Worsteling tot overleven van visserijsector in beeld gebracht Kijkje achter voordeur blijft al 15 jaar boeien UIT 9 ensen, Vis en Plaats is de titel van de fotoexpositie die van 3 tot en met 30 augustus te zien is in De Drukkerij in Middelburg. De wer ken zijn van de hand van de Engelse fotojour nalist Vince Bevan. De expositie maakt deel uit van het door de EU gefinancierde project GIFS, betreffende geografie van de kustvisse rij en duurzaamheid. Het project moet aanto nen hoe belangrijk kustvisserij is voor de vis sers en de steden en dorpen waar ze wonen. Vince Bevan is freelance fotograaf in het En gelse Bristol. Hij is werkzaam als fotojourna list. Zijn foto's zijn wereldwijd gepubliceerd in talloze kranten, tijdschriften en boeken. Met de tentoonstelling 'Mensen, Vis en Plaats' brengt hij op aangrijpende wijze in beeld hoe de visserijsector worstelt om te overleven in een wereld van groeiende regel geving en vangstbeperkingen. De foto's ge ven echter ook een impressie van de moge lijkheden voor duurzame kustontwikkeling door mensen aan plaatsen te koppelen met lokale vis en schaal- en schelpdieren. On danks alle problemen blijft de kustvisserij bijdragen aan het karakter en de identiteit van kustplaatsen, wat zowel inwoners als toe risten ten goede komt. De gemeente Middelburg doet mee met het GIFS-project wegens de betrokkenheid met de Arnemuidse visserijvloot. 115 jaar gonst en bruist het in Middelburg op de eerste zondag van de maand met de Kunst- en Cultuurroute. Zo ook zondag 3 augustus. Dan wordt de route gecombineerd met een kunstmarkt op het Ab dijplein. De route begon in 1999 met nog geen handvol deelnemers. Inmiddels zetten veertig galeries, ateliers en mu sea elke eerste zondag van de maand hun deuren open. Be zoekers worden onthaald in een laagdrempelige, rustige sfeer op een keur aan technie ken, kunststijlen, kunstuitin gen en nieuwe trends. Kenmerkend voor de Kunst- en Cultuurroute Middelburg is dat het bijna elke maand om een ander thema draait. Bijvoor beeld: Poëzie, de smaak van kunst, kind en kunst, muziek van klassiek tot modern, boe kenmarkt en kunst in de open lucht. Volgens organisatielid Hanny Mallekote gelden diver se predikaten voor deze route: de langste, de meest frequente, de meest compacte en de meest gewaardeerde route. Om het 15-jarig bestaan van de route op gepaste wijze te vieren stelt de Provincie Zeeland de klooster gangen en crypten van de Ab dij ter beschikking voor de over zichtsexpositie 'Kunstcarrou sel'. De tentoonstelling is tot en met 10 augustus open voor pu bliek op woensdag van 13.00 - 17.00 uur en donderdag en vrij dag van 11.00 -17.00 uur. De Kunst- en Cultuurroute zon dag 3 augustus is geopend van 13.00 tot 17.00 uur. Meer info: www.kunstroutemiddelburg.nl nie Nr.5, op. 47,d-mineur). Het JON bestaat al sinds 1959 als hét landelijk symfonieorkest voor jonge excellerende musici onder de 20 jaar. Voor hen biedt het JOn- een belangrijke leerschool voor or- kestspel. Meespelen in dit orkest blijkt voor veel leden een belangrijke prikkel te zijn om voor een toe komst zal beroepsmusicus te kie zen. Maar ook voor wie die ambi tie niet hebben, biedt het JON een rijke ervaring om in een or kest te spelen. Leon Westerweel (18) uit 's-Gra- venpolder had de stimulans van het JON niet nodig. Hij wist eigen lijk op 9-jarige leeftijd al dat hij beroepsmusicus wilde worden, maar hij is wel heel blij met de mooie praktijkervaring die dit jeugdorkest hem biedt. Zo voert de huidige zomertour van het JON hem deze week door Duits land en Oostenrijk. Vanavond treedt het orkest op in Tatzmann- dorf, morgen in Wenen en zon dag dus in Veere. „Het Jeugdorkest Nederland is goed met mijn school te combine ren, omdat het in de vakanties re peteert en concerten geeft. Dit is echt een op een heel hoog niveau spelend orkest en met een mooie tournee door binnen- en buiten land en met het slotconcert in het Concertgebouw in Amsterdam", zegt Westerweel. Hij speelt op een Marigaux semi-automatique en sinds kort ook op een Engelse hoorn (althobo). Zijn vader speelde klarinet en sti muleerde zijn zoon ook een in strument te gaan bespelen. „Ik was toen 9 jaar en koos voor hobo vanwege de klank, maar omdat ik het zo'n mooi instrument op zich vond. Het leuke was dat ik direct met een echte hobo kon begin nen. Niet met een kleine uitvoe ring zoals bij sommige andere in strumenten." Leons talent manifesteerde zich al snel. Hij werd na drie jaar les ge selecteerd voor de Zeeuwse Jong Talentenopleiding en daarna volg de zijn toelating tot de Young Mu sicians Academy (YMA) aan het Fontys Conservatorium in Til burg. Sinds september 2013 volgt hij de vooropleiding klassiek ho bo aan het Conservatorium Co- darts met als docenten Aisling Ca sey en Maarten Dekkers. „Een kwestie van goed combineren, want nu staat ook het havo-eind examen voor de deur, waarna ik naar het conservatorium wil. Het is druk, maar als iets heel leuk is en je graag wilt, lukt dat best." main'), van Antonin Dvorak (Cel loconcert, op. 104, b-mineur) en van Dmitri Sjostakovitsj (Symfo- DONDERDAG 31 JULI 2014 Foto van Vince Bevan over de kustvisserij. Fotoexpositie, 3 tot en met 30 augustus, De Drukkerij, Markt 51, Middelburg, musici tot keus Blik in de expositie 'Kunstcarrousel' in de crypte van de Abdij. Leon Westerweel, 1e hoboïst in het JON. Pieter Wispelwey (cello) is solist bij het JON. In het Jeugdorkest Neder land (JON) spelen circa 85 getalenteerde jongeren af komstig uit het gehele land. Zondag 3 augustus, Grote Kerk, Veere, 15.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 45