Zit die deur nu echt op slot? Is het gas wel uit? Overmatig checken of 26 ZEELAND CONTROLEDWANG van checkgedrag wordt je alles wel veilig is, geeft juist een on- als er gebeurt als je honderd keer achter elkaar het woord 'melk' zegt. In het begin zie je daarbij nog direct een glas melk voor je, later wordt het een bijna beteke nisloze reeks klanken. Het ver vreemdende effect van dissociatie wordt in het algemeen als onaan genaam ervaren. Samenvattend kun je zeggen dat mensen die steeds controleren of iets goed ge beurd is, zich daar eerder slechter van gaan voelen dan beter. Onze kerder, en onwerkelijk. „Dat is nu een bewezen feit. Een bouwsteen in de behandeling van dwangstoornissen. We wisten na tuurlijk al dat het belangrijk was dat mensen met checkgedrag dat patroon doorbraken, maar nu is nog duidelijker hoe belangrijk dat is. De uitkomst van dit onderzoek kun je gebruiken om patiënten nog meer te motiveren om te stop pen met dit checkgedrag. Want je kunt zeggen: het is bewezen dat je er eigenlijk alleen maar onze kerder van wordt. Je zet grote stap pen als je dat checkgedrag weet te doorbreken." Over de manier waarop het onderzoek uitgevoerd is, zegt ze: „We hebben gezonde mensen handelingen laten herha len en gekeken wat er dan gebeur de. Alle vormen van herhalend ge drag, ook het herhalen van zin- fcfc We kunnen nu zeggen: alleen maar onzekerder niet goed vast zaten. Sleutelwoord in dit soort overwegingen is het woordje 'misschien'. Mensen die herhaaldelijk bepaalde zaken con troleren omdat er iets mis kan gaan, doen dat om zekerheid te krijgen. Uit het onderzoek van Karin Giele blijkt dat het tegen overgestelde gebeurt. Klinisch psy chologe Giele: „Ze worden er juist onzekerder van. Bovendien gaan ze zich een beetje onwerkelijk voelen: er treedt dissociatie op, het gevoel dat je niet meer hele maal jezelf bent." Bij dissociatie komt de betekenis die we aan dingen geven als het ware los van die dingen zelf. Zo- Onderzoek van Karin Giele uit Kloetinge werpt nieuw licht op de behandeling van dwangstoornis sen. De uit Kloetinge afkomstige psychologe is gepromoveerd op een onderzoek naar dwangmatig controlegedrag. Even checken of de deur echt wel op slot zit (en nog een keer, voor de zekerheid). Toch nog maar eens de handen wassen, want mis schien zijn ze niet helemaal schoon. Of de veters opnieuw strikken, omdat ze misschien wel Toch die veters nog maar eens strikken, foto Sabine Joosten/Hollandse Hoogte Nog even de handen naspoelen, je weet nooit, foto Jordi Huisman/Hollandse Hoogte Eén keer checken is I Karin Giele uit Kloetinge studeer de op de Universiteit in Utrecht af op checkdrang. allnon maar nnvolrorHor Karin Giele, klinisch psychologe V01110 00VO01. door Ondine van der Vleuten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 56