„Wat mensen nu doormaken die een geliefde verlo ren bij de vlieg ramp, weten we als geen ander. We weten ook wat ze de komen de tijd te wachten staat. Er komt zo veel op ze af." F SPECTRUM 3 vliegramp «1 e gaat door een hel en een omweg is er niet. Het verdriet houdt nooit meer op L_ over 13 doden hoorden: 'Hij is stevig, gespierd, het moet hem lukken'." Alle informatie haalde de familie Ko- geldans - ouders, twee broers en Mar- lea - van Teletekst. Het bericht van de 176 doden in Suriname hoorden ze 's avonds op het NOS-journaal, van Noraly Beyer. Niemand hield hen ver der op de hoogte over de ramp die vol gens Marlea niet als een 'Nederlandse' catastrofe werd beschouwd. Een crisis centrum was er niet „Het crisiscen trum, dat waren mijn beste vriendin en mijn schoonzussen die de kinde ren opvingen, koffie schonken, ons in de gaten hielden, het huis schoon maakten." Nu is er meer opvang geregeld. Maar ze weet: „Je gaat door een hel en een omweg is er niet. Een nabestaande van Tripoli vroeg me ooit: 'Marlea, wanneer gaat het over?' Ze verloor haar vader, moeder en broer, ze bleef alleen over. Ik was verbaasd. Het houdt nooit op." Maar tijd, zo weet ze, is je belangrijkste bondgenoot. Aan tafel speelt kleindoch ter Dana een spelletje op haar iPad. In de zithoek hebben Willem (66) en Yvonne (68) van Nop pen om beurten het woord. Hun ver haal wordt gedomineerd,floor de vrouw op de foto's aan de muur: hun dochter Joëlle, die op 30-jarige leeftijd in 2010 bij de vliegramp in Tripoli om het leven kwam. Het is niet de eerste keer dat ze vertel len over het drama dat hen over kwam. Integendeel. Willem van Nop pen: „We doen het in de geest van Joëlle, die altijd zei te hopen dat ze - ook na haar dood - niet vergeten zou worden. Ze zong in de meidengroep Wow en stond altijd in de schijnwer pers. RTL Boulevard, Shownieuws, De Telegraaf, noem maar op. Ik wilde op haar verzoek de gedachte aan haar levend houden. Na verloop van tijd merkte ik dat het me zelf ook goed deed over haar te praten. Het helpt je verdriet een plaats te geven." „Maar," voegt Yvonne eraan toe, „zo'n gebeurtenis als de vliegramp nu komt wel keihard aan. Ik heb er van wakker gelegen, en Dana ook." Dana kijkt even op. Zij is het dochter tje dat Joëlle vier jaar geleden achter liet. Ze is nu bijna 11. Opa en oma had den het er met Joëlle al eens over ge had. Mocht er iets gebeuren, dan zou den zij de zorg voor kleine Dana op zich nemen. Dat het zich zo snel zou voordoen, hadden ze nooit gedacht. Dana was na de indrukwekkende tele visiebeelden van de thuiskomst van de slachtoffers van de MH17 inder daad 's nachts wakker geworden. Maar ze had gelukkig haar knuffel, of eigenlijk haar twee bushbabies: de ene uit 'mama's vliegtuig', met brand- vlekken. En de andere die Joëlles vriendin luttele dagen na de ramp meebracht uit Zuid-Afrika, omdat ze bang was dat Joëlles vakantiecadeau tje voorgoed verloren was gegaan. Dana koestert haar knuffels. Willem vervolgt: „En nu zijn we dus weer va der en moeder. Het is een andere vorm van genieten van je pensioen dan je dacht. We hebben geen keus, we moeten doorgaan. Aan de andere kant is het ook mooi. We zien in Da na heel veel van Joëlle terug. En we weten weer alles van die typische kin- derdingen. Het leven heeft een wen ding genomen." Yvonne: „Alles heeft na de ramp een wending genomen. Ons leven is verdeeld in vóór de ramp en na de ramp." Na de ramp was er eerst de dramatische fase waarin onze kerheid bestond over het lot van Joëlle, op de rampdag zelf. Het was moeilijk bevestiging te krijgen, ook al omdat Joëlle vanuit Tripoli naar Brus sel zou doorvliegen. Daarom ook, ver moedt Willem van Noppen, stond hij niet op de lijst van nabestaanden die een dag na de ramp welkom waren op een bijeenkomst in Hoofddorp. Hij moest van die bijeenkomst vernemen via de televisie, ging erheen, maar werd aanvankelijk niet toegelaten. Willem: „De hele opstelling van Bui tenlandse Zaken heeft me enorm te leurgesteld. Nooit heb ik wat van ze gehoord. Dat is nu, bij de Oekraï- ne-ramp, wel even anders. Minister Timmermans is overal. Er wordt veel gedaan voor de nabestaanden. Als wij toen een thuiskomst van Joëlle had den gehad zoals die nu is geregeld was de verwerking misschien anders geweest. Gelukkig zijn onze ervarin gen met slachtofferhulp een stuk posi tiever." Uiteindelijk hebben de Van Noppens hun eigen traject van ver werking gekozen. Daarbij is ook plek ingeruimd voor hun lotgenoten, nabe staanden van de andere 69 Nederland se slachtoffers van de Tripoli-crash. Ze gaan geregeld naar herdenkingen. Bij het graf van Joëlle op de begraaf plaats in hun woonplaats Vlissingen, beleven de Van Noppens hun eigen rouwmomenten. Dan staan ze stil bij het leven van een jonge vrouw, zange res, gepassioneerd danseres ook, en moeder. Ze staan stil bij een drama, dat pas echt een plaats kreeg toen alle formaliteiten geregeld waren. Willem van Noppen: „Eerst weet je niet wat je overkomt. En dat zal ook gelden voor de mensen die nu met zo'n enorm verlies worden geconfron teerd. De identificatie. De begrafenis. Het overbrengen van de bezittingen. De financiële afhandeling. Het kan al lemaal heel lang duren. Langer dan je kan verdragen in zulke zware dagen." ZATERDAG 26 JULI 2014 van alle tij den Bij ons was er geen minister door Paulus Smits Willem en Yvonne van Noppen zorgen voor hun kleindochter Dana, die haar moeder verloor bij de vliegramp in Tripoli, foto Arnoud Lievense/HH reageren? spectrum@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 55