REIZEN 15 gestapt, sta je meteen in de brui sende kern, opgefleurd door een fonteintje dat midden uit stoep tegels vrolijk waterdruppels om hoog spuugt. De grootste verrassing staat me dan nog te wachten: de eigenzin nig vormgegeven gebouwen laten mijn mond openvallen van verba zing. Van Rotterdam is bekend dat architecten er regelmatig mooie panden neerzetten. In Almere kan de liefhebber zich ongegeneerd la ten versieren door stenen, glas en staal. Geïnspireerd door het mas- terplan van Rem Koolhaas voeg den architecten met lef pareltjes toe die Almere anno nu zo'n we reldse allure geven. Durf kan ook de bestuurders van de stad, 7 meter onder de zeespie gel, niet worden ontzegd. In 1980 trokken de eerste inwoners er in hun huizen. Veertien jaar later be sloot het gemeentebestuur al dat het nog jonge stadshart beter moest. Vooral na de millennium wisseling leidde die herkansing tot een ongekende bouwexplosie met als resultaat onder meer de oranje gekleurde Smaragd (nooit eerder een Hema-vestiging op zo'n luxe locatie gezien), woon complex The Wave (dat alle kan ten op lijkt te schuiven) en de fel rode Carlton-toren in het zaken centrum. Jasperina de Jong zingt in haar lied je 'Almere' over 'een stad die uit het niets gemaakt wordt op de bodem van de zee'. Daar plaatst ze het Amsterdam van die tijd (1977) tegenover als 'ontzielde stad', 'een oude vrijster met nepjuwelen' en 'een ziek oud wijf. Of Almere het nieuwe beloofde land zal zijn, mij mert de actrice. Ze verdient een ei gen straat daar op dat eiland in de voormalige Zuiderzee. Want ze had toen al heel wat meer vertrou wen in de nieuwe vesting die er uit de grond zou verrijzen dan me nig andere Nederlander. Een orgelman speelt op de hoek van een straat het jarenvijftig- deuntje 'O mein Papa'. Meer van nu is de klagende oude dame in een scootmobiel die zich klem rijdt op de drukbezochte markt. Tafereeltjes die je in veel steden te genkomt. Maar in Almere steken ze ouderwets af tegen de bruisen de sfeer die er hangt. Wandelroutes leiden je langs alle architectonische hoogtepunten, maar ook - onder het spoor door - naar de kantorenwijk die baadt in het groen. Als je je daar even om draait, zie je op verschillende ni veaus treinen en auto's passeren. Vergeet ook de Esplanade niet: die eindigt met een bijzonder mooi uitzicht op recreatiepias Het Weer- water. Het centrum zeifis opgezet als een soort van doolhof vol ver rassingen. Sla een zijstraatje in en de oh's en ah's komen als vanzelf naar boven. Zo veel moois, dat je superlatieven tekort komt om aan alles een juiste loftuiting te plak ken. Wat zou ik graag eens met Jasperi na de Jong door Almere willen wandelen. Vooral om te zien wat deze inspirerende omgeving met haar doet. Zij zong destijds dat ze zo benieuwd was naar Almere. Ik weet nu dat haar verwachtingen volledig zijn ingelost. REIZEN WAAR EN WAT ZATERDAG 26 JULI 2014 De liedtekst van Almere is te vinden op http://bit.ly/Wqsbe5 eindredactie Jan van Mullem vormgeving Gemma van der Heyden advertentieverkoop Wegener Media Nationale Verkoop verkoop.dagbladen@wegener.nl reageren? reizen@depersdienst.nl Artikelen in deze bijlage komen tot stand onder verantwoordelijkheid van de redactie. Daarvoor werkt de redactie soms samen met reisorganisa ties en verkeersbureaus. De redactie behoudt volledige zeggenschap over de redactionele in houd. Rome ligt op circa 1.300 vliegkilometers van Amsterdam. Per auto vanuit Utrecht is de afstand 1.625 kilometer. Stedentrips, onze partner voor deze reis, biedt 5-daagse arrangementen naar Rome inclusief vlucht vanaf 309 euro per persoon. Voor meer informatie, zie www.stedentrips.nl. De (Engelstalige) rondleiding 'Movie location: La grande bellezza' duurt drie uur. Kosten: 25 euro per persoon. Boekingen via: www.partyamOtours.com. De Janiculum-heuvel biedt een prachtig uit zicht op Rome. In de film stort een Japanner, overweldigd door de hitte óf door de schoon heid van de stad, vanaf deze plek ter aarde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 67