Slim je schulden aflossen Dankzij mijn huis minder de kroeg in <D*^ 44 Alle webwinkels moeten zich aan de regels aan passen, anders snijden ze zich in de vingers 16 WERKEN De zomervakantie boeken met de creditcard, een persoonlijke lening af sluiten voor een verbou wing en elke maand rood staan op je betaalrekening. Wie niet op past, bouwt sluipenderwijs schul den op. Nog vervelender is het als betalingsachterstanden ontstaan. Probeer daarom problemen te voorkomen door 'slim' je schul den af te lossen. Daarmee kun je bovendien besparen op de rente. Geld vrijspelen om schulden af te lossen, lukt vaak nog wel. Toch weten veel mensen niet hoe het dan verder moet. Begin met het stellen van prioriteiten. Want de ene schuldeiser is de andere niet. Maak eerst een overzicht van je schulden. Vervolgens beantwoord je bij elke schuld twee vragen: wat gebeurt er als ik niet op korte termijn betaal en hoe hoog is de rente die ik moet afdragen? Schulden die je het eerst moet aanpakken, zijn bijvoorbeeld huur- en hypotheekachterstand. „Begin altijd met het dak boven je hoofd", zegt Joke de Koek, voorzit ter van de NWK, de brancheorga nisatie voor schuldhulpverleners. „Geef ook voorrang aan water, gas en licht, zodat je niet wordt afge sloten." En betaal de zorgpremie. Want als je meer dan zes maan den niet betaalt, houdt Zorginsti- tuut Nederland de premie in op je inkomen. Je moet dan 30 pro cent extra betalen tot je achter stand weg is. Als de schuldeisers met de hoog ste prioriteit zijn afbetaald, neem dan de rente van alle nog open staande schulden onder de loep. Rentes kunnen flink uiteenlopen. Zo betaal je doorgaans een hogere rente op een creditcardschuld dan op een persoonlijke lening. Houd je daar geen rekening mee, dan is de kans groot dat aflossen langer duurt én duurder uitpakt. Veel mensen onderschatten de kosten van rente, zegt Marten van Garderen van het ING Econo misch Bureau. Zijn advies: begin met het aflossen van de duurste schuld en niet van de kleinste. Dat lijkt logisch, maar uit onder zoek blijkt dat we onze laagste schuld vaak als eerste aflossen en niet die met de hoogste rente. Van Garderen: „Door de laagste schuld het eerst af te lossen, heb je het idee dat je vooruitgang boekt. Weliswaar breng je op die manier het aantal schulden terug, maar je bent wel duurder uit." Een rekenvoorbeeld laat zien dat het goedkoper is om eerst de duurste schuld af te lossen. Stel dat iemand 1.000 euro kan aflos sen en twee schulden heeft: een lening van 1.000 euro tegen 5 pro cent rente en een creditcard schuld van 3.000 euro tegen 15 Shoppen op internet is makke lijk en soms voordelig. Nieuwe, strengere regels zorgen ervoor dat klanten geen verrassingen meer hoeven te vrezen. Web winkelen wordt steeds leuker. De 10 miljoen Nederlanders die wel eens iets via inter net kopen, hadden al de no dige bescherming dankzij wetten en regels. Maar om de consument nog meer in bescherming te nemen, is de wet- en regelgeving voor webwinkels onlangs aangescherpt. Sinds 13 juni moeten internetwinkels tij dens het online bestelproces meer en dui delijker informatie verstrekken. Ook de re gels voor het terugsturen van artikelen zijn strenger geworden. Voor de consument zijn de strakkere regels maar goed ook, want bij het kopen op inter net kan snel onduidelijkheid ontstaan. Zo als Bas Vinkers afgelopen jaar meemaakte. „Ik bestelde een nietmachine van 7,95 euro via Bol.com. Mijn bestelling werd automa tisch doorgezet naar een wederverkoper, een kleine webwinkel. Even later ontving ik de nietmachine, maar deze beviel me niet. Geen probleem dacht ik nog, want bij Bol.com mag je artikelen altijd gratis re tourneren. Helaas ging die vlieger niet op", merkte hij. De andere webwinkel hield er andere retourvoorwaarden op na en hij zou 6,75 euro retourkosten moeten betalen. „Dit terwijl ik had besteld via Bol.com, dus nooit de retourvoorwaarden van die ande re webwinkel heb gezien. Na veel discussie met beide partijen bood Bol.com me als compensatie een tegoedbon van 5 euro Zij heet Sanne Hans en haar band heet Miss Montreal, bekend van succesnummers als Just a jlirt en Wish I could. Half Neder land neuriede mee toen Sanne met collega Nielson het nummer Hoe de hitlijsten in zong. Waarop zou je nooit bezuinigen? „Op goed eten. Achter de scher men bij festivals krijgen artiesten negen van de tien keer een bak nasi met saté voorgeschoteld. Dat eten we altijd braaf op, maar ge zond is anders. En als je er te veel van opschept, sta je ook nog eens met zo'n zure pens op te treden. Om dat te compenseren, maken mijn vriend en ik thuis vaak verse salades en Italiaanse pasta's. Ook 4 gaan we graag uit eten bij bistro's met verantwoorde gerechten. Want ik wil wel gezond blijven." Waarop kun je best bezuinigen? „Voorheen heb ik wel wat ruim geld uitgegeven aan uitgaan en kleding, maar die tijd is voorbij. Tegenwoordig draag ik kleding van een sponsor en omdat ik het zo druk heb, blijft er weinig tijd over om te stappen. Eigenlijk leef ik best zuinig. Als arme student moest ik jarenlang met weinig geld rondkomen. Dan kijk je wel uit om troep te kopen en leer je om slim om te gaan met je cen ten. Dat komt me nu goed uit. Want nu moet ik belasting beta len van hier tot Tokio. Dus ik spaar om wat achter de hand te hebben voor die jongens met die blauwe enveloppen." - Wat was een grote miskoop? „Het gaat me te ver om de dwars fluit die ik kocht een miskoop te noemen. Maar echt een handige investering was het niet, want ik speel er bijna nooit op. Maar ik liep langs een kringloopwinkel en daar lag-ie zo mooi in de etalage te glimmen, naast zo'n lief rood fluwelen hoesje. En dan ben ik toch te veel een meisje-meisje om hem te laten liggen." Wat is je beste aankoop ooit? „Mijn vrijstaande woning in Amersfoort. Een lekkere plek met aan. Uiteindelijk vond ik het te veel gedoe en heb ik de nietmachine gehouden", ein digt de gedupeerde zijn verhaal. Dergelijke situaties kosten alle partijen veel moeite en geven frustraties. De nieuwe regels moeten dit soort onduidelijkheden voorkomen. Eigenaren van webwinkels hebben de afge lopen maanden de tijd gehad om hun win kel aan te passen aan de nieuwe regels en wetten. Niet iedere webwinkel zat hierop te wachten. Veel winkels vinden de wetge ving een beetje overbodig, merkte ook Lo- een tuin en een nieuwe keu ken. En zelfs een serieuze oprij laan. Heel heftig om zo te mo gen wonen. Maar het fijnste van dit huis is misschien wel de oefenruimte. Daar kan ik lekker met mijn jongens aan nieuw repertoire werken en re peteren. Weet je trouwens dat een mooi huis een goede ma nier is om geld te besparen? Want hoe beroerder je woont, des te vaker je weg bent. Nu heb ik veel minder behoefte om de kroeg in te duiken." Wat wil je nog kopen? „Een fiets, want die heb ik niet. Ook wil ik nog graag een boot je kopen. Nu ik aan het water woon, heb ik zin om te varen. Het hoeft geen jacht te zijn. Een opblaasbootje uit de speel goedwinkel vind ik mooi ge noeg. Maar dan wel graag met een pompje erbij zodat ik hem niet zelf hoef op te blazen. Want ik moet de lucht in mijn longen bewaren om te zingen." door Irene van den Berg Vragen over de geldkwestie in deze rubriek kunt u sturen naar geld@depersdienst.nl Wij proberen in de volgende aflevering antwoord te geven. Hoe gaan bn'ers om met hun geld? Elke week snuffelen we in het huishoud boekje van een nationale beroemdheid. Vandaag Sanne Hans, alias Miss Montreal. door Nadine van Cemert illustratie Nourdin Kouch door Jan Vriend Woordvoerder Logivert Miss Montreal toert vanaf februari door het hele land. Zie: www.miss- montreal.nl Miss Montreal foto Jacqueline de Haas/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 16