Miljoenen Chinezen zijn rond hun 50ste al met pensioen. Ze brengen de dag door met lumme len en luieren. Intussen stijgt het pensioente kort. Maar praten over het verhogen van de pen sioenleeftijd is als vloeken in de kerk. buitenland Fan Jiandong (45) wil niet meer werken als hij 60 is. „Nooit", zegt hij. „Ik houd niet van werken." Die ochtend heeft hij in de miljoenenstad Jianxin rondgereden om de gratis stadsfletsen te controleren. In zijn blauwe uniformblouse gaat hij aan de keukentafel zitten. Met één oog houdt hij op zijn laptop de aandelenkoersen in de gaten. Het is dat hij een baan no dig heeft, maar het liefst zou hij zijn geld verdienen in de effectenhandel. Fan Jiandong heeft een zogeheten hukou, een stedelijk pensioenplan. Over een jaar of vijf mag hij aan zijn pensioen gaan denken. Dat is veel te vroeg, zeiden de Wereldbank en de In ternationale Arbeidsorganisatie al in 2009. Op verzoek van het Chinese mi nisterie van Arbeid en Sociale Zeker heid gaven ze advies over de broodno dige hervormingen van de arbeids markt. Gemiddeld gaan Chinezen op hun 53e met pensioen. Dat leek in i960 een redelijke leeftijd toen een Chinees gemiddeld niet ouder werd dan 43. De levensverwachting steeg echter toen de Chinezen het de decen nia erna beter kregen. In 1970 werden ze gemiddeld 62 jaar en in 2010 al 75 jaar. Op dit moment is 9 procent van de Chinezen ouder dan 65, in 2050 zal dat bijna een kwart zijn, terwijl de omvang van de werkende bevolking nagenoeg gelijk blijft. „Een onhoudba re situatie", vindt Wang Dewen, eco noom bij de Wereldbank in Beijing. „De huidige pensioenregeling legt een veel te hoge druk op het budget voor sociale zekerheid." Onder gelijk blijvende omstandigheden heeft Chi na in 2050 een tekort in de pensioen pot ter grote van 90 procent van het Bruto Nationaal Product. Dat zou neerkomen op een bedrag van omge rekend meer dan 40 biljoen (40 met 12 nullen) dollar. Het advies was in 2009 om de pen sioenleeftijd geleidelijk te verhogen, ieder decennium een stapje. Sinds dien ligt het debat nagenoeg stil. On getwijfeld wordt achter de schermen nagedacht over het omvangrijke pro bleem dat op de loer ligt. Maar op so ciale media wordt fel gereageerd op ie der hervormingsgeluid, ondanks dat de overheid om de hete brij heen draait. Wel werden de pensioenen, die jaren geleden bevroren waren, met 10 procent verhoogd. „Een wille keurige zet in plaats van een door dacht mechanisme", aldus Dewen Wang in staatskrant China Daily. Ver volgens werd het eenkindbeleid ver soepeld voor stellen van wie beide partners enig kind zijn. Het is bestrijding van symptomen, want iedereen weet wat er echt moet gebeuren. Hoogleraar beleid en mana gement Yang Yansui gooide de knup pel in het hoenderhok. „Begrijp me niet verkeerd: ik stel niet voor het pen sioen uit te stellen, maar wel de leef tijd te verhogen waarop mensen pen sioen ontvangen." Met andere woor den: wel met pensioen op je 50ste, zo als afgesproken, maar pas een uitke ring op je 65e. Yang Yansui deed haar voorstel in een televisieprogramma. „Wat moeten mensen dan doen tussen hun 50ste en hun 65e?", reageerde de presenta tor verbaasd. De beleidsvoorstellen daarvoor worden nog geschreven, ver telde Yang. Maar ze had wel alvast een paar ideeën: „Mannen kunnen vrijwil lig gaan tuinieren voor bejaardente huizen, vrouwen kunnen de was doen voor ouderen. Perfect!" Want er is niets mis met vrijwilligerswerk, vindt Yang. „Zorgen voor ouderen is een noodzakelijk onderdeel van het overgangsproces dat mensen van een jaar of 50, 60 doorlopen." Waar mensen in de tussenliggende vijftien jaar van moeten leven, vertel de de hoogleraar niet. De regering in éê'lk krijg genoeg pensioen om van rond te komen Oudere inwoners van Beijing begin nen de dag met een uurtje tai-chi in het Hemelse Tempel Park. foto Sean Gallagher/ National Geogra phic Society/Corbis door Eefje Rammeloo Wang Jianying (59)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 62