Klanten om in te lijsten 28 WALCHEREN Barcodes MIDZOMER- NAGHTMARKT MUSEUM Museum de Schotse Huizen gaat volop door. Het blijft niet bij ideeën, er wordt al flink gewerkt. weekenddiensten ff Horeca op Walcheren Ze komen in vrijwel ieder café: de mannen die door een geestelijke ach terstand niet of maar net zelfstandig kunnen wonen, maar wel de vrijheid hebben om te doen wat ze willen. En die er dan vervolgens voor kiezen zich te ontwikkelen tot stamgast. Sommi ge mensen vinden dat zulke man nen daar te kwetsbaar voor zijn, maar in de praktijk vallen de kwa lijke invloeden van het kroegle ven op deze mensen meestal nog al mee. Zolang ze geen overlast veroorzaken worden ze met rust gëlaten en soms, als blijkt dat ze sociaal zijn, of humor hebben, worden ze opgenomen in de klan tenkring. Sommige van hen groeien uit tot figuren die heel de stad kent, of zelfs tot kroegico nen. Neem nu wijlen Frans de Priester. Hij was in de jaren 80 vaak te vin den in Middelburgse cafés. Het was een onopvallende, weinig spraakzame man, maar hij ver kocht pennen en lucifers voor het goede doel en schoot daarom ie dereen mompelend aan. Dat je hem nauwelijks kon verstaan deerde niet: je kocht gewoon iets van hem, al was het maar uit be leefdheid of medelijden. Frans hield die handel jaren vol. Zijn uit valsbasis was café de Mug aan de Vlasmarkt. Daar kreeg hij altijd een kopje koffie. In de jaren 90 overleed hij, maar de mensen zijn hem nog steeds niet vergeten. In de Mug hangt zijn portret nog al tijd en toen mensen zijn foto op Facebook zagen reageerden ze massaal, vol respect. Anno 2014 is Ruud de vervanger van Frans. Ruud verkoopt helemaal niets; hij verzamelt alleen maar. Hij loopt van kroeg naar kroeg en infor meert bij iedereen of het goed gaat. Soms drinkt hij een biertje of een glas water. Vervolgens vraagt hij om een doosje lucifers. Die krijg hij dan. Het zou me niet verbazen als hij er thuis duizen den heeft verzameld, zoals het me ook niet zou verbazen als de foto van Ruud over twintig jaar ook ergens aan de muur hangt. We waken allemaal voor leedver maak, maar zoals gezegd is hu mor soms ook een factor. Ik moet nog vaak lachen om een man die ik een paar geleden zag zitten in café Hoppit in Vlissingen. Hij zat een beetje achtêraf en was conti nu met zichzelf in gesprek. Toen ik mijn makker vroeg wie hij was en wat hem mankeerde, legde hij uit dat de man al jaren bezoeker is van de zaak en vaak apart gaat zitten om dialogen te voeren met een fictieve vriend. Buitenge woon tragisch uiteraard, maar toen ik hoorde dat hij ook altijd twee bier bestelt en zijn onzicht bare vriend vervolgens verwijt nooit eens een rondje te geven moest ik toch onbedaarlijk la chen. Ik keek nog eens goed en zag dat de twee dronken dat het een aard had en zich kostelijk ver maakten met elkaar. Mijn kame raad van vlees en bloed legde uit dat niemand er nog van opkeek, dat het al jaren zo is. En dat hij nooit een vlieg kwaad doet. Ook hij wordt dus ooit vast ingelijst, dat kan niet anders. Samen met zijn maat. VANDAAG 1 AUGUSTUS BOULEVARD VLISSINGEN VEERE - Trouwen onder het toe ziend oog van de Dames en He ren van Veere. Sinds april dit jaar gaven zo'n twintig koppels elkaar in de opgeknapte beeldenzaal van museum de Schotse Huizen aan de Veerse Kaai het jawoord. Het museum werkt keihard aan een 'nieuwe' toekomst, waarin het zelf de broek moet ophouden. Van museum naar cultureel on dernemer. Dat betekent zoeken naar andere, seizoensverlengende activiteiten; een aantrekkelijkere (multimediale) presentatie van de collectie en de historie van Veere; uitbreiding van de mu seumwinkel en het trekken van meer bezoekers. Van de huidige acht- tot tienduizend naar twin tig- tot dertigduizend per jaar. Geen simpele taak, aldus bestuurs leden Hanneke de Vroe en Ruud Backx van Stichting Delta Cultu reel: „Maar wij zijn ambitieus mét een grote passie." Het museum draait sinds jaar en dag op een groep van zo'n veertig trouwe vrijwilligers, sinds kort aangevuld met een betaalde kracht, Marieke Gideonse. Zij be heert het pand en heeft de leiding over de vrijwilligers. Zij neemt te vens de vernieuwing van de pr-ac- tiviteiten en het inzetten van so cial media voor haar rekening en biedt hulp bij het verder ontwik kelen van commerciële activitei ten. Het museum heeft twee jaar de tijd om een exploitatieplan op te stellen. De gemeente Veere subsi dieert gedurende die periode de huur. Het blijft voor het stich tingsbestuur niet bij plannen; er wordt nu al concreet 'verdiend'. Zo zijn er ruimtes verhuurd voor vergaderingen, Chocolate Lovers uit Middelburg huurt een ruimte in de nieuwe entree van de Schot se Huizen en de museumwinkel heeft een uitgebreider aanbod. Er zijn gesprekken gaande met kunstenaar Michiel Paalvast, die op dit moment in het museum ex poseert, voor kunst-workshops. Een wijnhandelaar wil er wijn proeverijen organiseren. De zol der moet in de nabije toekomst ook ruimte bieden aan work shops, meetings, exposities en ver gaderingen. Activiteiten het hele jaar door. Want dat de Schotse Huizen ook in voor- en naseizoen de deuren moet openen, is evi dent. Toverwoord voor een bestendige toekomst is samenwerking. Sa menwerking met andere musea en (culturele) instanties. Ruud Backx: „Het culturele aanbod in de gemeente Veere is te versnip perd. Het zou goed zijn als één overkoepelende organisatie zich bezighoudt met het cultureel erf goed. Wij doen dat, maar ook het Domburgse Marie Tak van Poort- vlietmuseum en het Polderhuis in Westkapelle. Allemaal op eigen wijze. Dat is goed. Ieder moet z'n eigen karakter behouden en ver sterken. Samenwerken kan echter veel opleveren." „We moeten ook over de gemeen tegrenzen heen kijken. Niet al leen naar musea, maar ook naar bijvoorbeeld het Zeeland Nazo merfestival, of Oerol op Terschel ling. Of naar kunstenaars uit Zee land en de rest van het land, naar Belgische instanties en kunste naars. Niet alleen op het gebied van beeldende kunst, ook muziek en theater." Dat sluit aan op de plannen van Ernst Veen voor de Grote Kerk in Veere. Backx is daarmee in zijn nopjes. „Wij kunnen elkaar ver sterken en aanvullen. De ideeën Van Veen over kunstmani festaties en theater passen ons ook." De bezoeker van de Schotse Hui zen ziet nu al een verplaatste en tree en een opgeknapte beelden zaal, een nieuwe tegelvloer met verwarming, fris schilderwerk en meer ruimte voor de eeuwenoude stadhuisbeelden. „De beelden groep komt nu veel beter tot z'n recht", vertelt Backx. „We zijn ons nu aan het beraden hoe we onze collectie zo aantrekkelijk mo gelijk kunnen presenteren." De Vroe: „We maken onlosmake lijk deel uit van het stadje Veere. De steun van de Veerenaren is hartverwaremend. We kunnen ge woon niet dicht." ül door Edwin Mijnsbergen Rob van Hese en Edwin Mijnsber gen van www.middelburgdronk.nl duiken elke week in het heden en verleden van de horeca op Walche ren: over alles waar alcohol geschon ken wordt. I Frans de Priester op de Vlasmarkt in Middelburg. VAN 1 9.00-01.00 UUR Samenwerking door Annemarie Zevenbergen I De vernieuwde entree van museum de Schotse Huizen met de uitgebreide museumwinkel en Chocolate Lovers op de achtergrond. I OM OO^OJJURJ Zaterdag 2en zondag 3 augustus 2014 Huisartsen Huisartsenpost Walcheren Koudekerkseweg 86, Vlissingen tel. 0900-1985 (open ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 ui/r, in weekend of tij dens feestdagen, alleen na telefonische afspraak). De Veerse Huisartsen Patiënten huisartsen: Rullens, Ubels, Van Tol, Heijmans, Spekhorst en Schinkels- hoek. Tussen 23.00 en 8.00 uur: Huisart senpost Walcheren tel. 0900-1985. za W. Spekhorst, J.W. Schuurmanstraat 6, Domburg, tel. (0118) 581271. zo W.J. Heijmans, de Casembrootstraat 10, Westkapelle, tel. (0118) 571234 Tandartsen M. Daneshvar Fazli, Singel 99, Vlissingen, tel 0118-441894) Spreekuur 11.00 uur tot 12.00 uur. Verloskundigen Vlissingen 0118-471140 of via semafoonnr. 06-47224570 (24-uur bereikbaar). Middelburg 0118-626045 (24-uur bereikbaar). Verloskundigenpraktijk Veere 0118-584101 (24 uur bereikbaar). Apotheken Stadsgewest Vlissingen/Middelburg: 24-uursdienst (voor spoedrecepten): Kring-Apotheek Paauwenburg - Dienst- apotheek Vlissingen/Middelburg Dreesstraat 2a, Vlissingen, tel 0118-468707. Thuiszorg Buurtzorg (24 uur bereikbaar): gemeen te Middelburg postcodegebied 4331 t/m 4333 tel. 0623739196, postcodege bied 4334 t/m 4337 tel. 0610593177. Souburg tel. 0612375210, gemeente Veere tel. 0610226772. gemeente Vlis singen, Telefoonnummer: 06-23741010. Iriz thuiszorg, 0113-232529. Thuiszorg WVO Zorg (24 uur bereik baar), tel. 06-13223446. Zorgstroom, tel. 0118-684000. ZorgThuis SVRZ, Middelburg/Vlissingen 0118-630630, locaties Veere 0118-587800. Dierenartsen Kleine huisdieren: E. v.d. Akker en M. de Bruijn, Kanaal straat 3, Oost-Souburg, tel. (0118) 460860. Spreekuur zonder afspraak 11.00-12.00 en 17.00-18.00 uur. Dierenartsencombinatie Overschelde, voor landbouwhuisdieren en paarden (24 uur bereikbaar) 0118-633803. Vogel- en zoogdierenopvang De Mikke tel. 0118 628288. Dierenambulance 06-43727125 (24-uur bereikbaar).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 28