Je raokt 'r nie over uutgepraot ZOMERKRANT 7 Colofon PZC zoekt uw beste Zeeuwse zomerfoto's 0118-434065 a lichtende toch ee," zegt de buurman van d'achterkant vanmor gen as tie mee z'n 'ond- je verbie lööpt. „Da's noe al 'n paor daogen zö. A je nao je bed gaot, dan ei je 't spil an dansen." Ik knikken maor 's en lóöpen deu nao m'n regenmeter. „Dao zit zeker nie veel in?", vraogt ie, binst a z'n 'ondje ook'n regenbuitje doet en tegen m'n ro- zenstruuken staot te stroelen. „Achte", zeg 'k en 'k draoi de me ter 's even ondersteboven. Naost m'n boontjes. „Achte, da's nie vee", zegt ie. 'ach te, 'k dochten toch dat 'r mêêr waoter was gevallen, 't Lichtende trouwens fel dao boven de grèns.' Me binnen 'n weeke gelee jen. Weet je 't nog? Toen d'r drie alle machtig wèrme daogen waoren. Vee te wèrm natuurlijk ee. „Dat 'ouw gêên stand", zeien vroeger dan d'ouwe ménsen. En geliek 'aon ze, zulke wèrme daogen ten 'alven van juli, dat 'ieuw ook gêên stand. M'n ouwe buurman keek dan 's nao de lucht en zei dan: „Pas op ee, strekjes kommen d'r dunder- koppen en 'ouw je dan maor ge borgen." En jao 'oor, dan d'n ande ren dag. De zwaoluws begonnen wat lao- ger te vliegen deu de straote en 's aovuns kwam tie nao buuten, zet tende z'n eigen op 'n stoel en dan zat ie uren nao de lucht te kieken. Nao de veugels op 't dek en in de goote en as 't 'r dan wat buien kwaomen opzetten zei tie: ,,'k Gaon nao binnen Rinus, want uut zukke koppen (en dan wees tie nao de lucht), uut zukke kop pen, dao kan je van alles uut krie- gen, joengen." Dan a tie al 's vertelt dat 'r vroe ger daor en daor 'n boerenschuu- re in brand was gevlogen deu de bliksem. En op dien diek 'n rei mee troenken, ja mee wortel en al ee, uut den grond geslogen was. En jao, ook altied, dat 'r van Koot je Thomaes twi span pèèren was verdunderd in de polder. In de weie. 'k Kan het 'êêle verhaol nog precies opzeggen, zoas Genessis Eêne. Oh jao, en dat moen 'k ook nog vertellen. Op de zolder bie 'em zat 'r 'n dekraom. En daovoo zat een schuve. Dat wier dichte ge- daon as 't r veel zonne zat. Dan bleef't koel op zolder. Alli, een bitje koel. Mao as 't begon te 'emellichten, dan goeng die schuuve ook dicht. Dan zag je niks. En wat je nie kon zien, dat was t 'r ommerst nie. Dan kan je ook rustig in je bed bluven liggen. Alli, rustig. An d'r van die grote poefen buuten rond den toren vliegen, dan lig je om merst toch nie rustig. Dan kom je meschiens nog vlugger uut je bed. Je ziet niks, maor je lig wel goed te luusteren. En tellen. 'Oevee tellen binnen d'r tussen twi slagen? Vuuftiene? Dan gaon me d'r uut. 't Is allemao verbie. De buuje van vannacht is over. 't Eldert uut. Me kunnen d'r wee tegen, 't Is lekker opgefrist, 'öör. Al zukke gezegdes kan je dan 'öören. 't Kon ook gêên kwaod, 'öör, want de grond was vrêêd drööge. Jao, over 't weer raok je nooit nie uutgepraot een buurman. Meer dialect: Zeeuwsdialect.nl ZATERDAG 26 JULI 2014 Geluk zit hem soms in kleine dingen: een bad handdoek en een ijsje is soms al genoeg. En soms heb je gewoon zin om groots uit te pak ken, en dan zoek je het genieten in een uit de kluiten gewassen motorjacht. „Heerlijk genieten van de zomer op 'De Zeumer' - Oostwatering Veere", stuurt Lineke den Herder uit Middel burg. Het is een plaatje om een beetje jaloers van te worden. verschijnt elke dag geduren de de zomer als bijlage bij de PZC en BN DeStem zomer@pzc.nl www.pzc.nl/zomer PZC (onder vermelding van 'Zomer') Postbus 5046 4380 KA Vlissingen Tgitefo©®: Coórössisis; Cris Sohier fêedactkr, - j Lilian van Gaaien Jerry van Lu ijk Tom Scheele Advertenties: Verkoopteam Zeeland telefoon: 088-0139995 adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Zon, zee en zand, of barbecueën en biertjes? Lekker luieren, of actief bezig zijn? Of misschien is het nog wel iets heel anders dat het ultieme vakantiegevoel in u losmaakt. Wat het ook is... wij willen het graag zien! Bij de PZC vindt u weer acht weken lang de Zo- merkrant. Daarin plaatsen we elke dag de mooi ste Zeeuwse zomerfoto's. Bovendien maakt u, als u uw foto instuurt, elke dag kans op een strandtas! U kunt uw foto's uploaden, en inzendingen van anderen bekijken, via het album Zomer in Zee land op de site: WWW.pzc.nl/foto Deze foto komt van mijnheer Bostelaar: „Toch wel schrikken als dit aan je hengel zit! Vlug teruggezet!" door Rinus Willemsen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 51