I I I I I Geen evenement in 'zijn' stad Goes, of Tom de Koning (34) is er links- of rechtsom bij betrokken. Hij is het motortje dat de stad laat bruisen. Een welgekleed motortje, dat je regelmatig op een terras aantreft met een glaasje champagne aan de lippen. 26 ZEELAND TOM DE KONING EF Halflang haar, designschoe nen, chique merkkleding. Witte pantalon, spierwit overhemd, pastelroze col bert. Zo loopt de zelfstan dig ondernemer - eigen or ganisatiebureau en partner in de Fashion Event VOF - er vaak bij. Soms zelfs een korte broek met daarop een colbert, omdat het kan. Het is ook hip. Zijn partner Martin vindt het laatste maar niks. Tom de Ko ning blijft echter onverstoorbaar bij zijn ei gen, markante dresscode. Zo loop je hem in de binnenstad vaak tegen het lijf. Sommigen noe men hem met enig dédain 'de dandy van Goes'. Dat stoort hem niet echt. „Ik ben homo en ik hou nu eenmaal van mooie dingen. Ik word echter nooit uitgescholden op straat. Dat komt misschien doordat ik veel mensen ken. De meeste mensen mogen mij wel. Ik kom altijd wel een bekende tegen in de stad. Goes is wat dat betreft een warm bad. Tole rant en sociaal. De meeste van mijn vrienden zijn hetero. Ik hou me ook niet zo bezig met de homoscene. Ik zit niet zo in dat wereldje." Het gezin De Koning trekt eind jaren zeventig vanuit Rotterdam naar Zeeland, want vader krijgt een baan als werktuigbouwkundig inge nieur bij de Deltawerken. Zo helpt hij een be langrijk handje mee met de bouw van de stormvloedkering. Tom, die dat moment nog veilig in moeders vruchtwater dobbert, komt niet lang na de verhuizing ter wereld in Goes. „Ik heb een buitengewoon goede band met mij ouders. Ze hebben een vakantiehuis in Kortgene. Mijn ma zit er nogal eens in het weekend. Ik zie haar elke week. Nee, ze von den het geen probleem dat ik op mannen viel. Misschien omdat de broer van mijn moeder ook homo is. Ik had er zelf meer moeite mee om het thuis te vertellen. Als puber wil je niet anders zijn. Pas op mijn 18e jaar, nadat ik het gevoel al een paar jaar had weggedrukt, accep teerde ik mijn geaardheid. Ik heb het thuis nooit concreet verteld. Mijn ouders wisten het allang. Op mijn zesde kreeg ik een My Little Pony. Weet je wel, zo'n klein paardje. Niet di rect een cadeautje voor een jongen..." Na mbo handel in Middelburg en hbo hoger management in Rotterdam krijgt Tom zijn eer ste betrekking. Hij gaat aan de slag als floorma nager bij de warenhuizen van Vroom Drees- mann in Goes, Roosendaal en Dordrecht. „Van al mijn banen heb ik er het meest ge leerd. Omdat Goes een relatief kleine winkel betrof, moest je woekeren met de ruimte. Ik leerde improviseren en slim organiseren. Nou, dan was het Sinterklaas en ruimde je de hoek kinderkleding - er was toch al veel van ver kocht - leeg, om er een speelgoedafdeling te maken. Bij regen schoofje als de wiederweer ga de paraplu's naar de entree. Je leert snel te denken. Daar heb ik nog steeds veel aan in het werk dat ik nu doe: het organiseren en coördi neren van Goese evenementen." Sinds 2006 organiseert hij - daarvoor werkte hij drie jaar bij de Rabobank Schouwen-Duive- land - evenementen in Goes. Hij begint zijn ei gen organisatiebureau, is twee jaar coördina tor van Stichting Goes Promotie en verhuurt zich tegenwoordig 24 uur per week als evene mentencoördinator aan de Stichting Goes Mar keting. Er is geen bijna geen evenement in Goes waar Tom geen vinger in de pap heeft. „Ik ben nu een eensmanszaak. Ik heb de leuk ste baan in mijn geliefde stad. Er gaat niks bo ven Goes. Qua evenementen heb ik veel erva ring opgedaan met de Fashion Events die ik in de Grote Kerk in Goes hield en vervolgens uit bouwde naar Terneuzen en Breda. Modellen showden kledinglijnen van lokale modeza ken. Bezoekers konden er ook lekker eten en een glaasje wijn of champagne drinken en luisteren naar livemuziek. Toen de crisis be gon, kwam de klad in de Fashion Events." De eerste stap naar een eigen organisa tiebureau zijn de Tommy's Gayfriend- ly Party's die hij op touw zet. De plaat selijke horecamadame Margreet Moison geeft hem een kans. De feesten, die vooral in café Pake Sake plaatsvinden, zijn een hit. Een schoolvoorbeeld van gezelligheid en toleran tie van seksuele voorkeuren „Het waren mu ziekavonden waar homo's en hetero's naar toe gingen. Er hing altijd een leuke sfeer. Helaas liep de interesse na de crisis terug. Ook had ik zelf de leeftijd niet meer dat ik naar de disco wilde. En je moet wel in die wereld vertoeven om reclame voor je evenement te maken." Goes Kinderstad, de Dancetour Goes (zondag 27 juli), de kermis, Culifair, Muzikade en Goes C (cultuur), elk zomerweekend is er vertier in hartje Goes. Een aantal van die evenementen zijn producten van zijn creatieve brein. Toch werpt Tom wel eens een jaloerse blik op Mid delburg en Vlissingen. „Zo'n festival als On derstroom of het Zeeland Nazomerfestival, tja, zover ben ik nog niet. Maar het budget is ook niet te vergelijken. Ik moet met anderhal ve ton tig evenementen organiseren. Ik weet nog niet precies welke kant ik op moet. Een grote klapper of veel kleintjes waardoor er elk weekend iets te beleven is. Ik probeer met mi nimale middelen kwaliteit neer te zetten. Op de Muzikade heb ik nu Alexander Stewart ge programmeerd. Dat is de nieuwe Michael Bu- blé, dus geen kleintje. Ik hoop ook dat Goes C aanslaat. Daarmee probeer ik het Bleekplein, wat het cultuurplein van Goes-moet worden, levendiger te maken. Er mag ook best wat meer cultuur in Goes. Het festijn is nu nog kleinschalig, met muziek, dans en toneel waar aan lokale verenigingen meedoen. We mogen trots zijn op onze eigen clubs zoals Moves!, balletstudio Free en de Musical Vrienden. Ze zijn erg betrokken en leveren kwaliteit. Juist die amateurgezelschappen vormen de kracht Ik denk dat Goes iets meer met de kaden moet doen. Dat is toch wel een unique selling point van de stad van cultureel Goes. Dat heb je ook gezien tij dens het Afrika jaar." Tsjonge, zegt Tom, het was maar goed dat de voormalige CDA-wethouder Charles Linssen zijn peperdure retouche van de Goese binnen stad door de gemeenteraad wist te loodsen. Nieuw plaveisel, straatmeubilair, een auto vrije Grote Markt. Het kostte bijna 10 miljoen euro, maar 'daar betalen de ondernemers wel voor de helft aan mee via de reclamebelas ting'. Nu is er ook gratis wifi in hartje Goes. „Als koopstad moet je alle zeilen bijzetten om consumenten voor je te blijven winnen. Die renovatie van het centrum was echt nodig. Daar kunnen we jaren mee toe. Er zijn echter bedreigingen. Door online-aankopen zullen dertig procent van de winkels verdwijnen. Landelijk zul je dertig echte koopsteden over houden. Daar moet je als gemeente over na denken. In het najaar komt Goes met een plan. In Zeeland zullen Goes en Middelburg het redden, denk ik. Vlissingen en Terneuzen wordt een moeilijk verhaal." Beleving, dat moet een moderne winkelstad bieden. Mensen komen alleen een dagje win kelen als ze worden verrast. „Winkelen wordt net zoiets als een dagje Efteling. Vandaar dat we proberen elk weekend een evenement neer te zetten. Winkeliers zullen in hun zaak ook die beleving moeten bieden. Fysiek moet er ook iets gebeuren. Winkelgebieden die min der aantrekkelijk zijn, moet je misschien afsto ten. Wat mij betreft maken ze van het Schut tershof een woongebied voor senioren. Het Molenplein is ook een vreemd stukje winkel gebied. Het ligt te ver van het centrum. De Action-winkel is wel een trekker. Laten ze die nou eens verplaatsen naar de meubelboule vard. Je krijgt daar dan meer aanloop, wat goed is voor de meubelzaken. Ik denk dat Goes ook iets meer met de kaden moet doen. Dat is toch wel een unique selling point van de stad. Misschien een paar bijzondere winkel tjes erbij en wat meer horeca. De gemeente zal het me niet in dank afnemen, maar ik vind dat. er op bepaalde momenten ook best auto's op de Grote Markt mogen staan. Op sommige dagen is het nu een leeg, levenloos plein." Bijna had Tom dat betoog in de raad kun nen houden. Bij de laatste gemeente raadsverkiezingen kreeg het WD-steunfractielid 153 stemmen. Vijf stem men te weinig om aanspraak te kunnen ma- ken op een raadszetel. „Ik stond bewust op plek zeven, want ik wilde niet in de raad. Dat was niet te combineren geweest met mijn ei gen bedrijf. Dan wek je al gauw de schijn van belangenverstrengeling. Je kunt niet raadslid en een door de gemeente ingehuurde citymar- keteer zijn. En van het raadslidmaatschap al leen kun je niet leven. Gelukkig redden de kie zers me. Ik kwam vijf stemmen tekort om met voorkeurstemmen te worden gekozen. EF Ik wil dat mensen me aardig vinden Tom de Koning (34) is geboren en getogen in Goes. Hij woont samen met zijn partner Martin. De Koning is be kend van fees ten en events die hij met na me in Goes op touw heeft ge zet, zoals het Fashion Event. De zelfstandig ondernemer verhuurt zich sinds twee jaar als evenemen tencoördinator aan de Stich ting Goes Mar keting. In die rol is hij de mo tor en vaak ook de bedenker van evenemen ten die in het Goese stads hart plaatsvin den. Verder is hij politiek ac tief als steun- fractielid van de WD.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 110