Dode bij grap met stortbak Ebola deed Nederland speciale tenten bestellen Zelfs het CDA zal Lingo nu niet meer redden IN HET NIEUWS 3 RTL maakt weer pestprogramma ISSELBURG - Een 34-jarige man uit het Duitse Isselburg, net over de grens bij Dinxperlo, is gister avond om het leven gekomen bij een ludieke waterstunt. De man werd op een stuk land ge troffen door een laadbak, gevuld met 2.000 liter water, die van 6 meter hoogte naar beneden kwam. De Duitser was met andere leden van zijn kegelclub bezig met het uitvoeren van een zogeheten cold water challenge. Daarbij dagen ver enigingen elkaar uit zo ludiek mo gelijk een koude douche te ne men. Volgens Duitse media gaat het om een trend. Deelnemers filmen hun koudwateractie en zetten die op internet. Het plan was met een verreiker 2.000 liter water van 6 meter hoogte uit te storten over veer tien mannen die aan een biertafel zaten. Toen het voertuig in posi tie werd gemanoeuvreerd, kiepte het om en sloeg de laadbak op de tafel. Daarbij kwam de 34-jarige om het leven en raakten vijf anderen zwaar gewond. De overige men sen 'aan tafel kwamen met de schrik vrij. De politie onderzoekt of sprake is van dood door schuld. HILVERSUM - RTL5 werkt weer aan een programma over pesten. Het zoekt daarvoor online naar kandi daten. RTL5 richt zich dit keer op cyberpesten: treiteren via inter net en sociale media. RTL5 maakte afgelopen voorjaar ook een programma over pesten, Project P, maar dat was zo omstre den dat de uitzending na vier afle veringen werd gestaakt. De gepes te leerlingen kregen een verbor gen camera mee om pestgedrag stiekem te filmen. Een aantal scholen was onaangenaam ver rast en was bang dat de pesters, ondanks het blurren van gezich ten, herkenbaar zouden zijn. Ook zouden de makers te agressief zijn geweest toen ze de pesters confronteerden met hun gedrag. HELMOND - Juli 2008. Een huisarts belt een internist in het Brabant se Elkerliek ziekenhuis. Een 41-ja- rige patiënte is met hoge koorts te ruggekeerd uit Oeganda. Zijn eer ste logische gedachte is 'malaria', maar de vrouw wordt zieker en zieker. Uiteindelijk gaat ze met een gestripte ambulance - om ap paratuur niet te besmetten- naar een ziekenhuis waar ze in isolatie komt. Dan vinden laboratoria de boosdoener: het marburgvirus, het zusje van ebola. Het kan dus, dat ebola in Neder land wordt geïmporteerd. „Maar reden tot bezorgdheid is er abso luut niet", zegt Roel Coutinho, ex-directeur van het centrum in- fectieziektebestrijding bij het RIVM. Hij beschrijft het geval in zijn boek 'De geplaagde mens'. De Nederlandse vrouw, die op va kantie een vleermuizengrot had bezocht, overleed na negen da gen. „Als artsen nu iemand met hoge koorts zien terugkeren uit West-Afrika, zullen ze óók aan ebola denken en eventueel isola tiemaatregelen treffen", zegt Cou tinho. De angst voor de ziekte is in Nederland door meer kennis verdwenen, stelt hij. Eind jaren ze ventig bereidde ons land zich nog voor op een uitbraak. „Er waren toen in Afrika ebola-epidemieën met hoge sterftecijfers en nie mand kende de bron van infec tie." Nederland schafte plastic iso latietenten aan om patiënten in te vervoeren of behandelen. In die tenten was de luchtdruk lager dan buiten. Zo konden ook door een scheurtje geen virussen ont snappen. Later bleek dat bescher mende kleding, masker en bril ook volstonden. „De tenten be landden bij het vuilnis." Vanaf eind september is het pro gramma niet langer iedere dag te zien op Nederland 2. Kijkers scha kelen te weinig in naar het door Lucille Werner gespresenteerde woordspelletje, meldt omroep AVROTROS. Mogelijk komt er volgend jaar nog wel een zomer- editie bij de NPO, of keert het te rug op een ander tijdstip. In 2006 werd al een serieuze po ging ondernomen om Lingo uit de lucht te halen, omdat de net coördinator iets hippers en jon- gers wilde. Liberale partijen von den dat amusementsprogramma's zoals Lingo niet op het publieke net thuishoorden, omdat die even goed bij de commerciëlen uitge zonden konden worden. De aan val leverde een storm van kritiek op, vooral van oudere kijkers die het woord- en balletjesspel tot hun dagelijks tijdverdrijf reken den. Zelfs toenmalig minister-presi dent lan Peter Balkenende brak een lans voor het voortbestaan van het programma. „Hoe graag zien wij niet presentatrice Lucille Werner", zei hij tijdens zijn weke lijkse persconferentie. Balkenen de 'voelde mee' met alle mensen die Lingo moesten gaan missen. Zijn partijgenoot Joop Atsma stel de boze vragen aan toenmalig mi nister van Cultuur, Maria van der Hoeven. Zo hoog lopen de emoties nu niet op. Tot een reddingsactie zal het niet komen, zegt een CDA-woord- voerster. CDA-Kamer4id Mona Keijzer voegt daar aan toe het 'jammer' te vinden dat het pro gramma verdwijnt op dagelijkse basis. „De spreuk 'dat staat niet op de kaart' staat toch in het ge heugen van meerdere generaties gegrift", laat ze weten. Maar veel verder wil ze niet gaan. Op 5 januari 1989 was de eerste af levering op tv, onder leiding van presentator Robert ten Brink. Sinds september 2005 is Lucille Werner het vaste gezicht. Zij zei gisteren te moeten wennen aan het einde van Lingo. „Een even tuele zomereditie van Lingo zie ik nu vooral als een nieuwe kans." DONDERDAG 31 JULI 2014 £23» ook al is kans klein door Sandra Donker DEN HAAG - Het doek valt mogelijk voor het legendarische spelletjes programma Lingo, nu nog dagelijks op de buis. Ditmaal zal het CDA vermoedelijk niet te hulp schieten om het programma te redden. Het programma lag in 2006 flink onder vuur. Met hulp van premier Balkenende bleef Lingo in de lucht. Nu AVROTROS de stekker uit de quiz trekt blijft het in politiek Den Haag opmerke lijk stil. I Lucille Werner moet nog wennen aan het idee. foto HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 3