rockopera „Die Kelten zijn wij. Kelten zetten de boel op stelten Homerus is begraven in St.JooslandV' O DIE ZEE 3 1 t/m 23 augustus Fort Rammekens tallen dingen in staan die minder overtuigen. Zo herleidt hij de Homerische eilanden Gyrae en Phylace iets te vlot en iets te volksetymolo gisch naar de eilanden Goeree en Flakkee. De woonplaats van de 'tovenares' Kirke verander de volgens Wilkens van Circea naar Zierikzee. Té zwak om op te boksen tegen de gevestigde wetenschap, die zich sowieso niet graag ge wonnen geeft. Maar ondertussen is het toch wel een machtig interessant boek, dat doet na denken. Zo'n oorlog met zóveel geweld en ver nietiging en zovéél doden voor één vrouw? Dan is het logischer dat het om tin ging, een schaarse maar onmisbare grondstof in het bronzen tijdperk. Dat het dus om de tinmij nen van Cornwall ging. Huub van der Lubbe vond het ook fascine rend, verslond het boek en kwam met de titel 'O die zee'. Dat moest muziektheater worden, een rondreis, een omzwerving in het land van de Nederlandse popmuziek. De rode verhaald raad leverde Tom de Ket, en -daarmee trok Huub zich terug om liedjes te schrijven. Een eerder idee om allerlei singer-songwriters zelf een songtekst te laten schrijven, sneuvelde om praktische redenen. En toen de liedjes er waren (beetje alternatief proces), toen schreef Tom de Ket het héle verhaal. Wat overeind bleef: allerlei artiesten zou gevraagd worden om de muziek te schrijven bij de teksten. Zo werd het tóch nog een rondreis door de Neder landse pop. Met een accentje op de symfoni sche rock. Volgens Wilkens zwierf Odysseus na de slag in Cornwall over de wereldzeeën (doet onder andere Havanna aan). Eén belangrijke tussen stop was Zeeland, waar Kirke heerste. Daar werd Odysseus een ingewijde, na oorlogsheld nu ook spirituele held (met bezoek aan de on derwereld, een onderneming waar weinigen van terugkeerden). In de rockopera 'O die zee' wordt dat, met flair en fantasie, allemaal naver teld. Of het waar is, doet er minder toe. Pak kend zal het zijn. Het verhaal, over een Zeeuw se jongeman op stoere vrijgezellenavond, is daar sterk genoeg voor. De muziek (en de ens cenering) zijn er daverend genoeg voor. De plaats (Fort Rammekens, oud landschap naast nieuwste industrie) is er uniek genoeg voor. HHNHHBHHHHHHHHHHHBHHHBHHHHHHHHHHHHI ZATERDAG 26 JULI 2014 I Fort Rammekens, oud landschap, maar toch de nieuwste industrie in de buurt. De ideale omgeving voor O die zee. O die zee De vrouwen van het 'naaiatelier' make de kostuums en accessoires voor de voorstelling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 79