Havenbedrijf gaat gevolgen sancties na Ook Bow Terminal sluit deal voor Cemini-park Kamerfractie SP eist opheldering over ADRZ Bedden Beeld van pijlerdam op festival commentaar ZEELAND 23 Havenbedrijf Zeeland Seaports brengt in kaart of en in hoeverre Ameri kaanse en EU-sancties tegen on der meer de Russische energie- en financiële sector de Zeeuwse havens kunnen raken. Dat zegt woordvoerder Maarten van As van Zeeland Seaports. „We willen de consequenties van sancties en eventuele tegenmaatregelen van Rusland in beeld brengen." Vanuit Vlissingen worden bijvoor beeld groente en fruit verscheept naar onder meer Rusland. Voor aardappelen geldt al sinds begin 2013 een exportverbod naar Rus land. Vanuit Zeeland worden wel uien, fruit (met name peren) en vis (tong) naar Rusland ver scheept. Verder is de olieraffinaderij Zee land Refinery voor 45 procent ei gendom van het Russische Luke oil. De overige 55 procent is in handen van de Franse oliemaat schappij Total. Welke gevolgen de sancties hebben voor de Zeeuwse raffinaderij is nog onduidelijk. Russische energiebedrijven als Gazprom, Rosneft, Novatek en Lu- keoil lijden door de nieuwe en eerder genomen sancties in elk ge val forse verliezen op de aandelen- beurzen. Het aandeel Lukeoil is 6 procent gedaald. De topman van Lukeoil, Vagit Alekperov, zei drie weken geleden dat alle Russische energiebedrijven zijn afgewaar deerd, wat hun kredietwaardig- heid heeft aangetast. Lukeoil was gedwongen een Europese obliga- j tielening - zogeheten Eurobonds - uit te stellen naar het eind van dit jaar. Tegen die tijd is de ran king van Lukeoil mogelijk hoger en kan het bedrijf goedkoper lang- lopende leningen financieren. In april maakte energiebedrijf Del ta bekend dat het groene stroom gaat afnemen van het Gemi- ni-park, dat energie voor bijna 800.000 huishoudens kan produ ceren. Daarmee wordt het energie bedrijf één van de grootste leve ranciers van Nederlandse wind energie. Na Delta pikt nu ook de Bow Terminal in de haven van Vlissingen een graantje mee van het grootste Nederlandse offsho- re-windenergieproject. De Bow Terminal zal 75 van de fundaties voor de windmolens opslaan en verschepen naar de bouwlocatie. Voor het in 2010 opgerichte Vlis- singse bedrijf is dit het 25ste ener- giegerelateerde project, maar het eerste voor de Nederlandse offsho- re-windindustrie. De Bow Termi nal verlengt dit jaar de kade met 175 naar 525 meter. Die ruimte is nodig voor de groeiende activitei ten voor de offshore. De Bow Ter minal aan de Westhofhaven is ei gendom van de Kloosterboer Groep. Allereerst vragen de SP-Kamerle- den Renske Leijten en Henk van Gerven wat de minister ervan vindt dat het ADRZ patiënten doorverwijst naar het Amphia Zie kenhuis in Breda en niet naar ZorgSaam in Terneuzen. Schip pers mag ook uitzoeken hoeveel wordt doorverwezen van de ADRZ in Zierikzee naar privékli- nieken zoals de Victoriakliniek. De SP wil de cijfers zien over de afgelopen vijf jaar. Ook wil de fractie weten of het klopt dat spe cialisten naar hun eigen privékli- niek verwijzen. De socialisten vra gen Schippers of ze het wenselijk vindt dat, als de plannen door gaan, op Walcheren een 'maan dag tot vrijdag'-ziekenhuis over blijft met alleen poliklinische zorg. De SP wil dat Schippers de toekomstvisie van zorgverzeke raar CZ voor de Zeeuwse zieken huiszorg naar de Kamer stuurt. Verder wordt gevraagd naar de consequenties voor het personeel. De moeizame exploi tatie van de Zeeuw se ziekenhuizen raakt alle hoeken van de provincie. Na de terug trekkende beweging van het Admiraal De Ruyter Zieken huis op Walcheren dreigt ZorgSaam nu uit Hulst te ver dwijnen. Het zal in elk geval heel lastig worden om de Kli niek Hulst, waar patiënten lich te verpleegkundige zorg kun nen krijgen, open te houden. In Hulst en omgeving gebeurt het zelfde als op Walcheren. De streekbewoners vinden het maar niets als er geen zieken huis of kliniek naast de deur is. Die zorg is te begrijpen. Maar de voortgaande specialisatie en de concurrentie in de gezond heidszorg vragen veel van de Zeeuwse ziekenhuizen. Het is heel comfortabel dat ADRZ en ZorgSaam 'filialen' hebben, maar uiteindelijk is de kwaliteit en de continuïteit van de Zeeuwse gezondheids zorg veel belangrijker dan de spreiding van de bedden over verschillende locaties. De triënnale is een festival met buitenexposities, studiedagen, symposia, excursies, landschaps toneel en muziek. Steeds gaat het over parken en landschap. Dat wordt onder meer verbeeld met 61 vier meter brede foto's, waar van één van de stormvloedkering. De triënnale Lingezegen 2014 heeft als doel variatie en rijkdom van ons landschap te laten zien en de discussie over de toekomst van het Nederlands landschap aan te wakkeren. In het kader van de Landschaps triënnale wordt Ook gewerkt aan een muzikale canon van het Ne derlandse landschap. Singer-song writers, koren, fanfares of bands die geïnspireerd worden door het landschap, kunnen een filmpje of audio-opname insturen voor een YouTXibefilm-contest deze zomer. Winnaars worden uitgenodigd om op te treden tijdens het Festi val van het Landschap en maken kans met hun lied op radio of tele visie te komen. De triënnale duurt nog tot 21 sep tember. Belangstellenden kunnen op de website www.landschaps- triennale.nl zien hoe ze mee kun nen doen. De inzendingen - van alles mag: nieuwe en oude liede ren, ballades of woordloze sound scapes - worden bij elkaar op You- 1\ibe geplaatst. DONDERDAG 31 JULI 2014 foto Dirk-Jan Gjeltema door Frank Balkenende VLISSINGEN - Zeeland heeft steeds meer vingers in de pap bij het windenergiepark Gemini, dat 55 ki- lometèr ten noorden van Schier monnikoog zal worden aangelegd. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - De SP in de Tweede Ka mer heeft minister Edith Schippers (Volksgezondheid) opheldering ge vraagd over de onrust rondom de plannen van het Admiraal De Ruy- ter Ziekenhuis (ADRZ). NEELTJE JANS - De Oosterschel- de-stormvloedkering is opgeno men in de zogenaamde Landschaps triënnale die in het Park Linge- zegen tussen Arnhem en Nijmegen wordt gehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 57