Pieterburen Ecomare A Seal Westvoorne OM in cassatie bij Hoge Raad in zaak Checkpoint Goed oogstjaar appels en peren verwacht Ziek zielig HALVE PRIJS Alle merken DELSCHER ZEELAND 23 commentaar Bijna 300 banen minder in de Zeeuwse zorg m Slechts èèn week Start: 1971 Waarom: In beginjaren, strijd om vervuilde leefomgeving van de zeehond onder de aandacht van het publiek te brengen. Inkomsten: van 30.000 dona teurs, entreegelden (een kleine 100.000 bezoekers) en legaten. Doel: Opvang van dieren uit heel Nederland met uitzondering deel N-Hollandse kust en Texel. Educa- Start: 1952, als onderdeel museum Waarom: Bewustwording van ecologische waarde van de zee hond, vermeerdering kennis om trent zeehond. Gerrit de Haan, conservator Texels museum, zag het aantal zeehonden sterk afne men. Zeehonden werden destijds nog bejaagd. Inkomsten: Entreegelden mu seum Ecomare, donateurs. Op tie. Pieterburen staat open voor in dividuele bezoekers, (groeps)ar- rangementen, bedrijfsuitjes, on derwijseducatie, schoolreisjes. Sa menwerking met universiteiten en onderzoeksinstituten over de gehele wereld en vooraanstaande wetenschappers in Nederland. Uit wisseling gegevens. Opvang: circa 650 dieren per jaar. www.zeehondencreche.nl vang is onderdeel van museum. Doel: Natuureducatie. Met Imares (Universiteit Utrecht) en Nioz worden wetenschappelijke gege vens uitgewisseld. Opvang: Jarenlang 30, 35. Laatste paar jaar richting de honderd. Werkgebied: alle zeehonden op Texel en van het Noordzeekanaal tot aan de Afsluitdijk. www.ecomare.nl Start: 25 juli 2014 Waarom: in zuidwestelijk Neder land was geen opvang. Inkomsten: uit eigen activiteiten (winkel), schenkingen, donaties. Budget: circa drie ton per jaar. Doel: opvang gestrande zeehond- achtigen in nood; toonaangevend centrum ten behoeve van de zorg, educatie en voorlichting; toeris tische trekpleister realiseren in sa menwerking niet visserij, Rijks waterstaat (De Blauwe Rijn), KNRM en gemeente Goeree- Overflakkee; wetenschappelijk (niet-invasief) werk aan gestran de zeezoogdieren. Werkgebied: Zeeland, Zuid- en Noord-Holland; kust vanaf de Bel gische grens tot aan het Noordzee kanaal, nabij de geboortegronden. Opvang: 24 vanaf volgende week. Uitbreiding tot maximaal 124. www.aseal.nl Start; Streefdatum herfst 2014. Eind februari, begin maart 2014 is een burgerinitiatief ontstaan, met als trekker Tanya Huizer (Milieu kunde Wageningen Universiteit). Westvoorne is een werknaam. Suggesties voor een naam kunt u mailen naar info@zeehondencrechewestvoorne.nl Waarom: Passie voor de kust en de zee en al wat daarin leeft. Gedroomde inkomsten: Steun van het bedrijfsleven en bewo ners, crowdfunding. Doel: Educatief centrum over de Voordelta en de Voornse Duinen, Ecomare Zuid-Holland. Combinatie van functies: zeedie- renopvang, horeca en misschien zorg, kunst, educatie en onder zoek. Opvang: nog onduidelijk hoeveel opvangplekken er komen. www.zeehondencrechewestvoorne.nl Het Gerechtshof Amsterdam ver klaarde het OM in de strafzaak twee weken geleden niet ontvan kelijk. Het Haagse Hof kwam eer der al tot die slotsom. Woordvoer der Mirjam Lucassen van het res sortsparket sluit niet uit dat het OM de komende maanden alsnog een punt zet achter de strafvervol ging. Volgens haar is meer tijd no dig om het arrest van het gerechts hof te bestuderen op verdere aan knopingspunten. Checkpoint-advocaat André Bec kers hoopt stilletjes dat het daar dan ook bij blijft en het OM 'een ander proefkonijn zoekt'. De zaak speelt al sinds 2007. Staakt het OM deze strijd, dan begint het he le circus opnieuw, maar dan in de ontnemingszaak waarin het OM beslag heeft gelegd op eigendom men van eigenaar Meddie Wil- lemsen (62). Beckers zegt niet de indruk te hebben dat het OM de kwestie doelbewust zou vertra gen, omwille van het huidige poli tiek beleid. De oogstraming komt uit op 350 miljoen kilo appels en 336 mil joen kilo peren. Ten opzichte van vorig jaar komt dit neer op een 12 procent grotere appeloogst en is de productie van peren naar ver wachting 3 procent groter. De ra ming van het belangrijkste appel ras Elstar valt 13 procent hoger uit in vergelijking met 2013. Van het ras Jonagold wordt naar verwach ting 9 procent meer geplukt. Bij bijna alle appelrassen is de oogst hoger geraamd dan een jaar terug. Uitzondering is Rubens, met een 13 procent lagere oogst. Het areaal daarvan is gekrompen. De oogst van Conference - goed voor bijna 80 procent van de Ne derlandse peren - wordt geschat op 265 miljoen kilo; 4 procent meer dan in 2013. Zowel het op pervlak als de productie per hecta re is groter. Het zal wel liggen aan de vermeende aaibaarheid van de zeehond. En wel licht aan de tijd waarin het dier ernstig werd bedreigd. Hoe dan ook, zieke en zielige exemplaren maken nog veel emotie los. Dat de zeehond in middels floreert in de Neder landse wateren, verandert niets. De zorg voor het roofdier gaat zo ver dat er twee opvang centra bij komen. In Stellen dam liggen de bassins van A Seal en in Oostvoorne zijn plannen voor een crèche. Het is prettig dat de aangespoel de beesten niet meer helemaal naar Pieterburen of Texel hoe ven te worden gebracht. Maar twee nieuwe crèches op een steenworp afstand van elkaar is overdreven. Behalve liefde voor de dieren lijken hier eco nomische motieven mee te spe len. Dat moet kunnen. Vergele ken met allerlei huisdieren en met dieren in de bio-industrie heeft de zeehond, zelfs als hij ziek en zielig is, hier een rond uit vorstelijk bestaan. De daling van het aantal mede werkers heeft effect op de gemid delde leeftijd van het personeel. Momenteel ligt de gemiddelde leeftijd van medewerkers in zorg en welzijn op 44 jaar. In 2009 was dat nog gemiddeld 42 jaar. Het aandeel 55-plussers neemt ge staag toe, van twintig procent in 2013 naar tweeëntwintig in 2014. De deeltijdfactor is in Zeeland 0,62; landelijk 0,65. Het meren deel van de Zeeuwse werknemers (ruim 10.800) werkt in de verple ging, verzorging en thuiszorg en is van het vrouwelijk geslacht (89 procent). Het aantal vacatures trekt weer wat aan. Op de vacatu resite ZZ.nl zijn er 45 meer dan vorig jaar. WOENSDAG 30 JULI 2014 Uitzetten van weer aangesterkte zeehonden, foto Jacco Klamer HH door Marcel Modde AMSTERDAM - Het Openbaar Minis terie gaat in voorlopige cassatie bij de Hoge Raad in de strafzaak van de Terneuzense coffeeshop Check point. OUDELANDE - De Nederlandse ap pel- en perenoogst zal dit jaar goed zijn. De eerste pluk wordt twee weken eerder verwacht dan gemiddeld, vergeleken met 2013 zelfs vier weken eerder. De oogst kwam toen laat op gang door het koude voorjaar. Dit jaar zal daarom sprake zijn van een langer verkoop seizoen, meldt brancheorganisatie GroentenFruit Huis. Grote Markt 11-13, Goes 0113 227607 www.delscher.nl VLISSINGEN - In een jaar tijd is het aantal medewerkers in de Zeeuwse zorg- en welzijnssector met 700 af genomen van 23.700 in 2013 naar ruim 23.000 in 2014, oftewel met 2,95 procent. Landelijk is hetzelfde beeld te zien. Het aantal volledige banen in de Zeeuwse zorg- en wel zijnssector is gedaald met bijna 300.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 53