„los blijkt een verbastering van Sint Joosland" rockopera „Homerus, de grootste dichter ooit bestaan, komt uit Zeeland O DIE ZEE 11 1 t/m 23 augustus Fort Rammekens Na sluitingstijd We kwamen tot de poort. Robuuste stenen rezen uit de late renaissance op, en ver omhoog zagen we nog uitgehakte sleuven in de boog; ijzeren kettingen en ophaalbrug verdwenen in de tijd dat licht geschut beschutting zou verlenen 't Was in oktober. Nevel zweefde aan en zoog over de kreek een nieuwe kilte mee. Vocht toog slikkend langs gesloten deuren. Er verschenen nerven als grimassen. Scharnieren bloedden. Brandnetels marcheerden langs het schelpenpad, drongen voorbij de drempel. We konden overwegen en zelfs besluiten later terug te gaan. Woede sloot ons buiten. Ik kan me niet herinneren dat onze blikken kruisten. Wel dat we zwegen. Jacoline Vlaander nenplaats kort en klein sloeg, poortjes dicht- metselde, kanonsgaten versmalde en vele la gen aarde op de kazematten schepte. Het is dezelfde aarde waarin rond 1942 zigzag gende loopgraven werden aangebracht. Fort Rammekens behoorde tot de 2685 kilometer lange verdedigingslinie Atlantikwall, en werd als Stützpunkt Rommel opgetuigd met opstel lingen voor geschut, machinegeweren en een tankkoepel, waarvan enkele restanten nog te bezichtigen zijn. De geluiden van destijds, met als apotheose het gebulder van Royal Air Force dat al bombarderend de inundatie van Walcheren voltrok, zijn allang verstomd. En in de toen ontstane kreken zul je de watervo gels van nu tijdens de homerische rockopera waarschijnlijk niet horen. Maar tussen alle sporen van het geleefde leven resoneren deze tijdperken natuurlijk gewoon mee. Het zijn de aanknopingspunten voor in spirerende vernieuwingen. Want ongetwij feld zul je ervaren hoe de sfeer van weleer, met helder uitgelichte contouren, enthousiast bezongen en bespeeld, een stevige basis vormt voor verder dwalen door de jaren. En al weten we natuurlijk best dat rondzwalken toch iets anders is dan voorgoed vertrekken, en eveneens dat terugkeren niet hetzelfde voelt als helemaal nooit uitgezworven zijn - met het wervelende O die zee worden al die grenzen energiek en avontuurlijk opgezocht, waardoor tot ver buiten Zeeland ook het oude fort herleeft. En juist het contrast met deze haast stoïcijnse setting in de loom zomerse augustusavonden biedt een verrassend doorkijkje: misschien is dolen niet zo vluchtig als het lijkt, en eigen lijk van alle tijden. Jacoline Vlaander is schrijver. Van haar hand verscheen in 2013: 'Fort Rammekens. Een poort naar de toekomst'. Zij geeft in het kader van de Zeeland Zomeracademie een interactieve lezing over verleden, heden en toekomst van het monument, en onderzoekt daarin met de toehoorders een metafoor. Li ZATERDAG 26 JULI 2014 I Het podium voor de acteurs en musici. In Fort Rammekens leeft het verle den intens, maar sta je in augustus ook oog in oog met het decor van O die zee. O die

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 87