Ooit is het weer business as usual op 4 VLIEGRAMP MH17 VLIEGRAMP MALAYSIA AIRLINES Waarnemers van de OVSE over separatisten: „Ze faciliteren tenminste onze doorgang." Ramen brokstuk zijn nog intact Excuses van Russische krant - - Na de walgelijke beelden die we zagen en de woede die we voel den, is er nu iets van waardigheid terug. Michiel Servaes, Kamerlid PvdA Kom je in de file, baal je enorm en dan zie je waarom. In drukwekkend. Anko Oussoren i Er wordt hier in Charkov met toewijding en vakmanschap eer gedaan aan de slachtoffers. Minister Frans Timmermans van Buitenlandse Zaken DONETSK - Eindelijk weer iets te zien op de rampplek van vlucht MH17: Nederlandse en Australi sche forensisch experts reizen mee met het konvooi Van de Orga nisatie voor Vrede en Samenwer king in Europa (OVSE). Dus een hele slinger verslaggevers erach teraan. Al snel komt de tegenvaller. Bij el ke te inspecteren locatie zetten de mannen van de onder de verdre ven Oekraïense president Viktor Janoekovitsj zo gevreesde oproer politie Berkoet hun bus dwars op de weg om het journaille de door gang te beletten. De agenten springen eruit en maken zich breed, de kalasjnikov losjes voor de buik. Geen doorkomen aan voor journalisten en fotografen. Op ground, zero in Grabovo hetzelf de tafereel: Berkoet die de pers Het grote wrakstuk dat donder dag nog werd gevonden, behoort volgens Bociurkiw tot een deel van de economyclass. Hij zei dat het Verbazingwekkend groot' is. Dat het stuk eerder nog niet werd gevonden, heeft te maken met het feit dat het in een slecht door dringbaar bos is terechtgekomen. Bociurkiw zei dat er geen slachtof fers zijn gevonden bij het wrak stuk. „Wel was opvallend dat van alle ramen er maar twee kapot waren. Het lijkt alsof het recht uit- de lucht is komen vallen." dwarsboomt, in camouflagepak ken gehulde en gewapende rebel len die meelopen met de OVSE-missie en forensisch ex perts. Door de uitgestrektheid van het landschap is er nu iets meer te zien. Op zo'n 300 meter afstand trekken de waarnemers als een stoet pelgrims door het re delijk vlakke terrein. Hier en daar stoppen ze, buigen ze voorover en maken ze notities. Dan klimt OVSE-woordvoerder Michael Bociurkiw weer omhoog naar de weg langs de rampplek. Op het hete asfalt staat hij de ver zamelde verslaggevers te woord. Die verdringen zich om hem heen, op zoek naar een snippertje nieuws. Zoals altijd houdt hij zich op de vlakte. De missie heeft immers alleen maar een mandaat van 'observeren en rapporteren', en uit de mond van Bociurkiw zul je nooit een oordeel verne men. Of toch? De samenwerking met de rebellen verloopt steeds beter, laat hij doorschemeren. „Ze facili teren tenminste onze doorgang. Bovendien nemen we hier een brandweerwagen waar en drie mensen van de rampenbestrij ding", zegt Bociurkiw, refererend aan de lange afwezigheid van eni ge nooddiensten in het rampge bied. „Het heeft me verbaasd." Dat de bewaking van de ramp- - plaatsen de laatste dagen zo oog verblindend absent was, dat moet Bociurkiw toch storen? En daar gaat de OVSE'er weer: „Het is aan de experts daarover te oordelen, niet aan ons. Wij zijn nu zo vaak op de verschillende locaties ge weest, dat we opmerkelijke veran deringen kunnen herkennen. Daar kunnen de forensisch ex perts hun voordeel mee doen." Uit Bociurkiws woorden blijkt weer eens hoezeer de missie met handen en voeten is gebonden aan de leiding van de zelfverklaar de Volksrepubliek Donetsk: alles moet in overleg met een regering die door niemand is erkend. Zelfs niet door Rusland. MOSKOU - De Russische krant No- vaja Gazeta heeft op de voorpagi na excuses aan Nederland aange boden voor de ramp met de MH17. De redactie had gisteren pa- ginabreed een fotó afgedrukt van de stoet rouwwagens op de snel weg. Boven de foto staat 'Vergeef ons, Nederland', zowel in het Ne derlands als in het Russisch. De krant is een van de belangrijkste stemmen van politieke oppositie tegen het beleid van Poetin. Vergeef ons. Nederland Normaal zijn er gratis ijsjes en amusement op deze dag, maar dit jaar niet. Dit jaar is er een bloe menzee bij vertrekhal 3. Een in drukwekkende bloemenzee die met de dag groter wordt. Door de ze hal liepen de passagiers van vlucht MH17 naar hun gate. Schiphol verwerkt deze vrijdag zo'n 190.000 reizigers, een record; veel meer dan de laatste vrijdag van juli vorig jaar toen er 178.000 reizigers waren. Maar 298 blijkt een belangrijker getal te zijn dan 190.000. Dat weet iedereen op Schiphol. Je kunt niet om het im mense bloemstuk heen bij ver trekhal 3. Dag en nacht komen er mensen bloemen brengen. En knuffels, kaarten en kaarsen. De familie Bosma uit Koog aan de Zaan heeft ingecheckt voor een zomervakantie in Portugal. De twee kinderen, een jongetje met een stoere blauwe Nike-rugzak en een meisje met een Minnie Mouse-rolkoffer, kijken reikhal zend uit naar het huisje met zwembad. Eerst willen vader en De rebellen helpen, een door onze correspondent Joost Bosman SSJflwefci: lonnamiwi I De voorpagina van Novaja Gazeta. SCHIPHOL - Luchthaven Schiphol be leefde gisteren zijn drukste dag ooit. Maar er was geen reden voor vrolijkheid. Dag en nacht komen er mensen bloemen brengen, en knuffels, kaarten en kaarsen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4