'Ze kunnen in Rusland niet zonder onze eieren' De sancties tegen Rusland zullen Poetin niet verdrijven. Wel veranderen ze de verhoudin gen op het wereldtoneel. 66 Poetin voelt zich in het nauw gedreven. Dat maakt de situatie ontvlambaar VLIEGRAMP MH17 7 BP ziet bui al hangen LONDEN - Olieconcern BP verwacht weinig gevolgen van de huidige sancties, maar vreest verdere, nieuwe maatregelen. „We gaan ervan uit dat inkomsten, productie en reserves in de nabije toekomst onder druk komen te staan", aldus een woordvoerder. De president van Rusland zal de sancties van Euro pa tegen zijn land niet sidderend hebben aange hoord. „De maatregelen zijn niet dermate draconisch dat Poetin erdoor in de problemen komt", zegt hoofdeconoom Wim Boonstra van de Rabobank. „De sancties bijten niet meteen. Lopende bestellingen, zoals twee oorlogs schepen die Rusland heeft besteld bij Frankrijk, vallen niet onder het wapenem bargo. Het verbod om nieuwe technologie te importeren, raakt de olie- en gasindus- trie pas over een paar jaar. Russische staats banken mogen geen financiering uit het Westen meer aantrekken. Maar dat valt ge makkelijk te omzeilen doordat commer ciële banken en de staat nog wel geld mo gen lenen." Indirect hebben de straffen een groter ef fect: ze schrikken buitenlandse investeer ders af. Russische aandelenkoersen zullen verder dalen, net als de roebel. Het effect daarvan op de toch al stagnerende econo mie van Rusland moet echter niet worden overschat, zegt Boonstra. „Rusland is een land van overschotten. Omdat het veel ver dient aan de uitvoer van energie, heeft het de financiële markten niet heel hard nodig om geld op te halen. Daar komt bij dat olie en gas in dollars worden betaald. Boven dien kan Rusland de rente verder verhogen om de daling van de roebel te dempen." De sancties zullen Rusland volgens de Ra- bo-econoom nooit zo diep in de proble men brengen, dat Poetin zich gewongen voelt om af te treden of mee te buigen met het Westen. Met sancties werp je sowieso niet zomaar een regime omver, blijkt ook uit het verle den. Tijdens de Koude Oorlog was het de uitputtende wapenwedloop die Moskou de das omdeed, zegt Boonstra. „Niet de sanc ties van het Westen. De uitvoer van olie en graan ging gewoon door en de Europese bo terberg werd naar de Sovjet-Unie ver scheept. Voor landen als Noord-Korea en Cuba gelden al decennia economische sanc ties-, maar tot een andere leider hebben die niet geleid. Het is vooral de bevolking van die landen die daar last van heeft." De sancties tegen sleutelfiguren in de Rus sische politiek, zoals het bevriezen van hun banktegoeden, zijn daarom misschien wel effectiever, zegt de econoom. „Die pijn voelen de hooggeplaatse politici zelf." Dat roept de vraag op of de economische straffen wel opwegen tegen het nadeel dat westerse landen er zelf van ondervinden. De Europese Commissie becijferde dat de economie van EU-landen dit jaar 40 mil jard schade van de sancties ondervindt, vol gend jaar 50 miljard. Landen die sterk af hankelijk zijn van Russisch gas, zoals Fin land, kunnen in de problemen komen. Maar ook Nederlandse ondernemers die za ken doen met Rusland vrezen represailles. Niets doen was echter geen optie. „Na Rus- lands annexatie van de Krim en de inhuma ne reactie van Poetin op het neerhalen van de MH17 moest het Westen een grens stel len", zegt diplomatiedeskundige Jan Melis sen van denktank Clingendael. Bij een échte handelsoorlog is echter geen van beide partijen gebaat, zegt Boonstra. „Rusland niet, omdat Europa en de VS Poe tin economisch nog altijd meer pijn kun nen doen dan andersom. Je lost er de oor log in Oekraïne niet mee op en het Westen krijgt er de overleden passagiers niet mee terug. Op een nieuwe wapenwedloop zit ook niemand te wachten. De sancties bie den ruimte voor een diplomatieke oplos sing waarbij geen van de partijen gezichts verlies lijdt." Het is maar zeer de vraag of Poetin op de zelfde manier redeneert als zijn opponen ten, zegt Melissen. Hij vreest dat de sanc ties Rusland en het Westen verder uit el kaar drijven. De straffen versterken het ge voel onder de Russen dat de westerse we reld tegen hen is. „Ondertussen voelt Poe tin zich ook in het nauw gedreven doordat hij in Oost-Oekraïne terrein verliest. Hij wordt langs verschillende kanten bedreigd. Het beeld dat hij door het Westen in een hoek wordt gedreven, kan hij zich niet ver oorloven. Dat maakt de situatie ontvlam baar." De crisis rond Oekraïne heeft Europese lan den doen beseffen dat ze niet afhankelijk willen zijn van Russisch gas. Rusland zal op zijn beurt nog meer toenadering zoeken tot China en andere opkomende economie ën, verwacht Melissen. „Maar we zullen nooit terugkeren naar gescheiden economi sche blokken." SANCTIES TEGEN RUSLAND: VAN SOTSJI TOT NU „Als ze de import van broedeieren stil leggen, schieten ze zichzelf in de voet" Jacques de Lange, voorzit ter van de Nederlandse Ver eniging van Exporteurs van broedeieren en eendagskui- kens (NVE), hoopt dat zijn sector niet lijdt onder even tuele handelsrepresailles vanuit Rusland. „Die eieren hebben ze nodig om de kip penproductie op gang te houden. Daar kunnen ze niet zomaar mee stoppen, er moet voedsel geprodu ceerd worden. Om kippen te kunnen fokken hebben ze onze eieren nodig. Ze kunnen niet zomaar naar een ander." Toch is er ook binnen zijn sector, die jaarlijks voor mil joenen naar Rusland expor teert, wel enige zorg. „Het is ook afwachten wat er met de economie gebeurt. De koers van de roebel ten opzichte van de euro daalt. Daardoor wordt de im port voor de Russen duurder. Dat kan lei den tot een lagere vraag." De Lange merkt dat ook de Russen zich zorgen maken. „Vorige week was ik in Moskou. De eieren blijven toch wel komen, vroegen ze. Ze be grijpen daar niet zo goed waar de sancties vandaan komen. Ze zien heel de dag op tv dat Rusland niets fout heeft gedaan." Februari April Mei Juni luli DONDERDAG 31 JULI 2014 www.pzc.nl/vliegramp en www.bndestem.nl/vliegramp Bekijk de speciale pagina voor meer artikelen, achtergronden en video's en lees een overzicht van de gebeurtenissen in de tijdlijn. dan economische prikjes door Annemieke van Dongen Jan Melissen, Clingendael EIER-EXPORT Vanwege onder meer het ho- morechtenbeleid in Rusland gaan de Britse premier David Cameron en de Franse presi dent Francois Hollande niet naar Sotsji voor de Olympische Spelen. Premier Mark Rutte en de koning gaan wel. Die laatste proost met president Poetin. Rusland annexeert de Krim. De club van machtige landen G8 royeert het als lid en gaat ver der als G7. De Europese Unie zet onder anderen vicepremier Rogozin op een lijst van Russen die geen EU-visa meer krijgen en die niet meer bij hun Euro pese bezittingen mogen ko men. De VS komen ook met een lijst Russen die sancties krijgen op gelegd. Onder hen Igor Setsjin, een van de belangrijkste ge trouwen van Poetin en tegen woordig de baas van het staats- oliebedrijf Rosneft. De EU breidt haar sanctielijst uit, maar beperkt zich tot Rus sen die hebben meegewerkt aan de annexatie of aan het tweede conflict in Oekraïne, in het oosten, dat steeds geweld dadiger wordt Oekraïne kiest een nieuwe pre sident. De VS, de EU, Australië en Japan zijn bang dat Rusland de verkiezingen probeert te beïnvloeden en dreigen met harde sancties als Rusland een poging doet. Sowieso krijgen Russische bedrijven nu ook EU-sancties opgelegd, iets dat de VS en andere landen al eer der deden. De G7 vergadert in Brussel in plaats van in Sotsji. De Ameri kaanse president Barack Oba- ma en de Duitse bondskanse lier Angela Merkel dreigen met meer en zwaardere sancties. Te gelijkertijd spreken ze uit dat er 'een diplomatieke oplossing' moet komen voor de steeds verder escalerende crisis. Eind juni roept Italië op 'rustig aan te doen' met verdere sancties tegen Rusland. De EU bepaalt dat Europese personen en bedrijven geen geld meer mogen lenen aan Russische banken. Ook gaat een wapenembargo van kracht, al mag Frankrijk een bestelling van helikopterschepen gewoon leveren. Verder wordt Rusland afgesneden van hoogwaardige technologie en kennis voor diepzeeboringen en schaliegas winning. Brussel bevriest van nog eens acht Russen de bezit tingen, onder wie de ex-spar- ringpartner van Poetin tijdens het judoën, Arkadi Rotenberg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7