Faber Wijdeveld was een jaar gele den nog doodziek. Na een loodzware immunotherapie in de VS is hij nu een vrolijk knulle tje van 4 jaar. 8 SPECTRUM s dit Faber? Het jongetje met het eeuwige sondeslangetje uit zijn neus, de bleke huid, de dunne haartjes en het bril letje? Door de Eindhovense huiskamer scheurt 110 centi meter levenslust met behoor lijk wat praatjes. „Wanneer mag ik op de foto?" Faber Wijdeveld (4) is terug uit de Verenigde Staten, waar hij een ingrij pende immunotherapie onderging die de kans om zijn kanker te overle ven moest verhogen van 30 procent naar 50 procent. Het is gelukt. Zijn neuroblastoom was al weg, de kanker uitgebannen. Nu is ook zijn immuun systeem flink aan het werk gezet. Fa ber heeft zijn dubbeltje weer op z'n kant weten te zetten. Zijn glas is weer halfvol. Hij is daarmee, van zijn clubje vriend jes, voorlopig de enige. Jasper, die mee geld inzamelde voor de behande ling, overleed in oktober, nog voor Fa- bers vertrek naar de VS. Vriendinne tje Zoë, dat hij had leren kennen in het Nijmeegse Radboudziekenhuis, heeft de strijd in april ook definitief verloren. En bij vriendje Mees, met wie hij zo graag in de speelkamer van het Amerikaanse ziekenhuis was, wer den tijdens de kuur toch weer uit zaaiingen gevonden. Einde behande ling, wat rest is nog een minuscuul flintertje hoop. Gelukkig is Faber te jong om dat alle maal te beseffen, zegt vader Joost. „Hij snapt dat Jasper een sterretje is geworden. Toen we vertelden dat Zoë dood was gegaan, zei hij: 'Nou is ze ook een sterretje geworden'. Hij is te jong voor verdriet." Met Faber zelf is het in de States won derwel verlopen. Hij sloeg zich vijf maanden lang door de zware kuren met CH14.18, de antilichamen die als het ware vlaggetjes op de kanker cellen zetten, zodat zijn immuunsys teem ze beter kan bestrijden. Infusen in de linker-, dan weer in de rechter hand. In zijn neus een sonde, die als een 'lange lijn' ergens bij zijn borst rechtstreeks op zijn bloedvaten was aangesloten. Zodat de medicijnen rechtstreeks en zonder prikken naar binnen konden. Morfine en de speel kamer in het ziekenhuis verdreven de pijn zo goed en zo kwaad als het ging. 'Vandaag kreeg ik wederom het groot ste compliment van de wereld', schreef vader Joost namens Faber in de brieven die hij regelmatig aan het overleden vriendje Jasper schreef. 'Na melijk: We hebben nog nooit zo'n ac tieve en levendige patiënt als Faber ge zien tijdens deze zware therapie'. Maar zelfs voor Faber was het soms een regelrechte lijdensweg. Als de al lergische reactie op zijn medicijnen zo hevig werd, dat zijn hele hoofd en gezicht vol pijnlijke uitslag zaten. Als koorts-en buikpijn zijn kleine lijfje uit putten, of als hij zo moest overgeven, dat zijn sonde er weer uitging. En de sonde terugzetten was van alle din gen een van de akeligste. Eén keer was het echt mis, toen de morfinepomp om de pijn te stillen ka pot bleek en het een uur duurde voor dat de toevoer weer op gang was. Joost beschrijft het vanuit de beleve nis van zijn zoontje: 'Ik krijste het inmiddels uit van de pijn en papa zag wel dat het echt heel serieus Het dubbeltj e van Faber staat weer rechtop door Lucas van Houtert Jaarlijks wordt in Nederland bij ongeveer 25 kinderen een ont dekt. Dat is een kankergezwel dat het sympathisch zenuwstelsel aantast, het stel sel dat onder meer bloeddruk, hartslag, darm- en blaasfunctie en het functione ren van andere organen regelt. Is de kanker uitgezaaid, dan wordt behandeling moeilijk. Met de methodes die in Nederland voorhanden zijn, geneest niet meer dan 30 procent van de patiëntjes. Kinderen die sterk genoeg zijn en van wie de ouders genoeg geld bij elkaar kun nen krijgen, kunnen naar het Childrens Hospital in Philadelpia (VS). Daar is een ontwikkeld rond het in Nederland nog niet toegestane medicijn CH14.18. Een kostbare trip, waarbij verzekeraars wel de behandeling, maar niet de reis en het verblijf vergoeden. CH14.18 schakelt een molecuul uit, dat het immuunsysteem ervan weerhoudt kankercellen aan te vallen. Allergische reacties zijn standaard en de behandeling is zó dat lang niet alle kinderen de kuur afmaken. Lukt dat wel, dan stijgt de kans om de kanker te overleven naar 50 procent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 60