I GEZOND 15 Lekker gaat voor gezond Zelfmoord en verband met crisis Borstamputatie iets veiliger dan controle N „Ineens was hun scheiding mijn pro- bleem, zo voelde het." In de zomervakanties wilden beide ouders met hun dochters op reis. Vaak gingen Kiki en haar zusje met hun vader naar Spanje en met hun moeder naar Frankrijk. „De eerste keer dat mijn vader ons na de scheiding mee op vakantie nam, hebben mijn zusje en ik alleen maar ge huild en waren we ziek van de heimwee naar onze moeder." Later ging het beter, maar het bleef moeilijk om een van de ouders drie weken lang te moeten missen. Geluk- 4 kig mochten ze af en toe bellen. BI Twee keer weggaan in de zomer fe had ook voordelen. Zo herinnert |f| Kiki zich die zomer dat ze vijf we- |j| ken achtereen weg was. „Eerst 9BB-.-' gingen we met mijn vader en stiefmoeder naar Spanje. Na lp drie weken kwamen mijn moe- der en stiefVader ons ophalen en zijn we met hen verder ge reisd. Ik vind het leuk om op vakantie te gaan; te lang in Nederland zijn vond ik maar saai." Dit jaar gaat Kiki alleen met haar moeder op vakantie, naar Portugal. Haar zusje gaat met haar vader mee. „Nu ik 18 ben, kan ik meer zelf beslissen", vindt ze. Zo heeft ze pas tegen haar vader gezegd dat ze alleen nog bij haar moeder wil wonen. Ze volgt nu de opleiding journalistiek aan de Hoge school Utrecht, dus het voelde 'kinderach tig' om steeds naar haar vader of moeder te móeten. „Dat vond mijn vader heel moei lijk, maar hij heeft het geaccepteerd." Bij Villa Pinedo vindt Kiki herkenning en begrip. „Het is heel fijn verhalen van ande ren te lezen. Dan denk ik: 'Dat heb ik ook altijd'. Of: 'Het kan ook erger'. De dingen waar ik mee zit, kan ik op het forum be spreken met mensen die hetzelfde hebben meegemaakt." Af en toe schrijft ze blogs voor de site, bijvoorbeeld over hoe ze om gaat met Moederdag of kerst, of over ande re zaken die in haar leven spelen. Zo kan ze andere kinderen weer helpen. Voor ouders heeft Villa Pinedo sinds kort de zesweekse onlineworkshop 'Voor alle gescheiden ouders - Leer kijken door de ogen van je kind'. Aan de hand van videofragmenten waarin kinderen vertellen over hun erva ringen, tips en oefeningen van gezinsthera peuten en het boek Aan alle gescheiden ouders van Pinedo, kunnen ouders leren wat scheiden betekent voor kinderen. Hoe gaan zij om met wonen in twee huizen of met de nieuwe partner van een ouder? „Kinderen van gescheiden ouders hebben vaker last van leerproblemen en depressies en moeite met vriendschappen en rela ties", weet Pinedo uit onderzoek. „Zeker bij vechtscheidingen. Denk dus in het be lang van je kind, voor nu en voor later." TIPS VOOR GESCHEIDEN OUDERS Vaak weten kinderen heel goed wat volwassenen anders zouden moeten doen DINSDAG 29 JULI 2014 Mensen die zeggen dat zij veel bezig zijn met hun gewicht lukt het vaak toch niet 'ongezond', dat wil zeggen calorierijk, voedsel te laten staan. Dat komt doordat 'lekker* een belangrij kere drijfveer is voor het kiezen voor een bepaald voedingsmiddel dan 'ge zond'. Dat concluderen Utrechtse on derzoekers uit een test bij twintig jon ge vrouwen met een gezond gewicht die aangaven op hun gewicht te let ten. Als zij moesten kiezen tussen een lekkere, maar calorierijke snack en een minder lekkere, calorierijke snack kozen zij slechts in één op de vijf ge vallen voor de caloriearme snack. Was er keuze tussen een calorierijke en even lekkere caloriearme snack, dan kozen zij in ongeveer de helft van de gevallen voor de calorierijke snack. Volgens de onderzoekers betekent dit dat we onze voedselkeuze in de eer ste plaats baseren op smaak en min der op 'gezond'. Bron: Frontiers in behavioural neuroscience De afgelopen jaren is meermalen ge meld dat de economische crisis en de daaruit voortkomende werkloosheid tot meer gevallen van zelfmoord heeft geleid. Maar klopt dat ook? Ja en nee, stellen Franse onderzoekers. Zij bestudeerden de getallen van zelf moord en werkloosheid van een aan tal Europese landen. De onderzoekers zien wel een toename van het aantal foto Gettylmages zelfmoorden als de werkloosheid in een land stijgt, maar de omvang van die stijging is in ieder land anders (in Nederland 0,3 procent en in Frankrijk 1,9 procent meer zelfmoorden als de werkloosheid met 10 procent toe- eemt). Volgens de onderzoekers kan de werkloosheid door de crisis daar om niet de enige oorzaak zijn van de stijging van het aantal zelfmoorden. Bron: J. Epidemiol Community Health Vrouwen die borstkanker krijgen en bij wie een erfelijke afwijking in het BRCA-gen de oorzaak is van de kan ker, lopen een verhoogd risico later ook in de andere borst kanker te krij gen. Zij staan voor de keuze preven tief de gezonde borst al te laten ver wijderen of die regelmatig te laten on derzoeken op de aanwezigheid van een tumor. De eerste keuze pakt net iets gunstiger uit, tonen onderzoekers van het Rotterdamse ErasmusMC nu aan. Zij volgden 583 vrouwen met borstkanker veroorzaakt door een af wijking in het BRCA-gen tot 11 jaar na hun behandeling. Ongeveer de helft had ook de nog gezonde borst laten amputeren, de andere helft koos voor regelmatige controle van die andere borst. Van de laatste groep kreeg 19 procent opnieuw borstkanker. Maar ook in de groep die de andere borst had laten verwijderen groeide bij 4 vrouwen (2 procent van de hele groep) een tumor in het achtergeble ven weefsel. Bron: International Journal of Cancer Mi Marsha Pinedo en Petra Vollinga - Aan alle gescheiden ouders, Bruna, 18,95 euro. reageren? W gezondheid@depersdienst.nl De afspraak 'jij drie weken, ik drie weken' is misschien praktisch, maar voor kinderen niet altijd fijn. Vraag aan je kinderen wat zij wil len en houd daar rekening mee. Regel zaken met je ex niet via je kinderen. Geef je kinderen de tijd om aan je nieuwe partner te wennen. Neem hem of haar niet direct mee op va kantie. Ga niet te lang op vakantie. Kinde ren moeten al die tijd hun andere ouder missen. Maak duidelijke afspraken. Bij voorbeeld over de precieze tijd en plaats van de 'wissel'. Geef je kinderen niet het gevoel dat ze moeten kiezen tussen hun ouders. Sta toe dat ze de andere ouder mogen bellen en reageer positief op verhalen over hun va kantie met je ex. Val kinderen niet lastig met geld kwesties. Marsha Pinedo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 15