijn eigen le ven. Binnenkort doe ik een klein huisje voor een mevrouw van in de zeventig die naar een ander huis gaat omdat haar huidige woning gesloopt wordt. Die wil de familie er niet mee lastig vallen." Hans Haverkort van Mondial Vogel Ver huizingen, dat zich profileert als 'de zorgverhuizer van Nederland', vult aan: „Bij oudere mensen zie ik muren vol fo to's van kinderen en kleinkinderen! En toch zitten ze met de vraag: wie kan ik nu om hulp vragen, als ik straks ga ver huizen? Nou, ons dus, zeg ik dan. Wij kunnen alles voor u verzorgen." Enig inlevingsvermogen en meedenken is daarbij een vereiste. Verhuizingen markeren veelal een nieuwe levensfase. Dat gaat met emoties gepaard. De stu dent die op kamers gaat. Het gezin dat zijn eerste eigen huis betrekt. En dan, als de kinderen het huis uit zijn en het huis is te groot wordt, is het tijd om te gaan kijken naar iets comfortabelere, een mooi appartement met een aardig uit zicht bijvoorbeeld. Van Dongen van Zorgruim: „Ook dat is nog leuk om mee te maken. Verdrietiger is het om het ei- Je wilt geen verhuizer die I André van Dongen van Zorgruim ontruimt in Nieuwerkerk (S) een woning in opdracht van nabestaanden, foto Ronald den Dekker door Ondine van der Vleuten Anton Vis, Erkende Verhuizers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 30