r 299 1 De iPhone 5c en de vrijheid om iedere maand je bundel gratis te wijzigen. ECONOMIE 13 DNB: Nederlanders sparen meer dan ooit Parel van Tirol! De productie van Prisma horloges verhuist door nieuwe technieken weer terug naar Nederland. pharosreizen vanaf hollandsnieuwe.nl/pzc hollands nieuwe. Precies (pri ASPEREN - Prisma horloges zijn 'zo Hollands als grazende koeien in de weide', valt te lezen op de web site van Aurum, voormalig eige naar van het Nederlandse horloge- merk. Het is maar hoe je het be kijkt. Het merk mag teruggaan tot 1948, helemaal Hollands is het al lang niet meer. De productie van de klokjes vindt plaats in het Verre Oosten, en de meest recente eigenaar was een Russisch bedrijf; tot deze week. Excellent Electronics, een elektro- nicagroothandel uit het Gelderse Asperen, neemt het merk over van de Russische Moscow Jewelry Factory. Excellent wil de productie van de Prisma horloges zelfs deels naar Nederland halen. Ook de assem blage moet weer hief gaan plaats- vinden. De sleutel hiertoe: 3D-printers. Het is een bijzondere vorm van reshoringhet terugha len van productiewerk naar 'hoge- lonenlanden'. Excellent-directeur Teus van Ekeren licht toe. Horloges irt 3D printen? „Technisch gezien is dat allang mogelijk. Het is overigens niet zo dat we complete horloges gaan printen. Vooralsnog gaat het om onderdelen. De wijzers ga je bij voorbeeld niet printen, die blij ven we in China produceren. Maar de horlogekast waar het uur werk in zit, wel. Iedere klant wil zijn eigen vorm en kleur. Met een 3D-printer kun je daar gemakke lijk mee variëren." Wat is het idee daarachter? „Als een Nederlandse consument in de winkel een horloge uit zoekt, wil hij misschien een iets ander exemplaar dan de horloges die daar in het schap liggen. Het is niet meer van deze tijd dat hij daar vervolgens weken of maan den op moet wachten. Dat horlo ge moet de volgende dag in zijn bus liggen. Met een 3D-printer kun je ook precies zoveel horloges maken als je wilt. Zijn dat er 151, dan kan dat. Maar als er 1133 nodig PRISMA HORLOGES zijn, kan dat ook." Die moeten wel in Nederland in el kaar gezet worden. „Dat is de bedoeling, ja. Door de nieuwe technologie verandert de keten. Consumenten willen een customized product. Dat vraagt er om dat je als producent flexibel bent. In China is het stanswerk, daar worden ze met duizenden te gelijk in elkaar gezet. China ligt bovendien veel te ver weg. De pro ductie verhuist terug richting de consument. Die beweging zie je op veel meer plekken." Zijn er meer horlogeverkopers die zo te werk gaan? „Niet dat ik weet. Wij hebben het een klein beetje afgekeken van de kledingindustrie. Als je een sjaal met een bepaald dessin wil heb ben, wordt dat in drie, vier, vijf da gen geleverd vanuit Italië." AMSTERDAM - De spaartegoeden van Nederlandse huishoudens zijn opgelopen tot recordhoogte. Dat meldt De Nederlandsche Bank. Huishoudens vulden hun spaarrekeningen in de eerste helft van 2014 met 6,6 miljard euro aan tot 335 miljard euro. Dat is 44.000 euro spaargeld per huishouden. O 10 Q Voor maar per maand! De Apple iPhone 5c t.w.v. €599,- En iedere maand Daar houden wij van! ZATERDAG 26 JULI 2014 Hollandse horloges dankzij 3D door Sander van Mersbergen Teus van Ekeren van Excellent Electronics is trots op de aankoop van het oude Prisma, foto Maarten Hartman/HH Prisma is het oudste en bekendste Nederlandse horlogemerk. Het stamt uit 1948. Tot begin dit jaar was Prisma van Aurum, de groothandel van het failliete Siebel Juweliers. Daarna kwam het horlogemerk in handen van het Russische Moscow Jewelry Factory. Dat bedrijf verkocht het deze week aan Excellent Electronics uit het Gelderse Asperen. AUTOVAKANTIES VAN ANWB anuub Kom genieten aan de Achensee, het mooiste bergmeer van Oos tenrijk! U combineert de privacy van een vakantiepark met het comfort van een hotel. In de om geving is veel te doen. Puft u met de stoomtrein door het Zillertal? Bezoekt u de Krimmler waterval len? Bewondert u de gletsjer bij Hintertux? Of geniet u van de wandeling naar Gaisalm? U logeert in Chaletdorp Cordial Achenkirch, opgezet als een vakantiepark met diverse chalets. Het ligt tussen de bergen en het meer, op 800 m van de oever. Het restaurant is gebouwd als een Tiroler boerderij. U verblijft in een juniorsuite (1 aparte slaapkamer, max. 4 pers.) of een familiesuite (2 aparte slaapkamers, max. 6 pers.). Informatie Reserveringen www.pharosreizen.nl/wegener of via 0900 - 365 65 65 (80 cent per gesprek) met zoek boekcode 26714 of ga naar een van de reisbureaus van VakantieXperts. F euro p.p. zoek boekcode 26714 Inbegrepen: 7x overnachting met ontbijtbuffet 6x kleine middagsnack (15-16u) 6x viergangenkeuzemenu lx per week specialiteitenavond of grillavond (weersafhankelijk) voucher voor drankjes t.w.v. 20,- (1 per kamer/verblijf) gebruik fitness, binnenzwembad, wellness en tennisbanen gebruik badjas extra voor kinderen: gehele dag gratis limonade/sap Prijzen junior familie 16/08-22/08 469 549 23/08-05/09 369 449 06/09-10/10 319 399 11/10-24/10 369 449 25/10-07/11 299 379 Prijzen in p.p. Aankomst op zaterdag. Niet inbegrepen: reserveringskosten (€20,-), toeristenbelasting 1,50 p.p.p.n. v.a. 16 jaar) en kosten Calamiteitenfonds (€2,50). anuub Uniek aanbod - In wit, blauw en roze - 4" display - iOS 7 - 275 MB, belminuten of sms'jes - 500 MB extra Bi) hollandènieuwe krijg je de Apple iPhone 5c (t.w.v, €599,-) nu voor maar €30,- per maand. Dat is inclusief een maandtegoed van 275 MB, belminuten of sms'jes én 500 MB extra! De bezorgkosten zijn eenmalig €30.- en de aansluitkosten krijg je cadeau! Liever nóg meer MS's erbij? Kies dan voor 1000 MB extra Zo weet je zeker dat je altijd en overal zorgeloos online kunt gaan. Met holfandsnieuwe bepaal je zelf hoe jij je tegoed gebruikt. Je betaalt altijd een vast laag tarief en belt nooit zomaar buiten je bundel. Vervelende verrassingen op je rekening zijn dus voorgoed voorbij. Bestel snel op: U" i v iv/f r i-1 v>nrv iv/n>v/v/ Zakelijk abonnement nodig? Er is ook hollandsnieuwe voor ondernemers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 13