Schletterer blijft jagen op record Terèse van Lare herstelt van een ernstig fietsongeluk. Of de Slui- se ooit nog aan de start van de triatlon zal staan, is de vraag. 36 SPORT TERÈSE VAN LARE Dat er een recordrace voor ie mand georganiseerd wordt, is nog niet eens zo bijzonder. Dat dat een dag van tevoren gebeurt, is waarschijnlijk uniek in Neder land. Het idee borrelde dinsdaga vond op bij Schletterer toen hij een Nederlands record op de 1000 meter bij de Mannen 40 liep. Zijn doorkomsttijd na 800 meter was toen zo sterk dat een record, waar hij al wekenlang naar op zoek is en vele wedstrijden in België en Nederland voor afstruinde, er ein delijk inzat. Een mooi moment om komend weekeinde een nieuwe poging te wagen dus, dacht Schletterer. Er waren echter twee problemen: dit weekend wordt er nergens een 800 meter gelopen en hij gaat maandag ook nog eens op vakan tie. Het bracht hem op het idee een oproep op de website van At letiek Zeeland te plaatsen: „Indien het mogelijk is om voor aan komende zaterdag een wedstrijd op touw te zetten, dan houd ik me aan bevolen, mits elektronische tijdwaar neming aanwezig. Wie sluit er aan?" De atletiekbaan in Goes leek Schletterer ideaal voor zijn record poging, maar de baan van AV56 bleek niet beschikbaar. Dan maar de nieuwe Vrijburgbaan in Vlis singen. Niet een van Schletterers favoriete banen, omd.at de wind er vrij spel heeft en de baan zacht is, maar andere opties waren er niet. Pas donderdag werd de knoop definitief doorgehakt door Eddie Pekaar die het initiatief uit eindelijk nam en medewerking kreeg van Dynamica. In allerijl werd de wedstrijd ook aangemeld bij de Atletiekunie. Maar dat al leen was niet voldoende. Er moest een jury, wedstrijdleider en elektronische tijdwaarneming aanwezig zijn en ook minimaal drie tegenstanders om van een wedstrijd te kunnen spreken. Bin nen 24 uur lukte dit en dus klonk gisteravond om zeven uur het startschot met meer leden van de organisatie dan atleten. Het werd een eenzame strijd voor Schletterer en na het eerste rond je had hij de hoop op het record eigenlijk al opgegeven. Met de tijd van 1.54.39 kon hij allerminst te vreden zijn. „Nee, ik heb mezelf niet te veel druk opgelegd", zei hij na afloop. „Daar kan ik wel mee omgaan. Misschien is drie wed strijden in een week wel wat veel, maar ik had het gevoel dat het vandaag moest lukken. Eerlijk ge zegd schaam ik me een beetje. Al die vrijwilligers die speciaal dit voor mij hebben gedaan... Aan de andere kant: als je niks probeert, weet je ook niet of het lukt. Ik ga in augustus, na m'n vakantie, nog één keer een poging wagen in Bel gië. Het zit er in, maar het moet er een keer uitkomen." De rolstoel, het aange paste bed, het douchekrukje en de wc-stoel zijn net op gehaald. Terèse van Lare scharrelt zowaar zonder krukken door het huis. Zeven we ken geleden werd de 65-jarige atle te tijdens een fietstraining aange reden door een auto. Van de her senschudding, haar gebroken schouderblad, een dubbele breuk in het schaambeen en een vijfvou dige breuk in het bekken heeft ze steeds minder last Maar of de zes tienvoudig wereldkampioene duatlon en triatlon haar geliefde sport ooit nog kan oppakken? „Ik heb altijd gezegd dat ik zelf wilde bepalen wanneer ik zou stoppen met sporten. Of me dat gaat luk ken, lijkt nu heel onzeker." Van Lare was 's morgens op de fiets vertrokken voor een trai ning. Richting Brugge ging het, omdat ze, zoals het de meeste wielrenners betaamt, eerst met windje tegen wilde fietsen. De route kende ze op haar duimpje. Bij alle gevaarlijke punten keek ze extra goed uit. Met de automobi liste die haar vlak voor Brugge achterop kwam, had ze echter geen rekening gehouden. Dat was wederzijds. Zonder uit te wijken schepte de vrouw de Zeeuws- Vlaamse. Met ernstige gevolgen. „Van dat ongeluk herinner ik me niets meer", vertelt Van Lare thuis in de tuin. „Het eerste dat ik hoorde toen ik weer bij bewust zijn kwam, was dat iemand zei dat ze een kraag om zouden doen. Pas even later besefte ik dat ze het over mij hadden. Maar dat wilde ik niet. Ik wilde weer op de fiets stappen. Ik moest naar m'n moe der. Die was net verhuisd naar een verzorgingshuis." „Ik heb uit het ziekenhuis zelf m'n man Bram gebeld en hem ver teld dat ik een ongelukje had ge had. Hij zou komen, maar wilde eerst z'n boterham opeten. Het viel allemaal mee, zei ik." Pas later kwamen de pijn en het besef dat ze er slecht aan toe was. Beetje bij beetje vorderde het on derzoek en werd de diagnose bij gesteld en bijgesteld. Die werd steeds alarmerender. Van Lare zag haar sportieve toe komst in duigen vallen. Ze werk te toe naar het NK kwarttriatlon, een week later, en naar de Zwin triatlon, jaarlijks in september van Sluis naar Knokke. Ze deed aan alle zeventien edities en de twee pilots daarvoor mee. Dit jaar zal ze voor het eerst niet van de partij zijn. „Ze hebben me ge vraagd om als vip te komen kij ken, maar ik weet niet of ik dat doe. Ik twijfel of ik dat aankan." Van Lare was bezig aan een bij zondere carrière. Afgezien van twee jaartjes op de racefiets be gon ze pas op haar 38e serieus te bewegen. Twee opeenvolgende Elfstedentochten maakten haar enthousiast voor sport. „Ik dacht: eigenlijk heb ik nooit iets bijzon ders gedaan. Ik wil iets preste ren." Het toeval wilde dat toen de race fiets van haar veertienjarige doch ter werkloos thuis stond. Zij brak bij een val een schouderblad en de fiets had precies de maat van mama Terèse... Ze stapte erop en bedacht dat schaatsen niet voor haar was weggelegd, maar de triat lon wellicht wel. „Ik ben naar Jan van de Linde ge gaan, bij ons toen al een autoriteit op het gebied van duursport, en heb hem gevraagd of ik het jaar er op aan de triatlon van Almere mee zou kunnen doen als ik met een zou beginnen hard te trai nen." Ter verduidelijking: de triat lon van Almere ging over 3,8 kilo meter zwemmen, 180 kilometer fietsen en 42,195 kilometer hardlo pen. De Oostburger trok z'n wenkbrauwen op, maar bevestig de dat het in theorie kon. Van Lare ging aan de slag, met een enorme wils kracht. „Ik herinner me nog m'n eerste hardloopwed strijd, 's morgens 4,5 kilometer door Sluis, 's Middags stond ik bij Albert Heijn en iedereen keek me Ik heb uit het ziekenhuis zelf m'n man Bram gebeld en hem verteld dat ik een ongelukje had gehad aan. Ik had nog steeds een knal rood hoofd van de inspanning." Daarna volgden de wedstrijden el kaar snel op, want de Sluise was verplicht de organisatie van Alme re enkele resultaten te overleggen. „Bij een eenzesde triatlon riep speaker Fred Rabout om dat ik naar Almere zou gaan. De men sen keken verbaasd. Terèse van La- re naar Almere? Ik schaamde me een beetje. ,Ik kon nog niet eens goed de borstcrawl. Bij een triat lon in Nuenen moest ik Ada van Zwieten, toen een echte topper, vragen hoe de techniek van de borstcrawl ook alweer was." Al snel bleek dat het geen onmogelijke missie was. Kort voor Almere liep Van Lare haar eerste marathon in 3.12 en ze ging sneller en sneller. En verder en verder. Almere werd een onverwacht succes. Als volsla gen onbekende kwam ze als vier de vrouw over de finish. Het was het begin van een carrière waarin ze vele nationale, Europese en zes tien wereldtitels op de duatlon en triatlon binnenhaalde. Terèse van Lare had natuurlijk ta lent, maar was vooral ongelooflijk taai. Vooral op de lange afstanden. Waar anderen op het afsluitende looponderdeel de man met de ha mer tegenkwamen, kon zij nog eens extra gas geven. „Ik herinner me een triatlon in Nice, met veel wereldtoppers, waarin Terèse de vierde looptijd van alle profs no teerde", vertelt Terèse's man Bram van Lare, die er bij is ko men zitten. „Ze was sneller dan al le leden van de Nederlandse selec tie." „Ja, ik ben taai", erkent de triatle te. „Maar ik ben ook een wed strijdmens. Bij looptrainingen kwam ik nooit boven de 12,5 kilo meter gemiddeld. In wedstrijden haalde ik makkelijk vijftien. Als er ergens een bordje 'wedstrijd' hangt, kan ik opeens veel meer." Haar laatste wereldtitel was mis schien wel de mooiste. Die pakte ze op 12 september 2010 in Honga rije. Eigenlijk had ze alle titels die door Maurice Steketee MIDDELBURG - Hij is de veertig al weer even gepasseerd, maar Sébas- tièn Schletterer is nog even ambiti eus als pakweg twintig jaar gele den. Als de Middelburger ergens zijn zinnen op heeft gezet, dan gaat hij er honderd procent voor. Gisteravond werd op de atletiek baan van Dynamica in Vlissingen zelfs speciaal voor hem een wed strijd opgetuigd. Doel: een Neder lands record op de 800 meter voor veertigplussers lopen. Taaie triatlontopper vecht terug na ernstig ongeluk door Koen de Vries Terèse van Lare streek in haar carrière zestien we reldtitels op in haar leef tijdscategorie. 1994: long distance triat lon in Nice 1995: long distance triat lon in Nice; run-bike-run middenafstand in Cancun 1996: long distance triat lon Muncie (VS) 1997: long distance triat lon in Nice 1998: long distance run-bike-run in Zofingen (Zwi) 1999: long distance triat lon in Sater (Zwe); long distance run-bike-run in Zofingen (Zwi) 2000: long distance triat lon in Nice; run-bike-run middenafstand in Calais 2001: long distance run-bike-run in Venray 2002: long distance triat lon in Nice 2003: long distance triat lon op Ibiza. 2004: run-bike-run mid denafstand in Geel 2007: run-bike-run mid denafstand in Gyor (Hon) 2010: triatlon olympische afstand in Boedapest

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 36