Tom-Jelte Slagter verrast door emoties die Tourzege losmaakt O 32 TOUR DE FRANCE gisteren De tomeloze liefde voor de fiets zorgde ervoor dat Laurens ten Dam nog op late leeftijd de middelmaat ontsteeg. Hij verbetert zich nog ieder jaar. in een etappe waarin werd gerekend op de sprinters was het Ramunas Navardauskas die de meubelen redde voor Carmin. Tot grote vreugde van de twee Nederlanders: Tom-Jelte Slagter en Sebastian Langeveld. BERGERAC - Wie kent het verhaal van Gary McAllister nog? De Schot was een aardige voetballer bij clubs als Leicester City en Leeds United, tot Liverpool-ma nager Gerard Hopllier hem in 2000 gratis weghaalde bij Coven try City. McAllister was 35, re den genoeg voor de supporters om vragen te stellen bij de komst van de Schot. Wat moes ten ze met zo'n modale speler in zijn nadagen? McAllister beantwoordde de arg waan op de best mogelijke ma nier. Op 36-jarige leeftijd was hij op 16 mei 2001 man of the match in de legendarische UEFA Cup-finale van Liverpool tegen het Spaanse Alavés, die in 5-4 eindigde. McAllister scoorde één keer en was betrokken bij drie andere goals. Daarvoor had hij met Li verpool al de League Cup en de FA Cup in de wacht gesleept. Als Laurens ten Dam het verhaal van McAllister zou kennen, zou hij misschien ook de overeen komsten met zijn eigen sport- loopbaan constateren. Ook Ten Dam kwam lang niet verder dan de middelmaat. Niemand had in 2006, toen Ten Dam met types als Gorik Gardeyn en Geert Om loop fietste bij de ploeg Uni- bet.com, kunnen vermoeden dat zijn loopbaan ooit nog zo'n vlucht zou kunnen nemen. Als Ten Dam vandaag in de tijdrit naar Périgueux en morgen in de laatste etappe richting Parijs op zijn fiets blijft, eindigt hij voor het eerst in zijn carrière in de top tien van de belangrijkste wie lerwedstrijd op aarde, de Tour. En dat op 34-jarige leeftijd. Het zegt wat over iemand, dat je op zo'n leeftijd nog in staat bent tot verbetering. Zelf wil Ten Dam nog niet al te veel ingaan op zijn mogelijke top- tienfinish. „Daar mag je me zon dag pas vragen over stellen. Maar natuurlijk ben ik trots als het lukt. Ik ben altijd zuinig geweest op mijn lichaam. Daarvan zie je nu het resultaat, denk ik." Door zijn passie vraagt hij veel van zijn begeleiding, bij hem werkje altijd aan de limiet Er is meer dan dat. Meer dan zo'n beetje welke renner dan ook is Ten Dam een liefhebber van het fietsen. Zou een ander zeggen dat het na tien jaar prof- wielrennerschap wel mooi is ge weest, Ten Dam is nog hongerig en nieuwsgierig als een kleine jongen. Juist omdat hij in zijn be ginjaren als prof nooit op het al lerhoogste niveau meestreed, is Ten Dam nu nog in staat om zich elk jaar weer wat te verbete ren, denkt Belkin-soigneur Luc Schiemsky. „Hij is toen nooit echt in het rood gegaan, snap je? Dat kan een oorzaak zijn." Laurens ten Dam maakte begin deze eeuw deel uit van het oplei dingsprogramma van Rabobank, samen met veel grotere talenten als Koen de Kort, Niels Scheune- man en Pieter Weening. Zij kre gen een contract bij grote ploe gen, Tën Dam viel in 2004 af en mocht blij zijn met een plekje bij Bankgiroloterij. Daarna volg den Shimano en Unibet.com, waar Ten Dam ontdekte dat hij heel aardig kon klimmen. Sinds dien ging het ook figuurlijk berg op met de carrière van de op een woonboot op het Boterdiep in het Groningse Zuidwolde gebo ren renner. In 2008 had Ten Dam genoeg bewezen om weer aan te mogen sluiten bij Rabo bank. Zes jaar later heeft hij een niveau waar veel generatiegeno ten jaloers op zijn. Vooral dus dankzij die tomeloze liefde voor de fiets. „Waar die uit blijkt?", vraagt Belkin-ploegleider Nico Verhoeven. „Echt uit alles. Lau rens gaat alleen richting Roubaix om de kasseienrit (vijfde etappe van deze Tour, red.) te verken nen. Dat vindt hij gewoon prach tig. Hij wil alles weten, alles zien. Beèlden van het wielren nen van vroeger, praten over de koers van toen. Ontzettend dank baar om mee te werken. Door zijn grote passie vraagt hij wel veel van zijn begeleiding, bij Lau rens zit je altijd aan de limiet te werken. Maar dat kenmerkt een topsporter." Was Ten Dam lang een aardig coureurtje in de heuvels, pas toen hij het hooggebergte ont- intens is de Tour, besefte de noor derling in het natte Bergerac, waar de door hem gelanceerde ploeggenoot Navardauskas erin geslaagd was om een jagend spurt erspeloton voor te blijven. „Als je in het begin een rit wint, haalt het heel veel druk weg. Nu stapel de die zich maar op." Na het eerdere uitvallen van kop man Andrew Talansky en de dra matisch gestrande solo van Jack Bauer in Nimes, ontplofte alles en iedereen bij Garmin zowat toen het Navardauskas wel lukte om de felbegeerde ritzege te pakken. „We vechten elke dag. Iedere dag geven we alles en uiteindelijk krijg je dit als beloning", waren de eerste woorden die Slagter sprak nadat hij achter de finish lijn tot stilstand was gekomen. Dat mensen van de Tour hem mee terug wilden nemen naar het podium om daar gehuldigd te worden als de meest strijdlustige renner van de dag, ging volstrekt aan Slagter voorbij. Pas toen de net gefinishte ploegge noot Sebastian Langeveld een arm om hem heen sloeg drong het bij de Groninger pas echt door. Dat alle inspanningen van de laatste weken niet voor niets „De spanning van de afgelopen drie weken kwam er gewoon uit", verklaarde Slagter een half uurtje later de sterkte van die emotie. Zo BERGERAC 208.5km Lavardac 102km Tonneins 130.5km MAUBOURGUET PAYS DU VAL D'ADOUR Cöte de Monbazillac 195.5km le Tour Hij kraakt vaak, breekt zelden door Chris van Mersbergen Ploegleider Nico Verhoeven Op de kletsnatte wegen van Bergerac lukte het Ramunas Navardauskas wel om de sprintende meute voor te blijven, foto VI Images door Ad Pertijs BERGERAC - Iets meer dan vier mi nuten nadat Ramunas Navardaus kas zijn handen dolgelukkig in de lucht stak, maakte nog een renner het zegegebaar. Alleen deed Tom-Jelte Slagter het een stuk inge togener. De emotie had hem te pakken. Boven het doorweekte Garmin-shirtje vocht de Groninger vergeefs tegen zijn tranen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 32