Borsele ruimt oude graven op algemene begraafplaats Ovezande effeweg.nl 24 BEVELANDEN en THOLEN Zeeuwse sieraden inspireren; van eigentijdse ontwerpen tot de Orde van de Zeeuwse Knoop. Orde van Knoop in oprichting BRUINISSE - Het is een sieraad met een verhaal. Een 'Zeeuws pronk- stikje', maar dan eigentijds vorm gegeven. Esmeralda Kreuk uit Bruinisse ontwierp de Zeeuwse water-keer-ring. „Het is zo leuk om iets te maken waarmee je Zee land weergeeft." In de ring zijn onder meer een paartje in klederdracht op de dijk, een kitesurfer, de Dikke Toren in Zierikzee, de Lange Jan in Middel burg en de Zeelandbrug ver werkt. Aan de binnenkant prijken het Zeeuws wapen en de Zeeuw se wapenspreuk Luctor et Emer- go. „Ik vond dat mooi om over te brengen. Je draagt zo'n ring in goede en in slechte tijden. In moeilijke tijden kun je misschien om je heen kijken en zien hoe mooi het is op de plek waar je woont." Kreuk (33) zelf is geen Zeeuwse van geboorte. Ze verhuisde op haar dertiende vanuit Krimpen aan de IJssel naar Bruinisse. Ze volgde de edelsmidvakschool in Schoonhoven en werkte jaren bij juweliers, onder meer in Ridder kerk. Eenmaal terug in Bruinisse begon ze vier jaar geleden haar ei gen Esmeralda Sieraden Atelier in het vissersdorp. Sindsdien heeft ze vele Zeeuwsgetinte sieraden ge maakt. „Eigentijdse ontwerpen met een oud Zeeuws element er in verwerkt." Recent nog ont wierp ze het sieraad voor Miss Visserij 2014, dat tijdens de Bruse Visserijdagen werd onthuld. Jaar lijks zal ze met een nieuw ont werp op de proppen komen. „Zo dat niet alleen de Miss maar ook het sieraad een verrassing wordt." Haar atelier biedt een mix van ei gen ontwerpen met sieraden die uit andere ateliercollecties ko men. Geen dertien in een dozijn, maar wel een breed aanbod om als kleine ondernemer het hoofd boven water te kunnen houden. „Commercie mét gevoel. Want dat is voor mij het belangrijkste", licht Kreuk haar drijfVeer toe. Ze ontwerpt en maakt onder meer trouwringen en gedenksieraden. „Een sieraad is een stukje emotie. Daar wil ik aandacht aan beste den. Negen van de tien keer koop je niet zomaar een sieraad", ver wijst ze naar mijlpalen als jubilea, huwelijken en verjaardagen. „Maar het kan ook om trieste din gen gaan. Zoals een weduwe die iets met de trouwringen wil doen. Ik vind het heel belangrijk om naar klanten te luisteren. Voor mij is een sieraad het over brengen van gevoel en emotie. Daar is, merk ik, ook behoefte aan." Haar water-keer-ring vertelt zijn eigen verhaal. Over de dijken en de kering die maken dat 'we in Zeeland kunnen leven zoals het nu is." Met kitesurfers, windmo lens en vuurtorens. Voor meer informatie: www.zeeuwsering.nl en www.esmeraldasieradenatelier.nl. MIDDELBURG - Een bezoek aan mu seum Fondation Beyeler in Basel inspireerde Trude de Reij uit Mid delburg om zich in de Zeeuwse knoop te verdiepen. Met als doel kennis over Zeeuwse streeksiera- den te delen, is zij nu bezig met de oprichting van de 'Orde van de Zeeuwse Knoop'. Die orde (een naam 'met een knip oog') moet een netwerk worden van mensen die kennis hebben over de Zeeuwse knoop of andere streeksieraden. Het netwerk is daarnaast bedoeld voor mensen die de traditionele Zeeuwse siera den op één of andere manier een warm hart toedragen, schrijft De Reij op haar gastblog op de websi te van de Zeeuwse Bibliotheek: „De enige 'plichten' die je hebt zijn het op feest- en hoogtijdagen dragen van een Zeeuws sieraad. En je kennis en enthousiasme de len met iedereen die dat wil." Want ondanks dat De Reij in een halfjaar tijd heel veel nieuwe in formatie wist los te peuteren bij kenners uit heel Europa, is haar zoektocht naar vooral de vroege oorsprong van de Zeeuwse knoop niet helemaal af. Het is een ver haal met een 'open einde', zoals zij het zelf formuleert. Haar wens om meer te weten te komen over dat 'typisch Zeeuwse' object ont stond toen zij in dat museum een boek zag dat uitgegeven was door de staatsmusea van Berlijn. De drie zilveren knopen op de cover van dat boek deden haar sterk aan de Zeeuwse knoop denken. Een maal thuis begon ze haar onder zoek, waarvoor ze onder meer te rade ging bij de Zeeuwse streek- sieradenkenner Piet Minderhoud en de Britse expert Jane Perry. Ze correspondeerde met diverse Eu ropese musea en zette haar bevin dingen op een rij. Waaronder de oorsprong van het basisontwerp (spinnetjes) en mogelijke sporen waarlangs het knoopje naar Ne derland heeft kunnen 'rollen'. Via blog en Orde van de Zeeuwse Knoop hoopt ze dat zich mensen melden die nieuw licht op het on derwerp kunnen werpen. Meer in- fo:Ordezeeuwseknop@zeelandnet .nl Het gaat om de graven in afdeling A, voor het smeedijzeren kruis. Deze graven zijn uitgegeven tus sen 1921 en 1984. Zowel de wette lijke grafrust als de uitgifteter mijn zijn volgens de gemeente Borsele al geruime tijd verstre ken. De vrijkomende ruimte biedt plaats aan ongeveer 86 nieuwe gra ven. Hierdoor komt begraafcapaci- teit beschikbaar voor dertien jaar. Het gemeentebestuur wil betrok kenen zoveel mogelijk persoon lijk informeren. Omdat niet alle namen en adressen van nabestaan den bekend zijn in de gemeentelij ke administratie, levert dit proble men op. Om zo veel mogelijk mensen te informeren komt daarom op het informatiebord op de begraaf plaats en op de gemeentelijke website een publicatie. Bij de graven komt een verwij zingsbordje. De gemeente is ver plicht betrokkenen minimaal een jaar voor de daadwerkelijke rui ming te informeren. De grafmo numenten zijn na het verstrijken van de uitgiftetermijn eigendom van de gemeente. Nabestaanden mogen de grafstenen ophalen. Be langstellenden voor een monu ment moeten dit voor 1 juli 2015 aan de beheerder van het kerkhof laten weten. De grafstenen die niet zijn opge haald, worden in opdracht van de gemeente verwijderd en vernie tigd. Bij het ruimen worden de stoffelij ke resten opgegraven en herbegra ven in een verzamelgraf op de be graafplaats. Op dit verzamelgraf komt een gedenkteken met de na men van de overledenen. Boek nu: www.effeweg.nl of bel 0529 46 96 67 met water-keer-nng Pronken door Esme Soesman Esmeralda Kreuk met de door haar ontworpen water-keer-ring in een stoere en een elegante uitvoering foto Ronald den Dekker door Frank van Cooten OVEZANDE - Op de algemene be graafplaats in Ovezande worden in het najaar van 2015 een aantal oude graven geruimd. Ook supervoordelige stedentrips mogelijk naar: Parijs Londen Praag Kopenhagen Antwerpen 4 daagse busreis V.A. Vertrek: 17 aug Inclusief: 3 hotelovernachtingen, 3x ontbijtbuffet en vervoer per luxe touringcar U verblijft in een 3* hotel, de kamers zijn voorzien van douche en toilet. Het hotel beschikt over een lift. Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en per persoon o.b.v. boeking van 2 personen. Exclusief excursie- en entreegelden en €18.- reserveringskosten per boeking.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 54