VERDIEPING 11 2014 NZa stand van de overheid gezet, zegt econo miehoogleraar Canoy. „Daardoor zijn ze be schermd tegen de politieke waan van de dag." En al laat een waakhond steken vallen, dan is dat nog geen reden de politiek de touw tjes in handen te laten nemen, zoals minis ter Blok wil met het financieel toezicht op woningcorporaties. Canoy wijst erop dat het verleden heeft uit gewezen dat het toezicht binnen een minis terie plaatsen geen succes is. Neem de Rijksluchtvaartdienst. Die ging helemaal zijn eigen gang en liet zich veel te veel lei den door de belangen van de overheid en van Schiphol en de KLM. Canoy vindt het dan ook terecht dat minis ter Edith Schippers (Volksgezondheid, WD) onlangs weerstand bood aan de roep van de Tweede Kamer om in te grijpen bij de Nederlandse Zorgautoriteit (NZa). Die waakhond op de zorgmarkt had zonder het Openbaar Ministerie te raadplegen, een miljoenenboete aan het Sint Antonius Zie kenhuis in Nieuwegein opgelegd. „Schip pers heeft gelijk: zij moet zich daarmee niet bemoeien." Dat pleit haar niet vrij van de verantwoor delijkheid om te zorgen dat een toezicht houder naar behoren functioneert, voegt Canoy toe. Berichten dat de NZa heel slor dig met vertrouwelijke gegevens om springt en rommelt met de declaraties van dienstreizen, zijn volgens Canoy weliswaar geen reden de NZa buiten spel te zetten, maar wel om het beleid van de waakhond met regelmaat door te lichten. „Bij andere semipublieke instellingen, zoals het Cen traal Plan Bureau, komt elke vijfjaar een vi sitatiecommissie over de vloer. Het is vreemd dat dat bij de NZa niet gebeurt." Goodijk ziet al verbetering in het interne toezicht. „Er wordt geleerd." Hij wijst op spontane initiatieven, waarbij de raad van toezicht zelf contact zoekt met huurders, patiënten of ouders van leerlingen. „Het is belangrijk dat zij aan die belanghebbenden verantwoording afleggen, horen wat er speelt, afspraken maken. Dat versterkt het kritisch vermogen bij de toezichthouder veel meer dan nóg strengere regels van de overheid dat zullen doen." ten zoeken naar een nieuw evenwicht. Het WAAKHOND klopt dat het in de jaren '90 niet allemaal goed is gegaan, maar we moeten ook niet denken dat alle risico's uit te bannen zijn. Er moet ruimte blijven voor zelfregule ring." Ook de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid waarschuwde het kabinet in mei om niet met allerlei wettelijke bepa lingen te komen waaraan commissarissen moeten voldoen. Daarvoor zijn nu juist ex terne waakhonden in het leven geroepen. Die houden, op afstand van de overheid, toezicht op de hele sector inclusief de inter ne toezichthouders, de commissarissen, zelf. Die waakhonden zijn niet voor niets op af- VRIJDAG 1 AUGUSTUS 2014 2010 INHOLLAND Hogeschool InHolland wordt beticht van fraude met diploma's. Een jaar later blijkt dat voor 900.000 euro aan onterechte declaraties is goed gekeurd. Bestuur en raad van toezicht zijn dan al opgestapt. Oud-vakbondsman Doekle Terpstra maakt schoon schip bij de hbo-instelling. 2012 VESTIA Woningcorporatie Vestia staat op omvallen door gespeculeer met derivaten. Twee miljard euro is nodig om 's lands grootste sociale huisvester op de been te houden. Bestuurder Erik Staal en commissaris Susan Baart stappen op. Vestia heeft Staal aansprakelijk gesteld voor de schade. 2012 AMARANTIS Onderwijskolos Amarantis komt in grote finan ciële nood. De raad van toezicht wist van de pro blemen, maar greep niet in. Ook stond ze toe dat bestuurders gebruikmaakten van twee lease wagens plus een OV-kaart. De toezichthouders stapten op, de instelling is inmiddels opgesplitst. Zorgwaakhond NZa ligt onder vuur. Zonder overleg met het Openbaar Ministerie deelt de NZa een miljoenenboete uit aan het Nieuwegein- se Sint Antonius Ziekenhuis. Ook intern is er gedoe. De directie vertrekt na berichten over reisjes op kosten van farmaceutische bedrijven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 11