Argentinië kan schuld niet betalen en is wederom een wanbetaler ECONOMIE 15 VRIJHANDELSZONES Vrijhandelszone helpt Chinezen aan buitenlandse producten. Mede dankzij de komst van Walmart. SHANGHAI - Online winkels als Ali baba, Taobao en Dangdang vech ten al jaren om aandacht van de consument in China. Yihaodian wrong zich ertussen en zocht een trucje om zich te bewijzen op de drukke e-commerce markt. Met toestemming van de Chinese kamer van koophandel nam de Amerikaanse winkelgigant Wal mart een belang van 51 procent in Yihaodian. Eind vorig jaar vestigde het be drijf zich in de eerste Chinese vrij handelszone (Hongkong uitgezon derd), een proefproject van de Chinese overheid. Het is hier ge makkelijker om producten en vreemde valuta het land in en uit te voeren. Administratieve regels zijn versoepeld en gestroomlijnd en controles in de haven versim peld. Er wordt nog onderzocht hoe de belastingregels aangepast kunnen worden zodat investerin gen uit het buitenland nog meer ruimte krijgen. Yihaodian is één van de ruim 8.000 bedrijven die zich in de vrij handelszone liet registreren. Met hulp van Walmart kan het bedrijf hier eenvoudiger producten van Procter&Gamble, Unilever en L'Oréal importeren. Het proefproject in Shanghai is nu bijna een jaar or^derweg en de regels worden nog maandelijks bijgesteld. Volgens adviesbureau Deloitte gaat de ontwikkeling van de zone de goede kant op. Deloit te adviseert haar cliënten zelf op onderzoek uit te gaan. „Alles wordt uitgeprobeerd," zegt Vi vian Jiang van Deloitte in China. „De overheid nodigt investeer- Doordat de vrijhandelszone de eerste in zijn soort is 'moeten praktische zaken in detail bekeken worden' ders uit om te praten over de ma nier waarop ze het liefst zaken willen doen. De gesprekken zijn open en constructief." Wel vreest ze dat sommige bedrij ven het tempo te laag vinden. Doordat de vrijhandelszone de eerste in zijn soort is 'moeten praktische zaken detail voor de tail bekeken worden'. Dat kost weer meer tijd, terwijl de proce dures juist gemakkelijker en snel ler moeten. Jiang: „Als alles is afge rond kunnen kansen om zaken te doen alweer verkeken zijn." De introductie van een zogeheten Er mag niet geïnvesteerd worden in strategische sec toren als media, vastgoed, mijnbouw en landbouw 4% negative list was een van de be langrijkste ontwikkelingen in het eerste jaar van de zone. Op die lijst staan zestien sectoren waarin niet geïnvesteerd mag worden. Media, vastgoed, mijnbouw en landbouw zijn taboe. Wel mag worden geïnvesteerd in scheep vaart, logistiek en financiële en publieke diensten. Plaatsvervan gend directeur van de vrijhandels zone, Dai Haibo verklaart: „Bui tenlandse investeerders in secto ren die niet op de lijst staan krij gen dezelfde behandeling als Chi nese investeerders." In de praktijk betekent dit dat er een heleboel re gels wegvallen. Dat je ongelimiteerd 'geld naar binnen kunt brengen' en toegang tot de markt krijgt, ziet Piter de Jong van ING als een belangrijk voordeel van de zone. „De zone is bedoeld als een springplank voor Chinese bedrijven die naar het buitenland willen. Maar omge keerd is het ook mogelijk voor bui tenlandse bedrijven om naar Chi na te komen." ING houdt het experiment nauw lettend in de gaten. Terwijl om heel China een bijna ondoordring bare muur van regelgeving is ge bouwd, worden in de muur rond de vrijhandelszone gaten geprikt. De Jong: „Als het fout gaat kun je de muur zo weer optrekken." Hij noemt het een politiek project: „Het wordt nu makkelijker om geld te lenen uit het buitenland, en door te lenen aan de rest van China. Dit is het ei van Columbus waar iedereen op zit te wachten." Vivian Jiang beaamt dat de vrij handelszone een belangrijke stap is naar een meer open, vrije eco nomie. De steeds korter worden de 'negative list' beschouwt ze als 'een goed teken voor verdere libe ralisatie'. De vrijhandelszone van Shanghai mag dan veelbelovend zijn, hij blijft nog even uniek. De regering liet een aantal weken geleden we ten dat twintig aanvragen van lo kale overheden om eenzelfde zo ne op te richten, waren afgekeurd. Gratis provider komt Topman V&D legt naar Nederland functie neer De mobiele provider Freedom- pop komt naar Nederland. Wie zich abonneert, krijgt gratis 200 belminuten, 500 sms'jes en 500 MB data. Wie meer wil, moet daarvoor betalen. Dit moet genoeg opleveren om de dienst gratis te kunnen aanbie den. Freedompop begon drie jaar geleden en heeft in de VS een kwart miljoen gebruikers. Met de komst naar Nederland gaat de strijd om inkomsten in de telecomsector een nieuwe fase in. Omzetten staan onder druk. Mensen sms'en minder, maar sturen elkaar berichten via diensten als Whatsapp. Topman Jacob de Jonge van V&D treedt op 1 augustus te rug. Hij blijft nog wel verbon den aan het bedrijf als adviseur en als lid van de raad van com missarissen. De Jonge stond sinds begin vorig jaar aan het roer van de warenhuisketen. Hij was eerder werkzaam als al gemeen directeur van de Bijen korf. Een reden voor zijn ver trek is niet naar buiten ge bracht. De taken van De Jonge zullen voorlopig worden over genomen door Don Roach. Die is nu financieel directeur bij in vesteringsmaatschappij Sun Ca pital en commissaris bij V&D. NEW YORK - Argentinië heeft woensdag geen deal weten te berei ken over een regeling met zijn schuldeisers. Het Zuid-Amerikaan se land kon daardoor niet aan zijn verplichtingen voldoen en komt nu voor de tweede keer deze eeuw te boek te staan als wanbetaler. De situatie is ontstaan door het conflict dat Argentinië al jaren uit vecht met houders van obligaties waarbij het land in 2001 al ver zaakte. Veel schuldeisers uit die tijd hebben de afgelopen jaren hun verlies genomen. Een groep hedgefondsen houdt echter vast aan de eis tot volledige terugbeta ling van ongeveer 1,5 miljard dol lar. Argentinië weigert dat te doen uit angst voor claims van an dere schuldeisers, maar slaagde er de afgelopen dagen ondanks een dringende deadline niet in tot een akkoord te komen. Volgens minister Axel Kicillof (Economische Zaken) hebben de hedgefondsen waarmee het land in de clinch ligt alle opties afgesla gen, inclusief een verzoek om uit stel. Ook de helpende hand die Ar gentijnse banken op het laatste moment toestaken, heeft niet mo gen baten. Zij wilden de schulden opkopen waardoor Argentinië niet formeel te boek zou komen te staan als wanbetaler. Nu er geen akkoord is met de schuldeisers, kan het land niet aan zijn financiële verplichtingen voldoen. Een Amerikaanse rech ter had het land eerder gedwon gen om voor donderdag 06.00 uur (Nederlandse tijd) een regeling te treffen. De situatie is problematisch voor Argentinië, dat sinds de crisis van 2001 al grotendeels van de finan ciële markten is afgesneden. Zon der oplossing dreigt de Argentijn se economie opnieuw in een die pe recessie te verzeilen, waarbij de toch al torenhoge inflatie ver der zal oplopen. VRIJDAG 1 AUGUSTUS 2014 Walmart helpt Chinezen door onze correspondent Eefje Rammeloo JTZ*■"««- J>i -L Het winkelcentrum van de vrijhan delszone in Shanghai doet goede zaken, foto Hollandse Hoogte LOS ANGELES AMSTERDAM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 15