Twee poëziebundels voor Aardenburg Nieuwe Vlaamse regering wacht nog met kilometerheffing personenauto's Verzet tegen vijvers in Triniteit wordt feller Wel geld Terneuzen en Hulst voor Leergeld 24 ZEEUWS-VLAANDEREN Parade geschrapt Doorvoer naar Duitsland sterk gegroeid en ook productie stijgt. Rol Terneuzens filiaal als Europese draaischijf bevestigd. Tijdens de poëzieavond bleek Joop Buma, voormalig stadsdich ter van Middelburg, zo geïnspi reerd te zijn door de oudste stad van Zeeland, dat hij een eigen bi bliofiele uitgave met zestien 'Aar- denburgse gedichten' had ge maakt. Het eerste exemplaar was voor SCA en secretaris Carlien de Backere mocht het - als motor van 'Het Hoge Woord' - in ont vangst nemen. Dat Aardertburg zo door dichters wordt geëerd, is overigens niet vreemd, want Aardenburg zingt al jaren de lof van poëten. Al sinds de eeuwwisseling huldigt Aardenburg het credo 'Woorden moeten blijven wandelen' van wij len Rutger Kopland, memoreert Freddy Huylenbroeck (curator van de Aardenburgse Zomerkun- sten) in het voorwoord van de bundel Transferium Aardenburg Het Hoge Woord. Aardenburg bracht de poëzie op straat in routes door de stad. De Petronella Moens-Ommegang rond de Sint Baafs (met gedichten over de twaalf maanden) is on langs vernieuwd. Klassieke Ro meinse en Latijnse verzen (met vertaling) bij het Castellum wor den nog dit jaar in een nieuw jas je gestoken. Rond het monument Margareta Sandra aan het Verlo ren Kostje zijn 22 gedichten over oorlog en vrede te vinden. Elders in de stad staan en komen nog meer gedichten. Wie weef krijgen ook nog eens een of meer gedichten uit de nieuwe bundel een plek op straat. Ze gaan over Aardenburg en over verbinden; het thema 'transferium' ziet het stadje ook als verbindende factor tussen mensen en tussen platte land en woonplaats. Vlaming Martin Joly verwoordde het mooi in de slotregels van het gedicht 'Aardenburg': Ik blijf komen, weglopen naar jou. TERNEUZEN - De Terneuzense ves tiging van het Finse staalconcern Outokumpu stevent dit jaar op re cords af. Vooral de doorvoer van roestvrij staal is sterk gestegen, al dus directeur Frank de Meijer. Ook de productie in het filiaal op de Axelse Vlakte zit behoorlijk in de lift. Outokumpu Terneuzen verwel komt sinds begin dit jaar weke lijks niet het gebruikelijke aantal van twee schepen met staal uit Een vignet of heffing per kilome ter voor personenauto's is zeker niet van de baan. De Vlaamse re gering wacht ermee tot verschil lende onderzoeken zijn afgerond. Als er een vignet of heffing komt, gaat die voor heel België gelden. Belgen zullen hiervoor worden ge compenseerd door vaste belastin gen af te schaffen. N-VA, CD&V en Open-VLD spra- Finland, maar drie a vier. Outo kumpu heeft enige tijd geleden de roestvrijstaal-tak van het Duit se Thyssen-Krupp, Inoxum, over genomen. De vestiging op de Axel- se Vlakte voorziet twee fabrieken in Duitsland, in Krefeld en Dillen burg, van halffabrikaten. De door voer groeit dit jaar van een kleine 500.000 naar 750.000 ton, ver wacht De Meijer. Ook de bewerking van roestvrij- staal bij de Terneuzense vestiging vertoont een opgaande lijn, wat dit jaar eveneens kan uitmonden ken verder onder meer af de subsi dies aan universiteiten en hoge scholen te verminderen. Zij krij gen de vrijheid dit 'verlies' op te vangen door verhoging van het in schrijvingsgeld. Het collegegeld in België is veel lager dan in Ne derland: zo'n 600 euro daar, tegen ruim 1800 euro hier. Een betere ontsluiting van de Vlaamse havens krijgt veel aan dacht. De bouw van een nieuwe zeesluis bij Terneuzen, vooral van belang voor Gent, wordt beves tigd. Er zal ook worden gewerkt aan een betere achterlandverbin ding voor Zeebrugge, waarvoor een verbreding van het net over de grens gelegen Schipdonkka- naal in beeld is. Hier is veel verzet tegen. Als alternatief is een in een record. Vorig jaar is nog noodgedwongen teruggegaan van drie naar vier ploegen om de kos ten te beperken. Nog altijd wordt in drie ploegen gewerkt, meldt De Meijer. „Die zitten wel goed vol. Af en toe is er zelfs overwerk nodig." Outokumpu Terneuzen telt zo'n 150 arbeidsplaatsen. Van banen groei is (nog) geen sprake. „De markt trekt aan, maar onze hori zon reikt maanden ver, geen ja ren", stelt De Meijer. Hij ziet in de resultaten tot nu toe vooral een mooie bevestiging van de rol van Terneuzen binnen het grote Outokumpu-concern. „Wij zijn een belangrijke draaischijf in Eu ropa. Richting Duitsland, maar ook voor verscheping van ruwe materialen uit het midden van Eu ropa naar Finland." binnenvaartroute langs de kust richting Westerschelde in beeld. Tegen 2021 verwacht de Vlaamse regering een extra haven nodig te hebben bij Antwerpen, het Saef- tinghedok. Daarvoor moet Schel- dedorp Doel wijken, maar er is ook nieuwe natuur gepland in om liggende polders. De polderbewo ners hoeven pas weg als de haven uitbreiding aan de orde is, belo ven de drie coalitiepartners als (schrale) troost aan de omwonen den. De centrum-rechtse regering wil daarnaast vrij veel besparen. Zo vervalt het gratis openbaar ver voer voor ósplussers, een idee van de sociaaldemocratische SP.a, die voor het eerst sinds jaren niet meer meeregeert in Vlaanderen. Wijkbewoners Erika Stouthamer en Rita Rotmans vinden dat de ar gumentatie van de gemeente ram melt. Ze hebben raadslid Cees Freeke (soTerneuzen) ingescha keld, die inmiddels kritische vra gen heeft gesteld aan burgemees ter en wethouders. Rotmans: „Het is allemaal heel verwarrend. Het ene moment wordt ons ver teld dat de vijvers het grondwater peil moeten helpen verlagen, het andere moment gaat het over de opvang van regenwater. Wij moe ten kennelijk opdraaien voor de overlast in de Lievenspolder, de wijk ten noorden van Triniteit." De actievoerders vinden vier wa terpartijen veel te gevaarlijk voor de kinderen in de wijk en op de school in de Tamarindestraat. Ze pleiten voor een ondergronds wa teropvangsysteem. Rotmans: „De gemeente zegt dat dat te duur is, maar het kost net zoveel als die vijvers." Er zijn, volgens haar, be tere locaties te bedenken, die bo vendien geen aanslag op de groen strook aan de Oleanderstraat bete kenen. De actievoerders verzeke ren dat ze er alles aan zullen doen om de werken, die in september moeten beginnen, te blokkeren. TERNEUZEN - Stichting Leergeld Zeeuws-Vlaanderen kan wel op subsidie van de gemeenten Ter neuzen en Hulst rekenen, maar krijgt niets van de gemeente Sluis. Terneuzen stelt eenmalig 5-700 euro beschikbaar, Hulst 5.000 eu ro. Sluis weigerde eerder dit jaar een bijdrage te geven van 5.000 euro, omdat volgens het toenma lig college van B en W de gemeen te al een ruimhartig minimabe leid voert. Stichting Leergeld helpt scholie ren van wie de ouders te weinig inkomen hebben. Ze krijgen via Leergeld onder meer bijdragen voor boeken, vervoer (in geval van mbo-studenten), schoolkam- pen en -reizen. Volgens voorzitter Richard Oldenziel maken 500 kin deren uit 280 gezinnen in Zeeuws- Vlaanderen gebruik van Leergeld. Hun aantal neemt toe. Leergeld is overigens wel actief in Sluis. Onder meer de diaconie van de protestantste kerk heeft geld gegeven. „Tot dit op is, blij ven we steun geven." AXEL - De Zomerparade, die van middag door Axel zou trekken, is geschrapt. Er waren nul aanmel dingen. De bedoeling was een zo merse stoet te houden vol dans, muziek, versierde wagens en kos tuums waaraan iedereen kon deel nemen. Het midzomerfeest, een feestelijke markt, gaat wel door. Outokumpu weet records te breken Christina Guirlande bezingt 'Bach in Aardenburg' in een gedicht. Negen an dere poëten declameerden ook lofzangen over de stad. foto Peter Nicolai door René Hoonhorst AARDENBURG - De Stichting Cultu reel Aardenburg (SCA) kan na de culturele week pronken met twee dichtbundels over Aardenburg. De stichting presenteerde donderdag tijdens poëzieavond Het Hoge Woord een gelijknamig geschriftje met de gedichten van tien dichters uit (de buurt van) Middelburg en Hamme. De Culturele Week duurt nog tot en met morgen. Nightflyer geeft van avond een concert bij de Kaai vanaf 21.00 uur. Morgen is er een culturele dienst in de Sint Baafskerk, aanvang 10.00 uur. Ook exposities in de Sint Baafs en de kerktuin kunnen nog wor den bekeken en er zijn enkele concer ten en tentoonstellingen in particulie re tuinen te bezoeken. www.cultureelaardenburg.nl door Harmen van der Werf door Harmen van der Werf BRUSSEL - De nieuwe Vlaamse rege ring van Vlaamse nationalisten (N-VA), chisten-democraten (CD&V) en liberalen (Open-VLD) voert in 2016 een kilometerheffing in voor vrachtwagens, maar laat personenauto's nog ongemoeid. door Wout Bareman TERNEUZEN - De bewoners van de wijk Triniteit in Terneuzen geven hun verzet tegen de aanleg van ver schillende waterpartijen in een groenstrook aan de Oleanderstraat niet op. Eerder al maakten ruim 130 wijkbewoners in een petitie be zwaar tegen de aanleg van de vij vers, die wateroverlast bij hevige regenval moeten voorkomen. Van maandag 4 augustus tot en met vrijdag 22 augustus wordt de praktijk van R. van Berkel, huisarts te Koewacht waargenomen voor de namen, beginnend met de letters: A tm F, door Dr. de Visser te Hulst, tel. 0114-314215 G tm 0, door Dr. Helmers te Kloosterzande, tel. 0114-683185 P tm Z, door Dr. Roks te Clinge, tel. 0114-312361 De apotheek is in die periode eveneens gesloten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 108