Vlaamse primeur: nationalisten gaan regeren Legodraken op Engelse kust hebben Facebookvrienden 8 BUITENLAND CONFLICT ISRAËL-PALESTIJNEN gevechten tussen Israël en 'Gaza' dreigen over te slaan naar de Westoever. K REPORTACE De m Worn De weg lijkt ook vrij voor deelna me van de N-VA aan een federale regering. Koning Filip heeft twee formateurs aan het werk gezet. De nieuwe minister-president van Vlaanderen heet Geert Bour geois. Hij is mede-oprichter van de N-VA en legde gisteren de eed af. Hij was voor deze primeur niet te beroerd om, zoals het protocol vereist, trouw aan de koning te zweren, oog-in-oog met Filip op het paleis, hoewel de N-VA uitge sproken antikoningshuis is. Bour geois komt aan het hoofd te staan van een coalitie van de christende mocraten (CD&V), de liberalen (Open Vld) en N-VA. De Vlaamse regering en haar par lement zetelen in Brussel en gaan over beleidsterreinen als infra structuur, buitenland, volkshuis vesting, cultuur en onderwijs in Vlaanderen. „Zeker voor onze ach terban is dit een historisch mo ment", zei de nieuwe premier. De N-VA werd bij de verkiezingen eind mei de grootste partij in Vlaanderen, de Parti Socialiste (PS) werd dat in Wallonië. Door het politieke akkoord over de Vlaamse regering, met deelna me van de Open Vld, kwamen de onderhandelingen over de federa le regering in een versnelling; de Franstalige liberale zusterpartij MR wilde wel aanschuiven. Als het de formateurs, de Vlaamse christen-democraat Kris Peeters en de Waalse liberaal Charles Mi- chel lukt, komt er voor het eerst in België een federale coalitie van drie Vlaamse, centrumrechtse par tijen en de MR; zonder socialis ten en voor het eerst ook zonder Franstalige meerderheid. Demis sionair premier Elio di Rupo (PS) zal zijn baan verliezen. Eerder al werden de andere rege ringen in het land gevormd, Bel gië telt er zes. Het land zit in een vergevorderd proces van staatsher vormingen die van een unitair land een federaal land maken en steeds verdergaande bevoegdhe den op regionaal niveau leggen. De Walen hebben nu twee rege ringen. De ene heeft bevoegdhe den over het gewest Wallonië, de grond zeg maar, en zetelt in Na men. De andere gaat over de Fran stalige gemeenschap, de mensen en hun cultuur, en zit in Brussel. Ze worden wel door dezelfde par tijen gevormd, de PS en de Fran stalige christendemocraten CdH. Dat formeren ging na de verkie zingen zo snel dat analisten zich afvragen of het niet precies de be doeling van Di Rupo is geweest om de beoogde sanering van 17 miljard euro (een eis van de Euro pese Commissie om de Belgische begroting op orde te krijgen) lek ker aan anderen over te laten en zelf in Wallonië de macht te grij pen. De Brusselaars hebben ook hun ei gen regering. Het Brussels Hoofd stedelijk Gewest bestaat uit ne gentien gemeenten en is tweeta lig; er zitten zowel Waalse als Vlaamse partijen in. Ook de Duitstaligen beschikken over hun eigen Ministerprasident. Colum nist Hugo Camps schreef gisteren boos: 'Vijf regeringen staan in de steigers en niet één zal geleid wor den door een vrouw. Wat voor een achterlijk land ben je dan? Waar blijft de spetterende vrouw in Belgische regeringen?' Voor het eerst lijkt er een federale coalitie te komen van drie Vlaamse, centrum rechtse partijen en de MR RAMALLAH - Voor het Qalandia- checkpoint tussen de Palestijnse stad Ramallah en Jeruzalem stijgt de penetrante geur van rottend af val op. Een briesje blaast ook de geur van traangas over de vlakte. De zwartgeblakerde Israëlische wachttoren, de vernielde drang hekken en de honderden stenen Geen betuiging van steun voor Harnas, maar een roep om geweld in Gaza te stoppen op de grond; het zijn allemaal te kenen van de hevige rellen die hier donderdagochtend plaatsvon den. Naar schatting tienduizend woedende Palestijnen demon streerden hier op de Westelijke Jordaanoever tegen het Israëlische geweld tegen hun broeders in de Gazastrook. Het waren de groot ste rellen in de Palestijnse gebie den sinds het uitbreken van de Tweede Intifada, meer dan tien jaar geleden. Onder de Palestijnen vielen drie doden en tientallen licht- en zwaargewonden; dertien Israëli sche oproeragenten moesten in het ziekenhuis worden opgeno men. „Een compleet gekkenhuis", ISE' zei een Israëlische officier na de rellen. „Het was een volksop stand, iedereen deed mee", zegt Abdullah Ahmad, een 21-jarige ar chitectuurstudent in het centrum van Ramallah. „Het was geen steunbetuiging aan Harnas, maar een schreeuw om het geweld in Gaza te stoppen." Gisterochtend kwam hij weer naar het centrale plein in de stad. Het was 'Jeruzalemdag', de laatste vrijdag van de Ramadan. Harnas en de meer gematigde Fatah-par- tij, die de Westelijke Jordaanoever bestuurt, riepen opnieuw op tot gewapend verzet. Tussen de groe ne vlaggen van Harnas riep een man op het dak van een busje met een megafoon op tot een mars naar het Qalandia-check- point. „Het zal niet zo uit de hand lopen als gisteren", zegt Abdul lah. „De demonstratie van giste ren kostte een week aan voorberei ding. Vandaag is het spontaner." Het behoort tot de vrolijke lading van het gezonken containerschip Tokio Express. In februari 1997 vertrok dat schip uit de haven van Amsterdam met bestemming New York. Een monstergolf sloeg 62 containers van het dek. Op on geveer 50 kilometer afstand van het Engelse Land's End. De zee geeft de schat gedoseerd te rug. Zeventien jaar later vinden strandjutters nog steeds felge kleurd speelgoed op de stranden. Er zijn zelfs verzamelaars die el kaar via de Facebookpagina Lego lost at sea informeren over bijvoor beeld de 33.941 zwarte en groene draakjes, de 4200 octopussen, de 26.600 gele zwemvestjes en de bijna 5 miljoen andere legodelen. Daarbij zijn heel veel voorwerpen dié met de zee te maken hebben zoals zeewier, harpoenen, duik brillen en zwemvliezen. Allemaal formaat lego. In de jaren '90 spoelden er em mers vol draken aan. Tot plezier van lokale kinderen die ze jutten en doorverkochten. Daarna wer den ze zeldzaam en dat heeft on der volwassen kustbewoners tot een soort verzamelwedstrijd ge leid. Vooral als iemand een zwar te draak of een octopus vindt, leidt dat tot geestdrift, zoals dins dag toen iemand die zich Suki Ho ney noemt een foto op Facebook zette van vijf zwarte legodraken. De honderden reacties varieerden van bewondering ('wow 5!!!') tot nijd ('maar geen octopus'). Via Facebook houden legovrien den elkaar op de hoogte van 'waar nemingen' op de stranden. Draken zijn aangespoeld op de Een schip verloor in 1997 een grote lading legosteen tjes. Het speelgoed spoelt nog steeds aan kusten van Wales en Ierland. Zelfs vanuit Australië komen mel dingen, waarbij nog bewezen moet worden of de speeltjes ook werkelijk de halve wereld zijn over gedreven. Omdat het legospeelgoed een goe de indicatie geeft van zeestromin gen zijn ook wetenschappers geïn teresseerd. De Amerikaanse zee onderzoeker Curtis Ebbesmeyer uit Seattle volgt de speeltjes al ja ren. Volgens zijn berekeningen hebben sommige delen ruim 114.824 kilometer afgelegd. Bijna drie keer de omtrek van de aarde. Overigens zijn de dobberende le gostukjes een ramp voor vogels en vissen die ze opvreten en van honger kunnen sterven met een volle maag plastic. Op Westoever door onze correspondent Petra Janbroers BRUSSEL - Voor het eerst in de ge schiedenis gaat de nationalistische Nieuw-Vlaamse Alliantie regeren. De N-VA van partijleider Bart De Wever, de Antwerpse burgemees ter die een onafhankelijk Vlaande ren nastreeft, komt aan de macht in de Vlaamse regering. De nieuwe minister-presi dent van Vlaanderen heet Geert Bourgeois. Hij is me de-oprichter van de N-VA door onze correspondent Jan Franke Abdullah Ahmad m *5 W: door onze redactie buitenland PERRANPORTH - Mysterie in Perran- porth, Engeland. Donderdag spoel den daar flink wat gele wieltjes met zwarte banden aan. Duidelijk kinderspeelgoed, zoals er aan de Engelse westkust al zeventien jaar speelgoed van Lego aanspoelt. 1 Legodraak

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8