Zeven dagen per week een schoon strand Hosternokke levert vierluik op voor website 'Het geluid van Zeeland' I! 24 SCHOUWEN-DUIVELAND De kermis van Zierikzee trekt ander publiek dan die van Renesse. Op de kermis is de crisis ook nog niet over. Nieuwe studentenhuisvesting UCR MIDZOMER- NACHTMARKT Omgerekend in gewicht kom je per dag uit op 60 ton aan blikjes, flesjes, kapotte strandstoelen en volle babyluiers, rekent Harry Da- vidse van de gemeente Schou- wen-Duiveland even snel uit, Om dat allemaal weg te halen gaat iedere dag een ploeg van ge middeld zes man op stap. Daar naast loopt overdag een groep mensen aflral te prikken. Schouwen-Duiveland heeft 21 ki lometer strand. Dat wordt schoon- gehouden met groot materieel. Zware tractoren met daar achter een beachcleaner (een strandzeef) of een hark om zeewier en wrak hout op te ruimen. Een shovel om de strandovergangen zandvrij te maken zodat mensen met een rolstoel of bolderkar er langs kun nen en een tractor met daarachter een kar om de volle vuilniszak ken uit de prullenbakken op te ruimen. De beachcleaner zeeft alle vuil uit het zand. Flessen, blikjes, verge ten schepjes. Normaal gesproken doet Jaap van den Broek dat 's och tends vroeg, maar voor de gelegen heid nu een keer 's avonds. Hij rijdt voorzichtig tussen de spelen de kinderen door. „Ik had net al een paar slippertjes van een Duits meisje in de zeef', zegt hij. Daarmee wordt gelijk dui delijk waarom hij een leeg strand prefereert. Het is soms turen wat er ligt. Is het paardenpoep, een hoopje zand of een vergeten em mertje? Helemaal leeg zijn de stranden in het hoogseizoen nooit, grijnzen de mannen van de Groencombina- tie. „We zien ze regelmatig liggen hoor, de verliefde stelletjes. Daar rijden we maar omheen. Ze heb ben toch geen oog voor ons." De gemeente probeert de mensen steeds weer te bewegen de troep op te ruimen. Toch wordt er zelf ook fors op ingezet. „De stranden zijn nog steeds onze belangrijkste trekker", zegt wethouder Jacqueli ne van Burg. „En door dit alle maal te doen hopen we natuurlijk dat mensen op ons gaan stem men bij de verkiezing van het Schoonste strand van Nederland." RENESSE - „De meeste exploitan ten komen graag in Zierikzee. Daar heb je elke dag nieuwe men sen en er is ook jeugd uit de stad zelf. In Renesse is het wat druk ker, maar dat zijn toch telkens de zelfde campinggasten." Maurice Verbraak (49) van het Roosendaalse bureau No Hou Ker missen Weekmarkten organi seert al enkele jaren de kermissen van Renesse en Zierikzee. Hij doet dat in opdracht van de ge meente. „Bij achttien in totaal, bijna allemaal in Brabant. Ge meenten houden zelf de regie. Ik voer uit wat zij willen." Op Schouwen-Duiveland heeft Verbraak de meeste vrijheid. „Ik zorg dat de kermis hier ieder jaar 48.000 euro oplevert en voor de rest regel ik alles. Ik plaats adver tenties voor inschrijvingen en ik gun de standplaatsen. Verder doe ik alle administratief werk en ik zit om de tafel met politie en brandweer. Uiteindelijk doe ik een voordracht en drukken B en W op de knop. Dit is de enige ge meente die zo werkt. Bij de ande re krijg ik een vaste vergoeding." Die Schouwse manier van wer ken geeft Verbraak veel vrijheid. Hij zou exploitanten tegen elkaar kunnen uitspelen en zo veel geld opstrijken. „Alleen werkt het niet zo," zegt Verbraak, „want dan weet ik dat die exploitant zijn geld niet kan verdienen en vol gend jaar niet terugkomt. Het gaat ook niet alleen om de centen. Ik wil ook kwaliteit neerzetten en dus kies ik voor de gulden mid denweg." De organisator houdt daarbij reke ning met de wensen van de ge meente. „Schouwen-Duiveland wil geen geluidsoverlast, heeft ei sen op het gebied van openingstij den en wil een aantrekkelijke ker mis met betaalbare ritprijzen. Met de aanleg van het Hatfield- park voor de salonwagens heeft de gemeente ook wat terug geïn vesteerd. De exploitanten waarde ren dat." Een louter nostalgische kermis in Zierikzee, waar al drie jaar over wordt gesproken, wil Verbraak best organiseren. „Maar Zijn twijfel ontstond door heftige reacties van mensen die moeite hebben met dit woord omdat het als 'bastaardvloek' zou zijn. De steun echter was veel groter. Van der Veken besloot dan toch maar 'Hosternokke' onderdeel te ma ken van zijn zoektocht naar 'Het geluid van Zeeland'. Het resultaat is er nu: een vierluik op de websi te hetgeluidvanzeelandnï) met daarin een geluidenmatrix, een filmstrip en twee geluidcartoons. Aan het project is meegewerkt door 49 mensen (2 tot 76 jaar) uit Zeeland, Brabant, Utrecht en Zuid- en Noord-Holland. „Van elke deelnemer zijn 3 of 4 uitspraken opgenomen en even zoveel foto's gemaakt. Dat bete kende een hoop montagewerk, maar het Hosternokke-geluiden- vierluik is er nu", zegt Van der Veken. Eén van de vele leuke reac ties die hij ontving, kwam van een man uit Noord-Holland die B en W moeten zich dan wel reali seren dat zo'n kermis niets op brengt. Dat geldt ook voor het idee de kermis uit het centrum te halen. Dat is de doodsteek, net zo als dat voor de markt zou zijn." WISSELING VAN DE WACHT zijn werkmaatschappij Horster- nokke BV heeft genoemd omdat zijn moeder dit altijd zei. Van der Veken: „De opnamen zijn op verschillende manieren tot stand gekomen. Mensen hebben zelf opnamen ingestuurd. Remco van Schellen van Omroep Zee land stuurde enkele opnamen van mensen die bij hem in een radio uitzending het woord hadden uit gesproken. Een aantal mensen is in mijn studio in Noordgouwe ge weest en bij de opnamemiddag in Goes kwamen er 35 mensen langs. Nu het met één woord is ge lukt, hoop ik meer te gaan doen met het Zeeuwse dialect." MIDDELBURG - Het voormalige ver zorgingshuis Sint Willibrord in Middelburg wordt definitief ver bouwd tot studentenhuis voor studenten van het University Col lege Roosevelt. Er komen tachtig studentenkamers in. Beheer en verhuur worden verzorgd door Villex. Dat bedrijf neemt ook de overige studentenhuisvesting over in de complexen Roggeveen, Koestraat en Bagijnhof. Woning corporatie Woongoed stopt met dat werk. MORGEN 1 AUGUSTUS BOULEVARD VLISSINGEN 'Publiek Zierikzee wisselt' door Melita lanting RENESSE - Op een drukke zomer dag wordt veertig kuub afval van de Schouwen-Duivelandse stran den gehaald. Dat zijn een vrachtwa gen en daarachter een aanhanger vol. Zeven dagen in de week, ne gen weken lang bij mooi strand weer. Schouwen-Duiveland inves teert veel in schone stran den. De stranden zijn de grootste trekker. door Ton van den Nouweland door Ali Pankow NOORDGOUWE - 'Hosternokke waar begin ik aan?' was ongeveer de ge dachte van geluidsontwerper Ro ger van der Veken uit Noordgouwe toen hij zijn idee: 'Het geluid van veel mensen die Hosternokke! zeg gen' had gelanceerd. De kermis van Renesse sloot gis teravond en wordt vandaag afge broken. Zaterdag begint de kermis van Zie rikzee, die 24 attracties telt en tot en met 7 augustus duurt. Ook op 'camping' Hatfieldpark is het wisseling van de wacht. Een aantal exploitanten vertrekt naar Middelburg. Hun plaatsen worden ingenomen door collega' s die al leen Zierikzee 'doen'. De ritprijzen op het eiland liggen vast. Kinderattracties 1,50 euro en de rest 2 tot maximaal 2,50 per rit. Alleen de Booster mag 5 euro vragen vanwege de beperkte capa citeit van 16 personen. Ter vergelijking: in de Breakdance kunnen 50 mensen tegelijk zitten. VAN 1 9.00-01 .OO UUR I oMOOJOUuRJ Jaap van den Broek rijdt met zijn beachcleaner tussen de spelende kinde ren door over het strand, foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 50