Kerst in juli SPECTRUM 11 standplaats Australië Robert Portier Beijing heeft daar wel zo haar ideeën over. In de steden Beijing, Shanghai, Guangzhou en Wuhan begon deze maand een proef met het zogeheten huis-voor-pensioen plan. Daarin wor den vooral kinderloze ouderen met kleine pensioenen aangespoord een le ning af te sluiten op de overwaarde van hun huis. Bij hun overlijden beta len ze de lening af met de verkoop van het huis. De proef wordt met arg waan bekeken: het huis is in de Chine se cultuur een van de belangrijkste be zittingen. Dat verkoop je niet zomaar aan de bank. En wat als je niet in de stad woont, maar op het platteland, waar een huis lang niet zoveel waard is? Veel Chinezen vinden het bovenal onterecht dat de overheid een toekom stig pensioentekort afwentelt op de burger. Overigens kan lang niet iedere vijftig plusser in Jianxin op een willekeurige dinsdagochtend tai chi of vrijwilligers werk beoefenen. Terwijl een groepje oudere vrouwen in een parkje volks danst, hun traditionele waaiers ele gant voor hun gezicht, maakt Li Xiuying (65) de toiletten van het naastgelegen winkelcentrum schoon. Haar haren zijn net zo grijs als haar uniform. Nadat ze de wastafels heeft afgenomen, draait ze zich om naar de wc-potten. „Het is een beetje vies werk, maar dat maakt me niet uit. Ik wil geld verdienen, want binnenkort krijg ik mijn tweede kleinzoon." Toch bevalt het werk haar. Moeilijk is het niet en de mensen in het winkel centrum zijn aardig. Li Xiuying komt van het platteland en krijgt dus ook een plattelandspensioen. Dat ligt een stuk lager dan een stadspensioen. Over 2012 kreeg een gepensioneerde arbeider op het platteland 859 yuan (102 euro), terwijl een stadsarbeider een pensioen van 2090 yuan (250 eu ro) ontving. Schoonmaakster Li is zoals zo velen naar de stad gekomen omdat daar de salarissen hoger liggen. Want officieel mag ze dan met pensioen zijn, met al leen een plattelandspensioentje redt ze het niet; ze moet wel blijven wer ken. „Ik ben wel een beetje moe", glimlacht ze. „Maar ik ben nog ge zond en sterk." Li Xiuying is een van de vele ouderen die wél aan het werk zijn in de stad. Op je 50ste met pen sioen is een luxe die China zich eigen lijk niet meer kan veroorloven, maar wie openlijk voorstellen tot hervor ming doet, krijgt het flink voor de kie zen. Dat weet hoogleraar Yang Yansui in middels als geen ander. Ze geeft daar om geen interviews meer. „Belache lijk", noemen veel mensen op Chine se websites haar voorstel. Een van de reacties: 'Professor, u heeft op uw 50ste genoeg verdiend, maar arme mensen zoals wij moeten werken om in ons onderhoud te voorzien! Of wilt u soms dat we verhongeren?' In Jianxin is het intussen tijd voor de lunch. De gepensioneerde mevrouw Wang Jianying (59) staat in haar keu ken. Haar gelaatstrekken verraadden dat ze in haar jeugd een ware schoon heid was. Nu is ze vrolijk en tevreden. Ze kookt uitgebreid, want daar heeft ze tijd voor sinds ze met pensioen is. Genoeg tijd ook om met vriendinnen af te spreken of televisie te kijken. „Ik krijg genoeg pensioen om van rond te komen", lacht ze. „Hoeveel? Dat is ge heim!" Als verpleegster in een zieken huis werkte ze niet door tot haar 60ste, zoals gebruikelijk in haar be roepsgroep. Ze moest eerder stoppen vanwege gezondheidsproblemen. Het was haar gewicht, vertelt ze eerlijk. Maar ze prijst zichzelf gelukkig dat ze op tijd met pensioen is gegaan. „Ik wil niet meer werken." Maar wat als de pensioenleeftijd omhoog gaat? Ze schudt haar hoofd en haalt haar schou ders op. „Ais de partij het wil, dan kan niemand het tegenhouden." Juli is altijd een beetje een lastige maand voor Sydney. Sydneysiders denken namelijk dat hun stad is gezegend met een eeuwige zomer en weten zich niet goed raad met de korte on derbreking die doorgaat voor winter. Wat moet je bijvoorbeeld aantrekken? De eerste keer dat de temperatuur onder de 15 graden zakt, duiken in het straatbeeld opeens mutsen en sjaals op. Een enkeling doet zelfs handschoenen aan. Mee warig spreekt men elkaar aan: 'Het is toch wat!' Veel mensen besluiten de winter te negeren, want dit is tenslotte Sydney. Het duurt meestal niet lang totdat de zon weer tevoorschijn komt. 's Nachts mag het dan flink afkoelen, tijdens de lunch zit je gewoon weer met korte mouwen in de zon te soe zen. Naast de mevrouw die 's ochtends bij de bus halte in haar winterjas wolkjes uitademt, staat vaak een meneer in korte broek. Nergens is die tweeslachtigheid meer voelbaar als op het strand van Bondi. Om de wintervreugde te verhogen, werd eerder deze maand pal naast het strand een ijsbaan geplaatst. Helaas werkte het weer niet mee. Onder de brandende zon probeerden kinderen in T-shirt hun rondjes te draaien. Er stonden flinke plassen op het ijs, niet zo gek natuurlijk bij een tempera tuur van 20 graden. Vanaf de kant ke ken een paar jongens toe, surfplank onder de arm, de haren nog nat. Echt winter bestaat in Australië wel, maar je moet er even voor rijden. In de Blue Mountains bijvoorbeeld daalt de temperatuur 's nachts tot on der het vriespunt. Soms sneeuwt het er zelfs. Het was tijdens zo'n dag dat een paar ver kleumde Ierse toeristen hun hotel betraden, een drankje deden bij de open haard en grapten dat het weer wel iets weg had van dat in Europa tijdens de kerstdagen. Ze besloten de grap door te zetten en organiseerden samen met de hoteleigenaar een kerstdiner. Binnen de kortste keren waren alle plekken uitverkocht en sinds die tijd heeft Christmas in July een vaste plek op de Australische kalender. Er worden deze maand talloze kerstdiners georganiseerd, vaak compleet met versierde kerstbomen en Christmas crackers, die je met een knal uit elkaar trekt. Om verzekerd te zijn van een echte kerstsfeer huren hotels een koor tje in dat kerstliedjes zingt en zetten ze de sneeuw- machine aan. Natuurlijk ontbreekt ook Santa niet. Het succes is minder vreemd dan je zou verwach ten. Ook Australiërs zijn opgegroeid met het idee dat kerst en winter bij elkaar horen. In alle kerst films sneeuwt het en geen kerstkaart is compleet zonder afbeelding van een sneeuwpop. Alleen is het in december te warm om te genieten van win- terkost. Wie heeft er nu zin in rollade, kalkoen of stoofpeertjes als buiten de mussen van het dak val len? De meeste families gaan liever met een zomer- salade en een paar gegrilde gamba's op het strand zitten. Juist daarom is het zo leuk om in juli nog eens kerst te vieren. Ditmaal zonder zwembroek, maar voor de open haard. Met echte winterkost op het menu. En waarom ook niet? Kerst is 'the most wonderful time of the year*. Down Under liefst twee maal per jaar. ZATERDAG 26 JULI 2014 reageren? spectrum@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 63